Jak vybrat myčku?

Mytí nádobí. To je činnost, kterou zná z praxe snad každý z nás. Některým nevadí, někdo ji má asi i rád a ostatní ji nenávidí. Tak jako jiné domácí práce. Žijeme v moderní době, a proto pokud nepatříte vyloženě k milovníkům mytí nádobí, pak můžete také vy zvážit nákup myčky. Ta vám totiž může ušetřit jednak čas, ale i energii. Pokud potřebujete pár tipů a rad, jakou myčku nádobí pořídit, pak pokračujte ve čtení následujících řádek.


Mám si pořídit myčku na nádobí?


Úvaha nad tím, zda pořídit nebo nepořídit myčku na nádobí, nemusí být úplně snadno zodpověditelná. Je potřeba zvážit pár základních faktorů. Třeba to, kolika sadami nádobí je vaše domácnost vybavena. Může se to zdát jako malichernost, ale ve chvíli kdy umýváte nádobí pod tekoucí vodou (nebo v napuštěném dřezu) je vám celkem jedno, jaké množství zašpiněných talířků, hrnečků, hrnců, příborů a ostatního máte (čím méně tím lépe, samozřejmě). Ale ve chvíli, kdy budete umývat nádobí v myčce, je vhodnější ji pořádně zaplnit (myčky zvládají v pohodě třeba 12 sad nádobí).


Dalším faktorem je úspora energie. Pokud jste zvyklí napouštět si dřez a nádobí umývat v jedné vodě, pak při jednom mytí spotřebujete až 40 litrů vody. Pokud nádobí čistíte pod tekoucí vodou, situace je ještě poněkud náročnější – litrů totiž prolijete až 70. A jak je na tom myčka? V jednom mycím cyklu zvládne mnohem více nádobí (až 3x) a litrů spotřebujete jen 7 až 12. To už je podstatný důvod proč myčku pořídit, nemyslíte?

Jak z výše zmíněného vyplývá - myčka je jasnou volbou zejména pro rodiny s více dětmi nebo máte-li spoustu příbuzných a pravidelné návštěvy jsou často na seznamu dne.  Nebo se snad u vás doma často vyskytují vaši přátelé a vy je rádi patřičně pohostíte? V takových případech není nad čím přemýšlet, myčka vám zpříjemní chvíle strávené s blízkými (nebudete totiž muset přemýšlet nad tím, kdo takovou hromadu nádobí umyje) a samozřejmě vám ušetří spoustu času, nyní tráveného u dřezu.


Jakou myčku si mám vybrat?

Odpověď je snadná – záleží na vás. Říkáte si ironicky, že je to odpověď za všechny peníze? Máte pravdu. Ono totiž záleží hlavně na tom, jak je vaše kuchyně rozmístněna a jaké prostory můžete vaší myčce vyhradit. Tuto otázku rozhodně zvažte ještě před tím, než si samotný spotřebiče pořídíte.  Ujasněte si, kde bude myčka stát nebo zda ji budete zabudovávat do kuchyňské linky (v tom případě zkontrolujte také přívod a odpad vody). V poslední době je velice oblíbená vestavba ve výšce trupu. Tak či tak, vaše myčka bude mít šířku buď 60, nebo 45 centimetrů, její výška bude kolem 85 cm a na hloubku bude podobná šířce – 60 cm.

Myčky klasických rozměrů dokážou umýt v jednom cyklu 12 až 15 sad nádobí. Sadou nádobí se pak rozumí hluboký a mělký talíř, dezertní talířek, šálek, podšálek, nůž, vidlička a lžíce plus vidlička dezertní – vše po jednom kuse. Asi už chápete, proč se na úvod tohoto článku řešilo, kolika kusy nádobí je vybavena vaše domácnost. Oproti tomu myčky menších rozměrů zvládají zhruba 8 – 10 sad. Ideální je tak tento spotřebič spouštět pouze jednou za den, nebo dva. Proto vypozorujte, kolik nádobí během tohoto období průměrně ušpiníte.

Existují také menší druhy, takzvané stolní myčky. Tyto myčky, jak už jejich název napovídá, jsou menší a hodí se pro lidi a domácnosti, kde není nutnost umývat hromady nádobí.


Energie a zase ta energie

Nebojte, nebudeme znovu rozebírat to, jak vám nová myčka nádobí ušetří spoustu času. Tentokrát jde o úsporu energií jako takových. O běžné spotřebě vody už byla řeč. Myčka na jeden prací cyklus spotřebuje asi 7 – 12 litrů vody. Záleží ale samozřejmě jak na výrobci myčky, tak také na jejím konkrétním typu. Spotřeba může být samozřejmě i vyšší. Každopádně myčku, která by spotřebovala 70 litrů vody, jako při umývání nádobí pod tekoucí vodou, byste asi na trhu hledali marně.

Elektřina. Ano, můžete namítnout, že při ručním umývání nespotřebujete elektřinu žádnou. To je sice pravda, ale v dnešní době se producenti bílých domácích spotřebičů zaměřují na výrobu spotřebičů s co nejnižší spotřebou. Většina myček se tak v současné době vyrábí v kategorii A (A, A+, A++, A+++) a jejich energetická náročnost se pohybuje do 1 kWh. Navíc moderní myčky jsou vybaveny spoustou senzorů, které svým inteligentním pozorováním vody (znečištění, teplota, apod.) zaručují co nejnižší spotřebu vody, tak energie a dobu mytí. Kvalita výsledku samozřejmě zůstává zachována.

I přes to, že hlučnost nepatří do kategorie energií, ve správném elektru najdete na energetickém štítku také číslo nesoucí tuto informaci. Tato hodnota je důležitá z toho pohledu, že pokud budete zrovna snídat nebo večeřet v kuchyni a myčka nádobí bude v té samé chvíli provádět údržbu vašeho servisu, pak by vás mohla při hezkých, společných chvílích obtěžovat svými projevy. Většina výrobců ale na tuto skutečnost nezapomíná a své myčky vyrábí co nejtišší. Pro orientaci, pohybovat byste se měli rozhodně pod hranící 50 dB. Pořídit se totiž dají i myčky s hodnotou kolem 37 dB.


Vnitřní uspořádání a možnost přestavby


Když myčku na nádobí otevřete, velice důležité je prohlédnout si uspořádání jednotlivých košů na nádobí. Rozhodně si zkontrolujte, zda jsou koše polohovatelné, aby se vám později doma nestalo, že do myčky neuložíte hrnce nebo jiné nádobí větších rozměrů. Zároveň by se měla dát měnit výška prostoru dole i nahoře a to podle vaší potřeby a to i v případě, že už máte myčku naskládanou nádobím. Novější myčky jsou vybaveny také speciálním košem na příbory (kde ale můžete uložit také metle, sběračky nebo třeba malé šálky na espreso). Pro uložení již zmiňovaných hrnců, jistě ceníte vybavení variabilními držáky, které se dají sklopit a uložení je tak snadnější.

Při nákupu myčky se pro vás lehce změní také nákup drogistických potřeb. Velmi často se používají speciální vícefázové tablety, které se postupně rozpouštějí (některé myčky mají dokonce speciální přihrádky, do kterých tableta spadne a rozpustí se – nezapadne tak třeba do hrníčku a nezůstane nerozpuštěná). I při využití takovýchto tablet je potřeba myčku zásobovat solí a leštidlem. Sůl v myčce pomáhá s obnovou odvápňovače, bez kterého se žádná myčka neobejde. Pokud tedy chcete, aby výsledky mycího procesu byly perfektní, používejte vždy mycí prostředek, sůl i leštidlo najednou.


Vybavení programové a doplňkové


Každá myčka má své mycí programy. Může jich být více či méně. Každopádně každá z nich vám nabídne program intenzivního mytí (při zhruba 70 °C), jemného mytí při 40 °C nebo tzv. Eco program, který sice většinou prodlouží čas mycího cyklu, ale zase vám garantuje minimální možnou spotřebu. Výhodné mohou být také automatické programy, které podle senzorů sami odhadnou, jaké je naplnění myčky a uzpůsobí tomu množství vody a mycích prostředků.

Do doplňkového vybavení se dá zařadit třeba dětský zámek nebo zvuková či světelná signalizace ve chvíli, kdy myčka dokončí čisticí cyklus (zvukový signál můžete přeslechnout, ale světelnou indikaci asi nepřehlédnete). Výborná je také možnost časové předvolby, která vám umožní odložit začátek doby mytí třeba až na 24 hodin dopředu. Někdy prostě není vhodné s mytím začít hned, některé domácnosti využívají třeba levnější tarify energií v nočních hodinách. Myčka ale může nabídnout také mytí v jednom koši, poloviční náplň nebo spoustu jiných, užitečných funkcí.

V případě myčky, která dennodenně pracuje s velkým množstvím vody, je záhodno vybírat takový typ, který má v sobě zabudovaný systém proti úniku vody přívodní hadicí. Je povinen rozpoznat také únik vody pod myčku a jeho reakcí v takovém případě musí být automatické vypnutí myčky a odčerpání veškeré vody do bezpečí.


Cena myček

Výše zmíněné vybavení myčky, ať už programové nebo fyzické, má jistě neopomenutelný vliv na konečnou cenu konkrétního typu myčky. Čím více bude myčka zvládat, tím bude logicky dražší. O to míň práce, menší spotřebu a větší radost z ní však pravděpodobně budete mít vy. Kritériem pro stanovení ceny může být i to, jestli je nádobí z myčky mokré nebo prošlo před ukončením procesu sušením a vy jej tak můžete ihned uložit do daných poliček bez nutnosti utírání.

Cena myčky se pohybuje cca od 2.500 tisíce, přes kvalitní, standardní myčky mezi 8 – 20.000 až po speciální myčky s cenou překračující hranici 60 tisíc korun. Při výběru vám přejeme hodně zdaru.

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz