Jak vybrat holicí strojek?

V honbě za hladkou pokožkou jsme schopni vyzkoušet téměř cokoliv. Vybírat si můžeme z široké nabídky různých přístrojů - se síťovým nebo akumulátorovým nabíjením a rozdílné jsou také technologie holení (planžety, frézky). Na následující stránce se vám pokusíme poradit, jak si co nejlépe vybrat strojek, který dodá vaší tváři zářivý vzhled.


Typ holicího strojku

I přes to, že se na trhu setkáte s velkým množstvím holicích strojků, existují v zásadě pouze dva jeho typy – frézkový a planžetový. A jak tomu už tak bývá, každá z těchto variant má svá pro i proti. V zásadě platí, že frézkové strojky vyhovují více pánům s delšími, vlnitými vousy, naopak planžety vyhledávají ti, jež se porostu na tváři zbavují pravidelně, např. co dva dny. Frézkové strojky si hravě poradí s tvrdším vousem, úpravou kníru i konturami brady.

Jakmile učiníte rozhodnutí, který z těchto dvou strojků pro vás bude lepším řešením, zaměřte se na porovnání konkrétních funkcí jednotlivých výrobků. Za méně peněz pořídíte holicí strojek se základním vybavením, pravděpodobně však můžete zapomenout na čisticí jednotku, LED kontrolky, displej či indikaci nabíjení. U dražších variant holicích strojků pak získáte od různých povrchových úprav pro lepší držení a ovládání doplňky jako zastřihovač, kvalitní cestovní pouzdro či speciální provedení samotné holicí jednotky.

Stejně jako se rozdělují holicí strojky na dva typy, také jejich produkce je v podstatě striktně rozdělena. Frézkovými strojky zásobuje trh značka Philips, planžetové potom dodává Braun. Nutno podotknout, že tito výrobci mají s holicími technologiemi mnohaleté zkušenosti a ať se rozhodnete pro kterýkoliv z těchto výrobků, rozhodně získáte kvalitní produkt.


Provedení holicího strojku

  • Planžetový:

Princip fungování planžetových strojků spočívá ve vibraci nožů pod planžetami. Počet planžet v jednom holicím strojku je pak závislý na jeho typu. Nejjednodušší modely jsou vybaveny pouze jednoduchou planžetou, složitější typy pak disponují dvojitou planžetou, trojitým holicím systémem nebo čtyřmi hlavami. Jednoduše řečeno, čím více planžet tím důkladnější a rychlejší oholení.Pro lepší přehlednost rozděluje Braun své strojky do sérií - 1, 3, 5 a 7. Pro začátečníky jsou určeny holicí strojky z kategorie 1, ti nejnáročnější uživatelé pak s radostí sáhnou po sérii 7. Ta je vybavena nejnovějšími technologiemi (využívá například 10 000 mikrovibrací pro zachycení většího množství vousů) a odpovídá také módním trendům. Samozřejmostí je i ergonomický design pro snadné držení, špičkový LCD displej nebo praktická a spolehlivá čistící stanice, která váš strojek na jeden dotek vyčistí, nabije, promaže i vysuší.

  • Frézkový:

Frézkové strojky fungují na základě rotačních pohybů jednotlivých hlav. Pro lepší výsledky bývá holicí jednotka dražších modelů vybavena výkyvnými hlavami, které dokonale kopírují obliny každého obličeje i krku. Omezují tak tlak na pokožku, který způsobuje následné podráždění a zarudnutí kůže. U jednodušších a levnějších modelů bývá umístění hlav statické.


Jednotlivé modely holicích strojků Philips mohou být vybaveny rozdílnými funkcemi. Nabízí se dvojitý břit, který nadzvedává vousy pro pohodlné oholení i pod úrovní pokožky nebo speciální úprava holicí jednotky - drážky pro oholení normálních vousů, kanálky pro dlouhé nebo přilehlé vousy a otvory pro nejkratší strniště. Stejně jako planžetové holicí strojky mohou být i ty frézkové vybaveny zastřihovačem nebo čistící stanicí s důkladným programem pro čistění, promazání i nabíjení.


Zdroj energie

Podle použitého zdroje energie rozlišujeme tři základní typy holicích strojků – akumulátorový, síťový a bateriový. Můžeme se však setkat i s kombinací výše zmíněného. Poměrně hodně rozšířenou variantou je holicí strojek s akumulátorem, který je možné kdykoliv připojit také do zásuvky. Pokud se vám tedy při holení stane, že dojde k úplnému vybití akumulátoru, připojíte strojek jednoduše ke zdroji elektrické energie a směle pokračujete v holení. Nemusíte tak čekat na rychlodobití strojku či dokonce sahat po žiletce.

Při rozhodování se mezi akumulátorovým a síťovým holicím strojkem zvažte především váš obvyklý režim. Jestliže jen málokdy jezdíte mimo domov a nebude vás obtěžovat šňůra vedoucí ze strojku do zásuvky, pak klidně sáhněte po variantě síťové. Strojek nebude potřeba nabíjet, vždy bude připraven k použití a ušetříte i nějakou tu korunu.

Pokud naopak patříte k lidem, kteří takzvaně neposedí na místě, často jezdíte na pracovní cesty, dovolenou či jen tak za víkendovými dobrodružstvími, bude pro vás pravděpodobně praktičtější holicí strojek akumulátorový. Pokud si jej před cestou nabijete, nebudete se sebou muset vláčet zbytečnou kabeláž. A jestliže rádi cestuje až na kraj světa či mimo civilizaci, vyhnete se také přemýšlení nad tím, kde v tomto bohem zapomenutém místě najít zdroj elektrické energie…

Poslední výše zmiňovanou kategorií jsou holicí strojky poháněné baterií. Ty oceníte třeba při výletu pod stan nebo na chatu, jsou levné a skladné. Rozhodně ale nejsou příliš praktické. Na jedny baterie příliš dlouho nevydrží a jejich časté vyměňování vás také brzy omrzí.


Doba provozu

Průměrná doba provozu na jedno nabití se pohybuje nad 40 minut. Zejména mezi levnějšími holicími strojky však můžete narazit i na výrobky, které této hodnoty ani zdaleka nedosahují. Výjimkou nejsou ani strojky s maximální výdrží okolo 10 minut. Sami potom zvažte, zda se nákup, byť levného holicího strojku, s cyklem nabíjení minimálně 60 minut a výdrží kolem 10 minut (max. 10 oholení), vyplatí.

Přidáte-li nějaký ten peníz navíc, můžete klidně získat i zboží s dobou provozu okolo jedné hodiny, která průměrně vystačí na 21 holení. A to už se, zejména pokud nemáte rádi kvalt, nechcete neustále jen nabíjet a z koupelny chcete odejít s opravdu hladkou tváří, vyplatí! Doba nabíjení se u těchto přístrojů běžně pohybuje okolo jedné hodiny. Každý holicí strojek je ale individuální, proto se tato hodnota v závislosti na pořízeném typu může lišit.

Některé holicí strojky nabízejí navíc i tzv. rychlonabíjení. To během krátkého časového úseku (např. 5 minut) dobije přístroj do takové míry, abyste mohli provést jedno nezbytně nutné oholení. Pokud jste však zapomnětliví a nechcete se dostat do situace, kdy bude potřeba nutně se zbavit porostu na tváři, strojek bude vybitý a vy nebudete mít čas počkat ani na rychlodobití, vybavte se holicím strojkem s možností provozu na akumulátor i síťové připojení.

V takovém případě nebudete dobou provozu ovlivněni vůbec. Ve chvíli, kdy se strojek vybije, ho pouze připojíte do elektřiny a můžete pokračovat s úpravou tváře tak dlouho, jak vám jen bude milé.


Doplňkové funkce

  • Zastřihovač: pokud na svém vzhledu opravdu dbáte a rádi si vytváříte svůj osobitý styl, pak určitě nepohrdnete holicím strojkem se zastřihovačem. Tento pomocník si hravě poradí se změnou délky vousu, vytvoří kotlety i bradku a zvládne i méně obvyklé úpravy. Proto pokud máte podobné úkony v plánu, vybírejte holicí strojek vybavený zastřihovačem.
  • Čisticí stanice: pokud nesáhnete po nejlevnějším holicím strojku na trhu, nebudete se muset příliš zabývat jeho údržbou. U většiny kvalitnějších zařízení je totiž součástí balení také vyspělá čisticí stanice. Do té strojek po použití jednoduše odložíte a ona se sama postará o jeho vyčištění (zbaví vás až 99,99% všech bakterií), nabití a ve většině případů také o promazání a vysušení. V případě, že chcete ušetřit a samočisticí stanici nepotřebujete, máte na výběr ze strojků omyvatelných a neomyvatelných. K neomyvatelným strojkům získáte štěteček na vyčištění, omyvatelné stačí pročistit pod proudem tekoucí vody.

  • Voděodolnost: pokud se nechcete omezovat a rádi byste se holili třeba i ve sprše, pak si z nabídky holicích strojků vyberte zařízení, které je schopné odolávat vodě. Můžete jej snadno opláchnout pod vodou a navíc se nemusíte obávat drobných nehod, kdy váš strojek může přijít do kontaktu s vodou, zvlášť v koupelně.
  • Mokré vs. suché holení: pokud jste doposud byli zvyklí na mokré holení s žiletkou a vyhovovalo vám, nemusíte se o něj při přechodu na holicí strojek připravit. Některé modely holicích strojků totiž dávají svým uživatelům možnost volby mezi pohodlným suchým a osvěžujícím mokrým oholením s použitím gelu nebo pěny. Výběr je tak plně ve vašich rukou!

Cena vs. kvalita

Zpravidla bývají frézkové holicí strojky levnější, ale není to pravidlem. V případě planžetových holicích strojků si možná trochu připlatíte, avšak rozhodně to bude za kvalitu a vybavenější strojek. Při výběru myslete na to, že strojek je dlouhodobější investicí. Pokud se bude jednat o kval itní a výkonné zařízení, rozhodně ho nevyměníte po půlroce užívání - proto se vyplatí zainvestovat. Oholit se sice dokážete s jakýmkoliv strojkem, pokud se však budete ohlížet pouze na cenu, možná budete po čase litovat.

Holicí strojek se samočisticí jednotkou, výkyvnou nebo 3D hlavou či se zastřihovačem vám holení minimálně zpříjemní, poskytne vám ale i dostatečný komfort. Holením trávíte hodiny ročně, proč si tedy nepořídit pořádný holicí strojek, který se stane vašim oblíbeným společníkem doma i na cestách?

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz