Jak vybrat mobilní telefon?

S tím, jak rychle se mobilní telefony přeměnily na „chytrá zařízení“, změnil se také zásadně postup při výběru. Stejné zůstaly snad jen atributy, jako je námi přijatelná cena, která nás dokáže zaujmout. Dnes už neplatí „čím menší, tím lepší“, ale vlastně je to zcela opačně. Je to dáno především tím, co je od dnešních mobilů vyžadováno.

Typy mobilních telefonů

Mobilní telefony se dnes dělí na klasické tlačítkové a chytré dotykové. Klasických telefonů se na dnešním trhu objevuje čím dál méně, ale i přes to se najdou výrobci, kteří se tímto segmentem zabývají. Zato chytré telefony mají opravdu rozsáhlé zastoupení a lze je pořídit ve všech cenových kategoriích.

Obecné rozdělení chytrých telefonů

Chytré mobilní telefony se dělí do několika tříd. Mezi nejzákladnější patří low-end telefony, které mají slabší výkon a tím pádem i nízkou cenu. Takový telefon je vhodný pro mladší věkové kategorie, kdy potřebujete mít svoje ratolesti pod kontrolou, ale nechcete jim pořídit drahý telefon. Dále je tato kategorie vhodná pro ty, kterým slouží telefon hlavně na volání a psaní SMS, ale zároveň nechtějí už dnes staromódní klasický tlačítkový telefon. Ceny těchto telefonů se pohybují v rozmezí od 1.500,- do 5.000,- Kč.


Střední třída patří těm, kteří do telefonu nechtějí investovat veliké peníze, ale zároveň od něho očekávají něco navíc. Tyto telefony vás bez problému dovezou do cíle pomocí mobilní navigace, pořídíte s nimi dostatečně kvalitní fotografie, natočíte video ve Full HD kvalitě, zahrajete si nenáročné mobilní hry apod. Ceny u těchto telefonů se pohybují v rozmezí od 5.000,- do 10.000,- Kč.

Pro náročné uživatele je k dispozici vysoká třída neboli high-end telefony. Do této kategorie spadají telefony s cenovkou nad 10.000,- Kč, která se dokáže vyšplhat až na hranici 30.000,- Kč. Telefony s takto vysokou cenou mají to nejlepší, co je dnes možné u chytrých telefonů nabídnout. Veliké disppeje ve vysokém rozlišení, vynikající fotoaparát s optickou stabilizací obrazu, super výkon pro náročné operace a hraní nejmodernějších her, které jsou k dispozici, bezdrátové nabíjení a širokou škálu příslušenství.

Na co se při výběru chytrého telefonu zaměřit:


Doba velkých displejů

Během posledních pár let výrobci telefonů rok co rok přicházejí na trh pokaždé s o něco větší úhlopříčkou displeje. Ne každému však může veliký displej vyhovovat, protože čím větší displej, tím větší telefon. Při výběru telefonu je potřeba si uvědomit, jestli preferujete ovládání telefonu jednou rukou, a pokud ano, tak je jasnou volbou telefon s úhlopříčkou maximálně 4,7“. U telefonu s úhlopříčkou nad 5“ je ve většině případů potřeba používat obě ruce pro plnohodnotné využití celé plochy displeje. Dalším faktorem je určitě technologie zobrazení. U levnějších telefonů, kde je použitý obyčejný LCD TFT displej, který má špatnou čitelnost na slunci. Pokud se v létě budete chtít podívat na přijatou SMS apod., tak ve většině případů budete potřebovat druhou ruku pro clonění před slunečním záření. U lepších telefonů je použitý IPS displej, nebo Super Amoled od Samsungu, které si s touto situací dokáží bez problému poradit. Mezi úplnou špičku patří Retina displej, který používá firma Apple ve svých iPhonech.


Bez fotoaparátu by to nešlo

Mezi další důležitý faktor patří bezesporu fotoaparát, který je nedílnou součástí dnešních chytrých telefonů. Největším tahákem je jednoznačně velikost megapixelů. Tady ale neplatí čím více, tím lépe. Sony u svých Xperií nabízí rozlišení až 23 MPx. Velikost megapixelů, ale neznamená lepší fotografie. Na trhu jsou telefony, které nabízí rozlišení 12 MPx a oproti Sony s 23 MPx fotoaparátem pořizují podstatně kvalitnější fotky a to z toho důvodu, že jejich fotoaparát nabízí podstatně lepší parametry, co se týče světelnosti, velikosti čipu a snímače. Proto při výběru telefonu není rozhodující počet megapixelů, ale právě již zmíněné parametry. Pokud tedy kupujete telefon, právě kvůli fotoaparátu, čtěte recenze ostatních uživatelů a dejte na jejich rady.


Baterie a její kapacita je důležitá

Je již dobře známo, že dnešní telefony se potýkají s výdrží baterie na jedno nabití kolem maximálně jednoho celého dne. Výrobci telefonů se snaží produkovat co nejtenčí a nejlehčí konstrukci a to se musí někde projevit. Bohužel je to právě velikost baterie a tím pádem i její kapacita. Větší telefony mají průměrně baterie o velikosti 3000 mAh a ty menší kolem 2000 mAh až 2400mAh. Větší velikost baterie ovšem nemusí znamenat i větší výdrž na jedno nabití. Důležitý je i zvolený Hardware daného modelu telefonu. Tady platí, čím menší rozlišení displeje a úspornější komponenty, tím delší výdrž baterie. Důležitá  je také optimalizace operačního systému. V tomto směru si nejlépe vede Apple se svým iPhonem a Google s řadou Nexus. Špatně si nevede, ani LG a dokonce i Samsung se snaží poslední dobou co nejvíce na tomto nedostatku zapracovat.


Malá vnitřní paměť může být problém

Rozhodně při výběru mobilního telefonu nepodceňte vnitřní úložiště telefonu. I když lze paměť rozšířit o paměťovou kartu, tak to neznamená, že je problém vyřešen, protože v případě OS Android lze stažené aplikace ukládat pouze na vnitřní úložiště, a tím pádem ho i velice rychle zaplnit. Na paměťovou kartu lze ukládat obrázky z fotoaparátu, hudbu, mapové podklady pro navigaci apod. Někteří výrobci telefonu slot pro paměťovou kartu ani nenabízí, protože paměťová karta brzdí rychlost systému a proto se soustředí pouze na vnitřní paměť telefonu, která je v takovém případě minimálně 16GB.


Operační systém, který si vybrat

Mezi nejpoužívanější operační systémy patří OS Android od společnosti Google, iOS od Applu a Windows Phone od Microsoftu. OS Android je nejrozšířenější a nejpoužívanější z nich, protože je Zdarma a používá ho nejvíce výrobců mobilních telefonů. Google vydává tento systém pro své telefony řady Nexus, které si nechává vyrábět každý rok od někoho jiného. Jednou je to LG, nebo Samsung, podruhé HTC, nebo Huawei. Takto vydaný systém je vždy skvěle odladěný, je rychlý a nabitý možnostmi. Ostatní značky, které tento OS používají ve svých telefonech, se snaží od sebe odlišit a samotný OS Android si upravují k obrazu svému. U lepších telefonů většinou není problém, ale u levnější telefonů se vám může stát to, že se telefon začne po čase sekat, samovolně restartovat apod. Je to nedostatečným výkonem telefonu pro použitou verzi OS. To je daň za to dosáhnout nízké ceny telefonu a uspokojit všechny zákazníky.

Apple se na tuto situaci dívá jinak a jeho iOS, který používá ve svých iPhonech je pravý opak OS Androidu. U Applu nepořídíte telefon pod 10.000,- Kč a tím pádem zde nedochází k problémům, co se rychlosti a spolehlivosti týče, protože iOS je pro iPhony skvěle vyladěn. Není tak náhodou, že Apple v oblasti telefonů konkurenci válcuje, a je jedno jestli se jedná o "levnější" modely nebo o super výkonný iPhone 12.
U telefonů s OS Android, kde prodejní cena přesahuje 10.000,- Kč, můžete rovněž počítat s větší spolehlivostí a rychlejší odezvou oproti levnějším telefonům, stejně jako u iOS.

Třetí operační systém je Windows Phone, který je nejméně oblíbený ze všech tří zmiňovaných systémů. Jeho výhoda je, že je jednoduchý na ovládání a není náročný na výkon. Bohužel zatím ale pořád nemá takové zastoupení aplikací jako Android a iOS. Microsoft tento systém používá ve svých telefonech právě pod značkou Microsoft popř. Nokia i když poslední dobou se začínají objevovat čím dál více i telefony od jiných světoznámých značek, kteří tento OS používají.

Na mobilním trhu je operačních systému více, u nás ale nejsou tak moc rozšířené a nemají takovou podporu jako zde zmíněné trio OS.


Ideální výkon pro mobilní hráče

Pokud na telefonech rádi hrajete hry, pak je určitě důležitý faktor právě výkon telefonu. U mobilních procesorů vládne bezesporu Snapdragon 800 a víš. Ten nabízí veliký výkon, který oceníte právě u hraní her. Levnější telefony jsou osazeny procesory od společnosti MediaTek, které se ale Snapdragonu od Qualcomu vůbec nevyrovnají. Vysoký výkon procesoru oceníte také u telefonů, které dokáží natáčet UHD 4K video, protože právě vysoký výkon zaručí plynulý tok videa při jeho natáčení a později i přehrávání.Datové připojení (3G, 4G/LTE)

4G neboli LTE? Prostě superrychlý internet

Jistě se už spousta z vás setkala s termínem 4G nebo LTE pro vysokorychlostní internet. V reklamách mobilních operátorů zaznívá často i název 4G LTE. Avšak odborníci vědí, že to není tak úplně přesné. Jak se v tom tedy vyznat a co 4G a LTE znamená? LTE je zkratka pro vysokorychlostní internet s technologií Long Term Evolution, který navazuje na současnou 3G síť s mnoha vylepšeními. Mobilní operátoři LTE často nabízejí pod pojmem 4G. Kdybychom měli nazývat věci pravými jmény, bavili bychom se pouze o LTE. Nebudeme ale přeci slovíčkařit. Jen už od teď budeme vědět, že 4G je spíše LTE. Hlavně nám záleží na kvalitě a rychlosti internetu. S LTE internetem můžeme stahovat data rychlostí až 225 Mb/s a uploudovat rychlostí 57,6 Mb/s v závislosti na kvalitě signálu a operátorovi, kterého používáme. Každopádně album své oblíbené kapely stáhneme už za 3 sekundy. A co je nejlepší? Že sekání videí, špatné rozlišení či snad sebemenší čekání s tímto „rychlý, internetem“ nehrozí.


LTE místo 3G, plynulost místo pomalého načítání

Někteří si možná řeknou, že si vystačí s 3G, protože je pro ně rychlost dostačující. Vzpomeňte si ale, jak vás dokáže vytočit čekání, než se načte stránka na internetu. A to právě, když si potřebujete zjistit důležitý údaj jako otevírací dobu úřadů a nemáte na to zrovna moc času. LTE má totiž ještě jednu skvělou vlastnost, kterou je nižší latence. Jinými slovy řekněme zpoždění při surfování po internetu. Zato s nejrychlejší LTE sítí se vám webové stránky načtou okamžitě a se vším všudy. Ať už máte jakýkoli tarif, s LTE se vám bude surfovat o poznání lépe. Mnohdy už je LTE dokonce podmínkou při nákupu nového telefonu.


Podpora LTE u SIM karty a mobilního telefonu

K tomuto parádně rychlému internetu však potřebujete parádně chytrý telefon, který jej podporuje. No a taky si pořídit novou SIM kartu s podporou LTE. Tu vám bez problému během pár minut a navíc zdarma operátor vymění za novou, uzpůsobenou pro tento bleskurychlý LTE internet. Chytrý telefon s podporou LTE pak pořídíte u EURONICS již za několik málo tisíc korun. Vyberte si zaběhlou značku! A raději si nikde nepořizujte „čínské náhražky“ známých značek, protože u nich dochází k problému s podporou LTE v určitých frekvencích. Na co se zaměřit? Měli byste vědět, že čeští operátoři pro LTE používají hlavně frekvence 800, 900 a 1800 MHz. Čínské mobily podporují jen vybrané LTE frekvence.


Brouzdejte kdekoliv, operátoři uvádějí 93% pokrytí

Vaší hlavní otázkou teď nejspíš je: Kde všude budu moci surfovat? LTE můžete provozovat už na většině území, zejména v okolí větších měst. Operátoři se horlivě snaží LTE rozšiřovat na celé území České republiky a počet míst, kam dosáhne pokrytí LTE neustále aktualizují. Vyrazte s tímto internetem kamkoliv na výlet. Není důvod otálet, protože jistotu máte ve své kapse. Smartphone se superrychlým připojením LTE, který se nezasekne v půli cesty.


Dual SIM

Stejně jako klasické dual SIM telefony s tlačítkami, tak i chytré telefony nabízí podporu dvou SIM karet současně v jednom zařízení. U klasických tlačítkových telefonů je hlavní leader Nokia, zato u chytrých telefonů se se dvěma SIM kartami můžeme setkat snad u všech předních výrobců. Výhoda dual SIM telefonů spočívá v možnosti používat v jednom telefonu dvě SIM současně. Obě SIM karty jsou aktivní. Tzn. Že se na tyto karty jde dovolat současně, aniž by mezi nimi musel uživatel manuálně přepínat. Můžete tedy mít v jednom telefonu, např. soukromou SIM a zároveň používat i SIM služební. Jediná nevýhoda, která se v případě dual SIM telefonů vyskytuje je ta, že díky dvěma SIM se podstatně rychleji vybíjí baterie. V tomto případě je lepší volit telefon s co nejsilnější kapacitou.  I přes tuto neduhu jsou v dnešní době dual SIM telefony velice oblíbené.


Odolné telefony

Své zastoupení mají na mobilním trhu i odolné telefony, které jsou vhodné zejména pro ty, kteří se pohybují hlavně v terénu, pracují na rizikových místech, nebo patří do skupiny lidí věnující se třeba Extrémním sportům. Pro tyto účely byli představeny odolné mobilní telefony, které se nezaleknou vody, prachu, ani pádů z určitých výšek, či přejetí automobilem apod. Tyto telefony se vyznačují hlavně pevnou konstrukcí celého telefonu, většími rozměry a větší váhou. Na druhou stranu, vám ale poskytnou výhody, jaké byste u klasických telefonů hledali marně. U klasických chytrých mobilních telefonů se můžeme setkat s vyšší odolností proti postříkání vodou, nebo vniknutí prachu, pokud vám ale telefon spadne byť jen ze sebemenší výšky, musíte počítat s tím, že pokud jste neměli štěstí, tak máte pravděpodobně minimálně rozbitý display. U odolných telefonů tento problém nehrozí. Můžou vám padat na zem, do vody, nebo je přejede omylem nákladní auto, nic z toho ale tomuto telefonu nijak zvlášť neublíží. Ve většině případů se ale jedná spíše o tlačítkové telefony, které nemají tolik funkcí a vymožeností jako klasické chytré telefony. S tím se ale musí počítat a ti, kteří potřebují takto odolný stroj si ho koupí právě kvůli těmto možnostem.


Telefony pro seniory

Problémy s očima začnou ve vyšším věku trápit většinu z nás a pro takové případy jsou na trhu ještě tzv. „Telefony pro seniory“. Jedná se o základní telefony, kde hraje hlavní roli především čitelný display s dostatečně velikým písmem, veliká klávesnice a jednoduché ovládání. Jelikož tyto telefony slouží především pro volání a psaní sms, nejsou proto drahé a ceny se pohybují v té nejnižší hladině na poli mobilních telefonů vůbec. Velikou výhodou těchto telefonů je SOS tlačítko, které je umístěné převážně na zadní straně telefonu. Slouží jako rychlá volba pro vytočení buď čísla na blízkou osobu, které si je možné nastavit, nebo přímo na rychlou pomoc, v případě, že má daná osoba nějaké zdravotní problémy. Ušetří se takto spousta času, co by se musela strávit listováním v telefonním seznamu na příslušné číslo první pomoci.

 

 

 


 

Příslušenství k mobilním telefonům

Kromě samotných mobilních telefonů je na trhu spousta výrobců, kteří se snaží nabídnout co možná nejvíce příslušenství v podobě pouzder, držáků do auta, krycích fólií na displej, populárních selfie tyčí apod. Přímo i někteří výrobci telefonů nabízí ke svým kouskům různé příslušenství. Ne však každý model se může těšit vlastního příslušenství. Pro lepší telefony je v nabídce příslušenství přímo pro daný model telefonu, jako např. pouzdro, držák do auta, náhradní zadní kryt, kdežto levné telefony do 5.000 Kč si musí vystačit s univerzálním příslušenstvím. To jsou univerzální pouzdra, do kterých telefon vložíte a opět vysunete, univerzální neoriginální držáky do auta atd. Ostatní příslušenství je pro většinu telefonu stejné. Jde o nabíjecí CL adaptér do auta na 12 V, přenosné nabíječky (power banky), USB datové kabely, paměťové karty. Ovšem je potřeba brát v potaz jakým konektorem je dané zařízení vybavené. Nejrozšířenější je microUSB, které používá většina značek. Pomaličku se ale nyní začíná přecházet na nový USB type C konektor. Apple ve svých iPhonech zase požívá svůj vlastní iLightning konektor, který u žádné jiné značky nenajdete.

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz