Jak vybrat DVD přehrávač?

Pořiďte si šikovný DVD/Blu-ray přehrávač, díky kterému budete moci snadno a pohodlně přehrávat své oblíbené disky či pohodlně zaznamenávat různá vysílání. Při výběru rozhodně neopomínejte ani Blu-ray přehrávače – ty sice stále nejsou v našich domácnostech tolik rozšířeným artiklem, avšak umožňují přehrávání vysokokapacitních Blu-ray disků s filmy v nejvyšší kvalitě a mohou sloužit i jako přijímače DVB-S a DVB-T signálů. A umí toho mnohem více…

  1. Podle ceny
  2. Podle přehrávaných médií
  3. Podle přehrávaných formátů
  4. Podle nabízených vstupů
  5. Podle doplňkových funkcí

Podle ceny

Jako téměř u všech výrobků z kategorie elektroniky je mezi nejdůležitějšími faktory výběru cena samotného produktu. Je jisté, že ne vždy platí, že čím dražší výrobek, tím je také kvalitnější, na druhou stranu je však logicky dražší technologická novinka, než rok starý model. Záleží tak na Vás, co je vaší preferencí, zda se zajímáte o hi-tech produkty nebo spíše o jednodušší modely s prostým ovládáním a obsluhou. Cena také bývá přímo ovlivněna všemi níže zmíněnými vlastnostmi, obecně platí, že čím více Vám toho DVD přehrávač nabízí, tím vyšší pravděpodobně jeho cena bude.

Pokud se tedy rozhodnete pro nejnovější typ, doporučujeme se připravit na to, že budete potřebovat alespoň trochu technologické zručnosti, zejména z důvodu velkého množství nejrůznějšího možného využití přístroje. Měli byste se orientovat ve způsobech připojení dalších spotřebičů, jako například televize, Blu-ray přehrávače, atd. Pravděpodobně budete potřebovat také znalost koncovek kabelů, a to proto, že různé kabely jsou určeny k propojení s různými spotřebiči, například televizi můžete propojit kabelem s koncovkou HDMI ale také SCART, ovšem SCART Vám neposkytne stejně rychlý přenos dat, jako první jmenovaný. Zjednodušeně řečeno, s kabelem HDMI budete mít kvalitnější obraz a zvuk, o tomto parametru více v kapitole „Podle vstupů“. Pustíte-li se do výběru z dražších DVD/Blu-ray přehrávačů, můžete počítat s tím, že Vás pravděpodobně uspokojí ve většině požadovaných vlastností.

V případě, že nejste jedni z řad fandů nejnovějších „špeků“ a horkých novinek, je pro Vás nejspíše nejideálnější volba mezi těmi jednoduššími a tím pádem levnějšími modely DVD přehrávačů. V této kategorii přehrávačů DVD máte jistotu, že nikdy nebudete zmateni z toho, co všechno musíte udělat pro přehrání filmu, apod. Jednoduše do přehrávače vložíte disk, stlačíte „play“ a svůj film, případně hudbu si rovnou vychutnáte. Samozřejmě, že tento popis je velmi zjednodušený, jelikož některá zařízení mohou být naopak komplikovanější, než výše zmíněné dražší DVD přehrávače. Většinou však mohou být levnější výrobky určeny například seniorům nebo uživatelům méně technicky zručným.

V každém případě, jako ve všech výrobcích a jejich cenách, je možné najít si svou zlatou střední cestu. Takovou nabízejí například méně renomované, nikoliv však méně kvalitní značky. Tyto DVD přehrávače v sobě totiž nesou kompromis mezi nejnovějšími technologiemi a zároveň nižší cenou.


Podle přehrávaných médií

Jedním z nejdůležitějších parametrů, podle kterých byste se měli řídit při výběru, jsou také přehrávané formáty. V dnešní době skoro nenajdete přistroje, které by přehrávaly pouze DVD disky, na druhou stranu je zase pravda, že každá domácnost nebo jednotlivý uživatel ocení schopnost přehrávače přečíst např. Super Audio CD (o formátech níže). Základními disky, které přečte každý DVD přehrávač, jsou logicky disky DVD. Ty se již však dělí na několik dalších podtypů a ne každý bývá podporován. Jako nejčastější formát je používán DVD±R. Jedná se o nejběžněji používaný disk, na kterém jsou také prodávány filmy. Tento disk můžete pouze přehrávat, není možné jej přepisovat nebo upravovat.

Pokud však chcete takovéto možnosti využít, musíte si pořídit disky DVD±RW. Ty jsou totiž přepisovatelné, to znamená, že si na něj na počítači budete moct vypalovat několik filmů. Například, vypálíte si film Madagaskar, podíváte se na něj a DVD nebudete muset uložit s myšlenkou toho, že se na něj znovu dívat nebudete. Na počítači si na ten stejný disk můžete vypálit jiný film. Původní film tak prostě vymažete a nahradíte ho novým.

Samozřejmostí je přehrávání hudebních disků CD±R, které jsou také podporovány všemi DVD přehrávači. Na těchto discích bývá většinou uložena hudba. Pokud však CD nekupujete s obsahem, ale prázdné, můžete si na něj sami vypálit také například fotky nebo videa. Tady však zase záleží na tom, zda je Váš přehrávač bude podporovat, či nikoliv. Existuje také několik dalších variant disků, například CD±RW, což je disk fungující stejně jako výše zmíněný DVD±RW, tedy si jej můžete znova a znova přepisovat.

Další odnoží CD je VCD neboli Video CD, což je vlastně předchůdce DVD, v dnešní době se však tento disk již téměř nepoužívá, jelikož má mnohem nižší kapacitu. Nástupcem VCD je SVCD (Super Video CD) a tento formát je vývojovým článkem mezi VCD a DVD, také se však téměř nevyužívá, jelikož má jen 75% rozlišení disku DVD. Přízvisko Super má také další typ CD – Super Audio CD, neboli SACD. Jedná se o médium, na němž je uložena hudba a to v ještě vyšší kvalitě, než na klasickém CD.

Ať už se rozhodnete jakkoliv, mějte vždy na paměti tyto přehrávané disky, myslete také na to, zda jejich funkce využijete či nikoliv. Pokud však sami nevíte, jak moc a co budete využívat, volte raději takový model DVD přehrávače, který bude přehrávat více typů disků.


Podle přehrávaných formátů

Co se týče formátů, které bude DVD přehrávač číst, je důležité si dopředu uvědomit, co od něj očekáváte. Pokud plánujete si sestavit domácí kino, je dobré počítat s tím, že budete pravděpodobně chtít využít kvalitní repro-sestavu také na poslech hudby. Pokud s tímto opravdu počítáte, je pro Vás opravdovou nezbytností podpora formátu MP3. Některé DVD přehrávače totiž podporují CD s hudbou, v dnešní době se však častěji používá právě formát MP3, který může být uložen jak na DVD, tak na CD a zároveň je mnohem méně „rozměrnější“, proto je možné na jeden disk umístit mnohem více hudby.

Další opravdu praktickou vlastností DVD přehrávače, je schopnost přehrávat formát DivX. DivX je jedním ze základních formátů filmů, to znamená, že pokud pracujete také s počítačem a jste trošičku pokročilejší uživatel, tato funkce pro Vás bude stěžejní. Díky ní si totiž můžete svůj oblíbený film vypálit na CD a bez problému se Vám na disk vejde. Dalšími formáty, které nesou filmová data, jsou například WMV, ASF, MOV, atd. Zajímejte se vždy o to, kolik těchto formátů dokáže Vámi vybraný DVD přehrávač přelouskat, jelikož se Vám může stát, že dostanete film jako dárek a nebudete ho moci na svém modelu přehrát.

Co se týče například prohlížení fotek na televizi, je pro tento účel DVD přehrávač ideální volbou. Většina zařízení dokáže fotky číst a otevírat ve velkém množství formátů, nejčastěji se však jedná o formát JPG.


Podle nabízených vstupů

Máte-li doma televizi, což se při potřebě DVD přehrávače předpokládá, musíte si také zjistit, jaké vstupy a výstupy z televize máte. V tomto případě se jedná o typy konektorů, kterými televize a přehrávač disponují. Nejčastěji se pro propojení těchto spotřebičů používá kabel s konektorem SCART a HDMI. SCART je již poměrně zastaralý způsob, jak dostat data z DVD přehrávače do televize, naopak HDMI se začíná prosazovat čím dál tím častěji. Výhoda HDMI spočívá v tom, že se jedná o malý a tenký port, který dokáže přenášet data mnohem vyšší rychlostí, než SCART. To znamená, že videa jsou přehrávány v mnohem vyšší kvalitě, což oceníte zejména při sledování filmů na televizích s vysokým rozlišením. HDMI kabel je také používán pro připojení s dalšími spotřebiči, proto je dobré brát tento typ připojení jako velmi důležitou záležitost.

Různých možností, jak DVD přehrávač propojit, existuje obrovské množství. Velmi důležitým je USB vstup. Právě díky němu je možné sledovat videa, prohlížet obrázky nebo třeba poslouchat hudbu, bez použití jakéhokoliv disku. Jednoduše připojíte svou externí paměťovou jednotku a v menu DVD přehrávače si vyberete, kterou položku chcete přehrát. USB můžete také využít pro spojení Vašeho počítače a DVD přehrávače. USB se sice nejčastěji používá v IT technice, čím dál tím častěji se s ní však můžeme setkávat také v přístrojích z jiného odvětví techniky.

Dalším způsobem, jak přehrát soubory na DVD přehrávači je pomocí slotu (otvoru) pro paměťové karty. Tento typ vstupu má obrovskou výhodu například v tom, že nepotřebujete zapínat počítač k tomu, abyste si přetáhli fotky z foťáku na USB flash disk, jednoduše vezmete paměťovou kartu, na níž se fotky do fotoaparátu ukládají, zasunete ji do slotu a rovnou si fotky prohlížíte. Nemusí se jednat pouze o fotografie, na kartu si můžete uložit prakticky cokoliv, stejně jako na USB disk. Samozřejmostí jsou dnes i další konektory, ne však již pro komunikaci s jinými spotřebiči, ale např. sluchátka. Tuto možnost můžete využít třeba v případě, že si přejete poslouchat hudbu a nerušit u toho ostatní.


Podle doplňkových funkcí

DVD přehrávače mohou mít i spousty vlastností a funkcí, které oceníte při denním používání, ale stejně tak i v případě, že jej budete využívat pouze párkrát týdně. Takovou funkcí navíc je například rádio. Velmi pomocná a užitečná vlastnost, pokud vlastníte také soustavu reproduktorů, jelikož můžete své oblíbené stanice poslouchat s kvalitním zvukem. Funkcí u DVD přehrávače je nepřeberné množství a uvidíte sami, že čím více jich přehrávač má, tím lepe se Vám s ním bude pracovat. Pro příklad je dobré uvést OSD (On Screen Display) menu, pomocí něhož můžete upravovat obraz, barvy, pozici, atd.

Pokud hledáte to nejlepší řešení pro pozorování filmů a užívání si zážitků stejně jako v kině, doporučujeme vybírat DVD přehrávač co nejpečlivěji. Na našem webu si můžete vybírat z široké nabídky různých typů, značek, a můžete si zvolit pro Vás to nejvhodnější zařízení. Pokud hledáte úplně nejkvalitnější obraz, hitem poslední doby je Blu-Ray přehrávač a Blu-Ray disk, které jsou principem velmi podobné DVD technice, ovšem s tím rozdílem, že Blu-Ray je jediné médium, které Vám poskytne opravdové HD, čili nejvyšší možné rozlišení!

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz