Jak vybrat LCD monitor?

Rozměry, účel, cena. To jsou hlavní kritéria pro výběr nového LCD monitoru k počítači nebo notebooku. Vyberete-li si ze záplavy různých monitorů na trhu ten nejlepší, budou vám vděčné vaše oči, práce vám půjde lépe od ruky a hraní her dostane poněkud jiný rozměr. Na výběr máte z různých cenových kategorií, doplňkového vybavení, rozhraní i úhlopříček. Přestaňte mžourat na 13“ obrazovku notebooku!Velikost LCD monitoru

Téměř už jako minimum jsou dnes vnímány LCD monitory s úhlopříčkou 19“, což je pro domácí a kancelářské účely dostatečný rozměr poskytující velkorysou pracovní plochu. Nejen pro běžnou práci, ale také pro sledování filmů je vhodné zvážit rozměr úhlopříčky alespoň 21“ a výš. Navíc tyto obrazovky ve většině případů disponují rozlišením 1920x1080, tedy rozlišení FullHD, což při sledování filmů opravdu oceníte. Rozhodně byste měli zohlednit také „pracovní“ prostor, kde bude monitor umístěn. Sedět doslova pár centimetrů od obrazovky a očima běhat po ploše není rozhodně nic příjemného. Častým omylem je myšlenka, že čím větší LCD monitor, tím je kvalitnější.


Důležité parametry při výběru LCD monitoru

Jsou parametry a není jich mnoho, na které bychom se měli při výběru opravdu soustředit a jednotlivě si u pár vytipovaných kusů provést porovnání. Tyto parametry jsou totožné s těmi u LCD televizorů a mezi ně patří především úhlopříčka, rozlišení obrazovky, jas, kontrast, odezva a pozorovací úhly. Na jednotlivé parametry se podíváme v souvislosti s účelem LCD monitoru, protože se mohou lišit a nelze obecně říci, že nejvyšší hodnota jednoho z parametrů musí být u každého monitoru žádaná, přesto ale:

  • Úhlopříčka: volba závisí na prostorových možnostech a účelu. Větší neznamená lepší!
  • Rozlišení obrazovky: dnes již zpravidla 1920x1080 obrazových bodů
  • Jas: okolo 300 cd/m2. Platí čím vyšší hodnota, tím lépe – většinou lze nastavit nižší
  • Kontrast: statický alespoň 1000 až 1500:1, dynamický může dosahovat až stovek tisíc
  • Odezva: Poslední typy LCD monitorů dosahují odezvy už kolem 2 ms. Čím nižší, tím lépe, ale pro kancelář dostačuje i 8 ms. Nízká odezva je důležitá pro rychlé scény (hry, sport)
  • Pozorovací úhly: okolo 170°/170° (horizontálně/vertikálně). Čím blíže ke 180°, tím lépe
  • DVI (HDMI): možnost digitálního připojení monitoru. LCD monitory s DVI (HDMI) vstupem mají obecně kvalitnější zobrazení. Podívejte se, jak můžete počítač propojit. Pokud je starší a nemá ještě toto rozhraní, i tak vyberte monitor tímto vybavený, protože dříve, nebo později toto rozhraní určitě využijete
  • Lesklý vs. matný: Většina LCD monitorů dnes nabízí lesklé provedení. Tyto obrazovky mají mnohem lepší podání barev. Nevýhodou je náchylnost na odlesky, ale vhodným umístěním monitoru je vše vyřešeno

LCD monitory pro domácnost a kancelář

Pro klasické domácí využití a pro práci v kanceláři stačí bohatě LCD monitory s úhlopříčkou 19 – 22“, což je plně dostačující. Rozlišení takového monitoru je již celkem běžně FullHD a tedy 1920x1080px. Jas se doporučuje co nejvyšší, ale běžná a zcela dostačující hodnota je 300cd/m2. Pokud je vyšší, nevadí to a případně nižší lze nastavit. Kontrastní poměr by měl dosahovat hodnoty okolo 1000:1 u statického a kolem 5000:1 u dynamického. Odezva LCD obrazovky by měla mít 8 a méně milisekund (ms). Co se týká pozorovacích úhlů, obvykle je jejich hodnota okolo 160° případně více a není potřeba tento parametr výrazně sledovat.

LCD monitor pro grafické účely

Tento typ monitorů se v podstatě nijak výrazně neliší od těch pro domácnost a kancelář. Pokud ale využíváte počítač pro multimédia a grafiku, zcela jistě není na škodu odezva alespoň 5 ms a vyšší hodnota jasu, který v případě potřeby můžete zmenšit. Statický kontrastní poměr je vhodný okolo 5000:1.

LCD monitor pro hráče

Podstatným parametrem oproti výše uvedeným typům LCD monitorů je kvůli rychlým scénám co nejrychlejší odezva, která je v tomto případě ideálně 2 ms.


Další funkce a rozhraní

Nezapomeňte se podívat, jaký výstup má vaše grafická karta. Dnešní LCD monitory ale mají většinou analogový D-SUB a zároveň digitální DVI-D (HDMI), které se stává samozřejmostí. Také se v nabídce najdou kousky, které v sobě mají zabudovaný TV tuner, takže poslouží i pro sledování televize. Pokud vám stačí základní audio, některé monitory mají zabudované reproduktory, které například do kanceláře bohatě stačí.

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz