Jak vybrat navigaci?

Při výběru GPS navigace si nejdříve ujasněte, na co ji budete používat a jak vysoké jsou vaše nároky na její funkce. Vybírejte podle toho, kam jezdíte, v jakém voze a jak často. Od toho se odvíjí i další parametry, které vám vysvětlíme v článku.


Kde budu navigaci používat?

Osobní automobil – Patří sem nejběžnější typy navigací. Vypočítají vám nejrychlejší i nejkratší cestu a přibližnou dobu jízdy. Často jsou vybaveny funkcí RDS-TMC, která vás upozorní na stavební práce na silnici i možné objížďky.

Nákladní automobil/karavan – Řidiči kamionu dobře vědí, že volba nevhodné trasy vede ke ztrátě času a drahého paliva. Specializované navigace pro nákladní automobily vypočítají trasu přímo pro parametry vašeho vozidla. Zadat můžete jeho délku, šířku i výšku. Navigace vám pomůže vyhnout se hmotnostním omezením, ale i nízkým mostům, podjezdům či tunelům.

Motocykl – Tyto navigace se softwarově příliš neliší od klasických automobilových. Jsou ale vyrobeny z odolnějších materiálů a většinou jsou odolné i proti povětrnostním vlivům, přičemž jejich displej je přizpůsobený pro ovládání v rukavicích. Ty lepší jsou vybaveny bezdrátovým přenosem hlasových instrukcí do sluchátka v helmě.

Kolo - Oblíbenou alternativou navigačních aplikací v chytrých telefonech jsou pro cyklisty navigace na kolo. Podobně jako navigace pro motocykly, mají i tyto navigace odolnou konstrukci, která je narozdíl od konstrukce smartphonů bytelnější a lépe snáší špatné počasí.


Jaká je vhodná velikost displeje?

 • 4,3“– Jedná se o základní velikost displeje. Pro vás je vhodná především pokud dáváte přednost menším a skladnějším přístrojům. Navigace mají často nižší výbavu.
 • 5“ – Displej je cca o 27 % větší než u 4,3“. Nezabírá ale tolik místa jako větší navigace a neodvádí pozornost od řízení. Má větší písmo a umožňuje snazší a rychlejší orientaci. Tato velikost je vhodná pro potřeby většiny uživatelů.
 • 6“ a větší – Vhodná pro řidiče kamionu a ty, kteří potřebují mít dokonalý přehled o trase. Tyto navigace se mohou v klasických osobních automobilech zdát příliš velké, až nemotorné. Údaje na nich jsou přehledné a snadno čitelné. Pro kvalitní zobrazování informací je důležité brát na zřetel i velikost rozlišení.

Připevnění navigace v automobilu

 • Základní držák – Je vhodný především pokud navigaci nepoužíváte denně. Umožňuje vám zvolit si místo upevnění držáku na palubní desku nebo čelní sklo. Navigace se nabíjí napájecím kabelem vedeným přímo do přístroje.
 • Aktivní držák – Navigace ve vyšší cenové kategorii mají aktivní stojánky, které navigaci nejen drží, ale také napájí a současně dobíjí akumulátor. Upevnění v aktivním stojánku je snazší a stačí k němu snadné zacvaknutí. Je vhodný pro každodenní používání.

Jaké mapy jsou pro mne ideální?

Cestujete často mimo Českou republiku, jste profesionální řidič křižující celou Evropu nebo vyjedete jednou za rok na dovolenou? Všechny tyto aspekty totiž určují konečnou cenu přístroje.

Identické navigace zakoupíte s různou mapovou výbavou za výrazně odlišné ceny. Mapy lze později přikoupit, cenově výhodnější je ale pořídit si je přímo s navigací.

Lokální – Pokud neplánujete opustit Českou republiku, vystačíte si s přístrojem vybaveným lokálními mapami. V přístroji najdete podrobnou mapu České republiky. Mimo naše území vás navigace navádět nebude.

Regionální – Jezdíte primárně po České republice a jednou za rok vyrazíte na dovolenou? Pro vás je vhodná GPS navigace vybavena lokálními mapami. Najdete zde Českou republiku a okolní země Evropy (až 22 zemí).

Mapy Evropy – Takto označená navigace vám bude sloužit bez ohledu na to, kam se v Evropě vydáte. Obsahuje totiž kompletní mapy všech evropských zemí.

Mapy světa – Cestujete po celém světě a dáváte přednost dopravě po vlastní ose? Zakupte GPS vybavenou mapou celého světě (až 152 zemí světa podle výrobce navigace).


Jak dlouho budou mé mapy aktuální?

Neustále vznikající a měnící se dopravní spojení vás nikdy nepřekvapí. Všechny u nás nabízené GPS navigace jsou vybaveny službou LIFETIME. Několikrát do roka máte k dispozici nejnovější mapy, které stáhnete prostřednictvím počítače. Obsahují veškeré změny na cestách i změny v dopravním značení. Zakoupením navigace z naší nabídky jsou vám tyto aktualizace k dispozici po celou dobu živostnosti zakoupené navigace.


Jaké funkce a vlastnosti bych měl u navigací hledat a k čemu mi budou?

Kromě základních funkcí se navigace odlišují také softwarovými funkcemi, které vám usnadní řízení. Čím více těchto funkcí má, tím je cena navigace vyšší, ale navádění přesnější a ovládání snazší.

Navigační funkce

 • Asistent řazení do pruhů – Pomůže vám se s předstihem zařadit do správného jízdního pruhu ještě dříve, než přijedete do bezprostřední blízkosti křižovatky.
 • Fotorealistické náhledy křižovatek – Věrné grafické znázornění křižovatky vám usnadní orientaci na ní. Na obrazovce při příjezdu na křižovatku uvidíte zvýrazněný směr odbočení a manévr, který máte udělat.
 • Ukazatel povolené rychlosti s upozorněním na její překročení – Grafický signál vás upozorní na maximální povolenou rychlost a zvukový vás varuje při jejím překročení – už žádné pokuty za rychlou jízdu!

Navigační systém GPS Garmin nüvi 2557T Lifetime Europe45

Vyhledávání cíle trasy

 • Fulltextové vyhledávání – Pokud nevíte přesnou adresu, zadejte jen název svého cíle (například „OC Chodov“) a navigace vás dovede až na místo.
 • Hledání adresy podle orientačních nebo popisných čísel – Mnoho navigací hledá adresy pouze podle orientačních čísel, která se vyskytují ve velkých městech. Pro hledání adres v malých obcích vám pomůžou popisná čísla.
 • Hlasové ovládání a vyhledávání cíle – Při zadávání informací do navigace nemusíte spouštět oči z vozovky. Hlasové ovládání je nejkomfortnější a nejbezpečnější způsob zadávání informací, který obsahují pouze prémiové modely.

Aktuální dopravní informace

 • RDS-TMC – Přijímá dopravní informace bezplatně, pomocí rádiové antény ukryté v napájecím kabelu navigace. Na základě těchto informací upravuje trasu nebo čas vašeho příjezdu. Problémem může být častá neaktuálnost dopravních informací.

 • Živé dopravní informace – Touto funkcí disponují navigace Garmin – LiveTraffic a TomTom – Traffic. Ty přenášejí aktuální dopravní informace do navigace přímo z vašeho telefonu skrze bluetooth připojení. Vyžadují ale aktivní datový paušál v telefonu. Tyto informace jsou aktuální a dá se na ně spolehnout.

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz