Jak vybrat ledničku?

Vybavujete si domácnost nebo se vám přihodilo, že vám přestala fungovat vaše stará lednička a potřebujete si pořídit novou? Nevíte si rady, na co se v obchodě zaměřit? Kritérií, nad kterými je potřeba se zamyslet, je hned několik. Ať už se jedná o typ lednice, její objem, spotřeba nebo další doplňkové funkce, které vám budou zpříjemňovat užívání vaší nové chladničky. S tím vším se vám pokusíme poradit na následujících řádcích.Jakou ledničku potřebujete?

Každý má na lednici jiné požadavky. Jednomu vyhovuje něco menšího, druhý dychtí po maximální výbavě a třetí potřebuje dostatek místa na velký nákup. Je úžasné, že je dnes na trhu nespočet typů lednic a každý si najde tu svoji.

Kombinovaná - do každé rodiny - Větší chladnička s mrazákem dole. Díky svému objemu je ideální pro čtyřčlennou rodinu. S touto volbou nikdy nemůžete udělat chybu. Mrazák dole je prostorný, disponuje 2-5 zásuvkami a chladící část máte v úrovni očí. Varianta chladničky s mrazákem nahoře může mít větší užitný objem, ale k chladničce se musíte ohýbat.

Americká – do velké domácnosti - Už jste někdy nemohli naskládat opravdu velký nákup do lednice? Americká lednička tento problém vyřeší. Její objem je totiž jednou takový než u ledničky kombinované. Většinou také nabízí komfort v podobě domácího baru, dávkovače ledu a nápojového automatu. Ne nadarmo se nazývá královnou lednic. Americká lednice nejlépe pasuje do vícečlenné domácnosti.

Monoklimatická - když nepotřebujete mrazák - Chladnička s velkým objemem, ale bez mrazáku. Můžete do ní bez potíží vložit plechy s dorty nebo soudek piva pro narozeninovou oslavu. Je ideální volbou, pokud potřebujete uskladnit velké množství potravin a mrazák máte zvlášť, třeba ten pultový někde ve sklepě.

Malá s mrazícím boxem - na chatu nebo do kanceláře - Chladnička menších rozměrů s malým mrazákem. Nejčastěji 50 až 80 cm vysoká. Vhodná do garsonky, studentského bytu nebo na chalupu.

Vestavná - do kuchyně na míru - Pokud máte velkou kuchyni a design chladničky vás nechává chladným, nebojte se ji ukrýt do dekoru kuchyňské linky. Vestavné chladničky nabízí všechny výhody těch kombinovaných. Navíc jsou méně hlučné díky umístění v boxu na míru.

Retro - klasický vzhled + nové technologie - Pro svůj design se retro lednice stále častěji stávají vyhledávaným spotřebičem. Nemusíte se bát, tyto lednice pouze vypadají jako ze starých časů, uvnitř však skrývají nejmodernější technologie.


Jak velkou chladničku pořídit

Už tedy víme, který typ ledničky vám sedí. Nyní si řekneme, jak velkou chladničku si pořídit. Stačí si odpovědět na tyto 2 otázky:

  1. Kolik vás doma je? U každé ledničky jsou napsány litry, ale z toho asi moc chytří nebudete. Proto pro jednoho člena domácnosti doporučuji objem chladící části 60 litrů a mrazáku 25 litrů. Což pro rodinu s dvěma dětmi vychází 180 - 240 litrů v chladící části a cca 75 - 100 litrů v mrazáku.
  2. Jak máte velkou kuchyň? Pokud máte dostatek místa a velkou rodinu s dětmi, amerika je jasná volba. Vezměte do ruky raději metr. Doporučuji změřit i šířku dveří, abyste novou ledničku do kuchyně pohodlně dostali. Běžná chladnička je široká a hluboká 60 cm a do výšky má 1,7 – 2 m.

Spotřeba a hlučnost

Provoz ledničky něco stojí. Čím více „plusek“, tím méně peněz. Spočítali jste si někdy, o kolik se elektroměr díky ledničce otočí? Tento parametr není radno podceňovat a nevyhazovat zbytečně peníze z okna. O vašich výdajích rozhoduje tzv. energetická třída.

Úsporná lednička je označena písmenem ,,A“ se symbolem +/++/+++. Nevěřte označením typu „A-20 %“, energetické třídy jsou standardizované pouze s označením „+“, jiné dovětky jsou jen marketingová lákadla.

Myslete ale také na to, že číslo uvedené na energetickém štítku nemusí být konečné. Na to, kolik energie spotřebič zkonzumuje, působí také spousta dalších faktorů – jako umístnění vaší lednice (neměla by stát blízko zdrojů tepla), nastavená teplota v chladící i mrazící části (doporučené teploty jsou +5 °C v chladící a -18 °C v mrazící části), ale vliv má také plnost lednice. Pokud pořídíte chladničku s velkým objemem, ale nakupovat budete pouze jednou týdně a lednice tak bude povětšinu doby spíše prázdná, pak bude spotřeba jistě trochu vyšší než v případě menší lednice s plným zaplněním.

A když už byla řeč o tom, kde by měla lednička stát, je potřeba zmínit také jeden další aspekt. Pokud se chystáte dát ji do místnosti, kde by byl nadměrný hluk obtíží, rozhodně se zajímejte také o hlučnost chladničky, aby se nestalo, že vás bude svým nadměrným projevem obtěžovat. Tato hodnota je uváděna v dB.

Víte, co máte doma?

Věřte, že i u 5 let staré ledničky s třídou B zaplatíte 2x tolik než u dnešní třídy A+. 10letá chladnička je ještě větší žrout energie, a to v průměru hned 3x. Je tedy na pováženou, zda se s touto ledničkou nerozloučit. Investice do nové se vám brzy vrátí.

 

Doplňkové funkce, které rozhodují

Vybrali jste si typ lednice, její velikost a také už víte něco o její spotřebě. To stále ale ještě není konec. Nyní se podívejme na pár detailů, které o výběru rozhodnou.

  • Čerstvost potravin na 1. místě  - Jak na to? Stačí mít ledničku s tzv. nulovou zónou. Tato speciální zásuvka významně prodlužuje čerstvost potravin bez ztráty výživových hodnot. A to díky tomu, že udržuje ideální vlhkost a teplotu okolo 0 °C.  Důležité je taky vědět, jaké potraviny můžeme do lednice dát a jaké bychom v ní v žádném případě neměli skladovat.
  • Anti-bakteriální ochrana - Zabraňuje tvorbě bakterií. Právě ty kazí uskladněné potraviny. Princip je jednoduchý: vnitřní stěny jsou vyrobeny ze směsí na bázi stříbra, které ničí škodlivé bakterie, plísně a likvidují pachy.
  • Bez námrazy a ledu - Vznikem námrazy stoupá nejen spotřeba energie, ale také potraviny ztrácejí svou čerstvost. A to nemluvěo tom, kolik manuální odmrazování zabere času, který můžete věnovat třeba rodině. Mnoho ledniček také disponuje automatickýmodmrazováním (a bohužel se to často s No Frost zaměňuje). V porovnání s No Frost systémem je ale automatické odmrazování méně účinné.
  • Ledově chladné nápoje během chvilky - Tlačítko super chlazení dočasně sníží teplotu v chladničce na minimum. Díky tomu za půl hodiny vychladíte dvoulitrovou láhev.
  • Rychlé zmrazení potravin - Funkce Super mrazení potraviny prudce zmrazí a tím zachová jejich původní kvalitu. Už se vám tedy nestane, že by na mase byly krystalky ledu, nebo že by ovocné knedlíky po rozmrazení byly rozbředlé.

 

Stačí se jen zamyslet nad tím, jak moc vybavenou lednici chcete. Od toho se bude samozřejmě odvíjet také její cena. Nicméně některé výše zmíněné funkce jsou v dnešní době již standardem a tak je vaše lednice bude mít i přes to, že to na ceně ani nepoznáte. Chladnička je dlouhodobou investicí, proto si promyslete, co od ní očekáváte a nešetřete, pokud cítíte, že by se vám více hodila a líbila lednice ve vyšší cenové kategorii.

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz