Jak vybrat digitální fotoaparát?

Požadavek na digitální fotoaparát je jasný - co nejkvalitnější fotky. Vypadá to jednoduše, ale právě u fotoaparátu je mnoho dílčích faktorů a může se paradoxně stát, že i když vyberete vynikající fotoaparát, tak se fotka nemusí podařit. Obzvláště při výběru je nutné mít jasno, co budeme fotit a jak moc fotografování rozumíme, případně rozumět chceme. Důležité je taky to, jestli si chce člověk nastavovat parametry na přístroji sám a přizpůsobovat aktuálním podmínkám nastavení individuálně (clony, ISO…), nebo chce namířit a jednoduše zmáčknout spoušť. Pro ty první je vhodná zrcadlovka nebo pokročilý kompaktní fotoaparát. A pro ty druhé jsou to především jednoduché základní kompakty.

 


Kompaktní fotoaparáty

V současné době jsou ve spotřebitelské sféře velmi oblíbenými digitálními fotoaparáty tzv. kompakty. Jsou ideální volbou pro zachycení vzpomínek na cestách, při výletech s dětmi, rodinných oslavách či při večírcích s přáteli. Vejdou se vám jak do kabelky, tak malého pracovního kufříku. Kompaktní fotoaparáty se dělí do několika kategorií. Máme kompakty základní, pokročilé a také odolné, které vydrží v mrazu i ve vodě.

 

1) Základní kompaktní fotoaparáty

Tato kategorie zahrnuje praktické kompakty menších rozměrů, které mají zároveň nízkou hmotnost a jsou jednoduché na ovládání. Disponují pouze základními funkcemi vhodnými pro méně náročné fotografování. Takže pokud vás nezajímá nastavení, ale prostě chcete fotoaparát zapnout a fotit, případně nastavit pár drobností, deaktivovat blesk, nebo změnit přednastavený režim, pak právě pro vás jsou „automaty“ ideální volbou. Efektivně tak využijete automatické režimy, které jsou u fotoaparátu přednastavené.

Snad největší výhodou těchto fotoaparátů je především snadné ovládání, tedy komfortní focení bez ohledu na vaše fotografické schopnosti. Neopomeňme ale také jejich téměř vždy povedený design. Nevýhodou je absence „sáněk“ pro externí blesk a nemožnost výměny objektivů. Je to ale vcelku logické, protože oba prvky souvisí již s polo/profesionálním focením, takže to není nevýhoda v pravém slova smyslu. Kompakty jsou dále vybaveny displejem, podle kterého fotíte a následně, jak je dnes velkou módou, si v něm prohlížíte pořízené snímky.

Další populární funkcí je Wi-Fi pro snadné sdílení online fotografii nebo i krátkých videi na Youtube a nebo do různých sociálních sítí.

 

2) Pokročilé kompaktní fotoaparáty

Zde se jedná o kompakty s možnostmi manuálního nastavení pro náročnější fotografy. Tyto kompaktní fotoaparáty střední a vyšší třídy jsou obvykle také větší a těžší. Na nejvýkonnější kompakty navazují základní modely jednookých zrcadlovek. Volba záleží na tom, jak vy sami umíte fotit, případně jak moc se o fotografování hodláte zajímat. Tyto fotoaparáty již nabízejí možnosti manuálního nastavení a nabízí mnoho funkcí, včetně těch pokročilejších.

Bývají vybaveny jak elektronickým hledáčkem, tak displejem. Můžete si na nich ručně nastavovat veškeré parametry expozice i využívat řadu automatických funkcí. Navíc často umožňují připojit další příslušenství jako například externí blesk. Jsou vhodné pro pokročilejší fotografy, stejně tak je lze ale využít i k jednoduchému, méně náročnému, focení. A to už kvůli jejich praktickým rozměrům nebo u některých modelů také velký snímací čip, který známe z dražších zrcadlovek.

3) Odolné kompaktní fotoaparáty

V současné době stále více přibývá fotografů s aktivním životním stylem. A protože si pochopitelně chtějí své sportovní, adrenalinové, horolezecké a jakékoliv další zážitky zdokumentovat, potřebují k tomu odolná zařízení. Mezi odolnými fotoaparáty si dnes vyberete přesně takové, které potřebujete. Ať už odolné proti nárazům nebo otřesům, voděodolné, nebo takové, které vydrží extrémní teploty.

Takové přístroje jsou konstruovány do zhoršených podmínek. Vydrží klidně pád z výšky až 2 m či teploty hodně pod nulou. Rádi se na dovolené potápíte? S odolnými kompakty se můžete vyfotit až v hloubce 10 m. Dají se pořídit kompakty odolné proti tlaku až okolo 100 kg, s možností natáčet HD videa či zaznamenáváním polohy s vestavěnými GPS přijímači. Některé modely nabízí také elektronický kompas a mapu světa, díky nimž můžete vaše fotky opatřit geografickými značkami a snadno se tak zorientovat na neznámých místech.

 

4) Kompaktní fotoaparáty s výměnným objektivem

Přístroje, které v sobě spojují velikost klasických kompaktních fotoaparátů a obrazovou kvalitu, rychlost a další výhody digitálních zrcadlovek – a tou je především možnost výměny objektivu dle fotografovaného objektu a záměru fotografa.


Focení kompaktním fotoaparátem versus mobilem

Aneb rozdíl mezi snímky z mobilního telefonu a kompaktního fotoaparátu.

Kdy zvolit k focení mobil a kdy kompaktní fotoaparát? V čem se liší a co je dobré vědět? Přečtěte si pár tipů, které vám pomohou zvolit si vždy ten nejlepší způsob k uchování vašich vzpomínek.


Zrcadlovky

Digitální zrcadlovka je v zásadě jasnou volbou kro každého, kde to s fotografii myslí opravdu vážně. Výhodou je samozřejmě možnost vytvářet fotky, které s kompaktními fotoaparáty většinou pořídit nelze, nebo velice obtížně. Nevýhodou je cena a také větší rozměry s hmotností přístroje. Cena těchto fotoaparátů začíná zhruba od cca 10 000 Kč. V nabídce jsou těla fotoaparátů bez objektivu (a to především u výkonnějších modelů), ale také různé sety těla s objektivem, které vycházejí cenově výhodněji. Výhodou digitálních zrcadlovek je také pořízení vysoce kvalitního videozáznamů ve FULL HD rozlišení (vždyť některé filmové produkce běžně používají těchto přístrojů pro natáčení filmů).

 

1) Základní zrcadlovky

Základní jednooké zrcadlovky jsou vhodné zejména pro ty, kteří chtějí například z kompaktních fotoaparátů přejít na další úroveň focení. Pokud jde o technickou výbavu, tak oproti pokročilejším zrcadlovkám mají ty základní odlehčenější systémy a ovládání. Avšak nabízejí velkou řadu režimů, které zvyšují uživatelský komfort, respektive nabízejí stejně příjemné ovládání jako kompakty, ale můžete s nimi dosáhnout kvalitnějších fotek. Přitom vás nezatěžují množstvím funkcí, které jako amatérský fotograf zpravidla nevyužijete. Jejich hlavním principem je inteligentní automatika, která od vás vyžaduje minimum odborných znalostí. Základní zrcadlovky jsou vhodné pro začínající fotografy, kteří k nim postupně mohou rozšiřovat výbavu o další objektivy a příslušenství, případně rovnou přejít i na pokročilejší zrcadlovky.

 

2) Pokročilé zrcadlovky a poloprofesionální zrcadlovky

Tyto modely se od základních zrcadlovek se liší vyšší rychlostí i přesností, měření scény je dokonalejší a konstrukce těla odolnější. Vyznačují se množstvím kreativních funkcí a velkou výdrží jak ve smyslu životnosti, tak i výdrži baterie. Některé, více pokročilé modely jsou opatřeny tzv. full-frame čipem, neboli snímacím čipy velikosti políčka kinofilmu.

 

 


3) Profesionální zrcadlovky

Profesionální zrcadlovky bývají provedeny velmi precizně. Musejí totiž zajistit bezporuchový provoz při velké pracovní zátěži profesionálního fotografa. Fotograf se na takový fotoaparát musí spolehnout, proto mají tyto modely velkou výdrž, dlouhou životnost a samozřejmě jsou i velmi odolné. Výrobci profesionální zrcadlovky často testují a zaručují bezvadnou funkčnost. Mají extrémně rychlé reakce a snímání s vysokou variabilitou a lze je ovládat také vertikálně.  Šasi je provedeno z pevné, ale lehké hořčíkové slitiny, které může být v kombinaci s nerezovou ocelí, těla a jejich kritické části jsou utěsněny proti vnikání prachu a vlhkosti, odolná proti chladu i vyšším teplotám.


Základní parametry při výběru

Určité parametry a funkce jsou vázány především na účel fotoaparátu. Mnoho z nich je ale podobných, nebo stejných bez ohledu na to, zdali se jedná o fotoaparát pro začátečníka, nebo profesionála.

  • Optika: jedna z nejpodstatnějších částí fotoaparátu. O schopnostech objektivu rozhoduje především jeho provedení a světelnost, tzn. propustnost světla objektivu v ohniskové rovině. Je udávána číslem (např.:F1,8), které čím je menší, tím lépe.
  • Rozsah zoomu: Zoom u digitálního fotoaparátu nám umožňuje přibližovat focený objekt. Základní přístroje disponují obvykle 4-12x optickým zoomem, výkonnější a vybavenější „Ultra zoomy“ mají rozsah cca 16-ti až 30-ti násobného zoomu a ty skutečně nejvýkonnější kompaktní přístroje typu „bridge“ (velikostí a provedením v podstatě již zrcadlovky, ale bez výměnného objektivu) jsou vybaveny zoomem v rozsahu až 63x násobku. Kromě hodnoty optického zoomu pečlivě sledujte také hodnotu prvního čísla ohniskové vzdálenosti, která čím je nižší (méně než 28mm), tím širší záběr získáte (třeba pro focení v místnosti, aby nikdo na snímku nechyběl).
  • Snímač: O rozlišení snímače koluje mylná představa, která říká něco ve smyslu čím více pixelů, tím lépe. Pro fotografie do alba o rozměrech 10x15 cm stačí cca 4Mpx a na formát A4, tedy 20x30 cm, bohatě stačí 5 Mpx. Vše je ale jinak když chcete z vašich snímků dělat výřezy nebo zvětšeniny. Pak je každý megapixel navíc dobrý  - obecně je lepší zvolit přístroj s vyšším rozlišením. Malou fotku se z velkého rozlišení uděláte vždycky, ale naopak to neplatí. Důležitá je také citlivost snímače. Většinou je základní ISO 100 s možností nastavení až ISO 1600 případně i vyšší při horších světelných podmínkách. Dobré je věnovat pozornost také typu snímače – jestli je CCD ( většinou v jednodušších základních modelech )  nebo CMOS  (pokročilejší přístroje), který umí nahrávat například videosekvence ve formátu Full HD.

Důležité funkce každého fotoaparátu

Každý fotoaparát nabízí nějaké funkce. Určité pak mají všechny, ale i tak se kvalita této funkce liší. Jako příklad můžeme uvést třeba MAKRO režim, který může být u dvou fotoaparátů výrazně odlišný. Funkcemi, kterými se přístroje liší, jsou hodně ovlivněny cenou.

 

Základní funkce

  • Stabilizátor: Optický stabilizátor obrazu je užitečný pomocník, který je do určité míry schopen zabránit rozmazanému snímku. Použití stabilizátoru je výhodné při focení za horších světelných podmínek anebo při fotografování s dlouhým ohniskem zoomu. Makro: jedná se o schopnost fotoaparátu zaostřit na co nejkratší vzdálenost řádově v centimetrech. Pokud chcete pořizovat především snímky s detaily, pak se na tuto hodnotu zaměřte.
  • Režimy fotografování: všeobecně jsou čtyři: automat, 2x poloautomat (priorita clony, nebo priorita závěrky) a manuální. Automatický režim je ideální pro všechny méně zkušené uživatele – stačí pouze zmáčknout spoušť a o vše se postará fotoaparát. Naopak manuální režim je vhodný pro zkušené fotografy, kteří tak mají nastavení plně pod kontrolou. Dále fotoaparáty mají scénické režimy, které jsou co nejlépe přednastavené pro jednotlivé scény, jako například portrét, krajina, sníh atd.

 

Rozšířené funkce

Mezi tyto funkce patří například možnost vytvářet panoramatické snímky, GPS + kompas, detekce úsměvu, obličeje, nebo mnoho dalších funkcí, které umožňují již při fotografování různé efekty. Můžete třeba díky selektivním barvám vytvářet černobílé snímky s jednobarevnými prvky podle volby barvy (známé třeba žluté taxíky v New Yorku).

 

Materiál těla

Standardně mají veškeré fotoaparáty podobnou odolnost. Jedná se o citlivý přístroj, se kterým je potřeba vhodně zacházet. V nabídce ale můžete narazit i na digitální fotoaparáty se zvýšenou odolností proti stékající vodě a prachu. Jsou ale i takové, které vydrží 10m pod vodou nebo pád z výšky 1,5m. Do ztížených podmínek se může taková odolnost vyplatit.

 

Propojení

Připojení k televizi nebo počítači je možné jednoduše přes USB port, HDMI nebo AV kabel a v mnoha případech i bezdrátově přes Wi-Fi.

Příslušenství

Objektivy
Objektivy a také filtry jsou nepostradatelnou součástí každého digitálního fotoaparátu. A to ať už se jedná o digitální zrcadlovky, nebo kompakty s výměnným objektivem. Právě pouze tyto druhy fotoaparátů vám umožní vyměňovat a střídat objektivy. Při výběru takového objektivu je potřeba si nejprve ujasnit, co se chystáte fotit, nebo co nejčastěji fotíte. Podle toho pak zvolte vhodný objektiv. Nejčastěji se objektivy rozdělují na objektivy s pevným ohniskem nebo proměnným ohniskem, to představuje tzv. zoom. Pokud jde o kategorie, tak mezi nimi najdete základní, širokoúhlé a teleobjektivy. Než si objektiv koupíte, zjistěte si, jaká je světelnost, rychlost ostření a stabilizace obrazu. To jsou velmi důležitá kritéria výběru.

Stativy
Chcete-li při fotografování dosáhnout těch nejlepších výsledků a vadí vám rozostřené fotky, pak si pořiďte stativ. Ten je základní pomůckou každého pokročilejšího uživatele, který se zabývá focením delších expozic. Stop rozmazaným fotografiím!

Blesky
Pro to, abyste mohli pořídit krásné fotografie, potřebujete mít kvalitně osvětlenou expozici. Pokud jsou vnější podmínky zhoršeny, nahradíte je kvalitním bleskem. Vyberte si to nejlepší příslušenství pro digitální zrcadlovky i kompakty.

Paměťové karty
Bez paměťové karty se neobejde žádný fotograf. Paměťová média jsou k dostání s různými kapacitami - od několika jednotek až po desítky gigabajtů. Záleží na tom, kolik místa vaše fotografie. Nejvíce zaberou profesionální fotografie s velkým rozlišením.

Focení kompaktním fotoaparátem versus mobilem

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz