Jak vybrat notebook?

Výběr vhodného notebooku je velice individuální a řídí se především našimi požadavky a cenou, která je pro nás za notebook k danému účelu přijatelná. K těmto kritériím je také nutné zohlednit některá známá fakta, která když budete respektovat, dostanete se opravdu k notebooku, který vám bude dobře sloužit a dělat radost. Přestože je nabídka notebooků opravdu široká, nemějte obavy. Vše důležité se dozvíte právě zde.


Hlavní parametry při výběru

Notebook je přenosné zařízení, přestože se stal ve většině případů plnohodnotnou náhradou stolního počítače většiny uživatelů a mnohdy se nedostane nikam dál, než z místnosti do místnosti. Můžete ho s sebou mít kdekoliv. Daní za tuto mobilitu je obecně nižší výkon, než u stolního počítače, který ale u dnešních notebooků není nijak omezující pro většinu činnosti. Co by nás tedy při výběru notebooku mělo zajímat především? Nejdříve je nutné zvážit, jak velký notebook potřebujeme. S tímto souvisí velikost LCD displeje a hmotnost notebooku, což je potřeba dobře zvážit jako jeden z hlavních aspektů.

  • Domácnost, kancelář, škola: Právě pro vás bude ideální notebook s velikostí úhlopříčky 15 – 16 palců (zpravidla 15,4“ nebo 15,6“), který slušně nahradí stolní počítač a stále je na přenášení dostatečně komfortní s hmotností okolo 2,5 kg. Rozlišení LCD obrazovky je u těchto notebooků ve většině případů 1366 x 768px.
  • Stále v pohybu: Pokud notebook neustále přenášíte, je dobré vybírat mezi notebooky s úhlopříčkou 14, lépe však 13 palců, případně zvážit mininotebook, který ovšem na práci ve větší míře není ideální. Mininotebooky, resp. netbooky jsou vhodné především na cesty, kdy potřebujete svá data a multimédia po ruce, včetně přístupu na internet.

Pokud nutně potřebujete menší notebook, který má nahradit zároveň stolní počítač, dá se toto řešit připojením externích periferií, tedy monitoru, včetně klávesnice a myši. A to buď přímo s notebookem, nebo zprostředkovaně přes dokovací stanici. Získáte tak možnost komfortně pracovat jako na stolním počítači a ještě kdykoliv svůj notebook vzít s sebou.


Vybavení notebooku (procesor, kapacita HDD,…)

Ve chvíli, kdy za sebou máte rozhodnutí, jak velký, resp. malý notebook potřebujete a kolik chcete investovat, přichází na řadu další parametry a jejich porovnávání mezi jednotlivými notebooky v dané cenové kategorii. Jedná se především o procesor (CPU), paměť, grafickou kartu, pevný disk, rozhraní a software.

  • Procesor – mozek notebooku: U notebooků pro domácnost, kancelář, nebo pro studijní účely poskytují dostatečný výkon na stejné úrovni dvou-jádrové procesory Intel i AMD – zde není až tak podstatné volit podle značky. Naopak velkou pozornost věnujte operační paměti. V stejné cenové kategorii můžete u levnějších notebooků narazit převážně na modely vybavené 2 GB pamětí, ale také 4 GB RAM, což je výrazný rozdíl. U operační paměti si také hlídejte, na jaké frekvenci pracuje a zdali se jedná o paměť typu DDR3, a ne starší DDR2, která se sem tam stále objevuje. Čím je frekvence paměti vyšší, tím samozřejmě lépe. Aktuálně byste měli volit notebook vybavený pamětí s frekvencí minimálně 1066 MHz. Obecně čím vyšší kapacita paměti a frekvence, tím lépe, takže na toto především si dávejte pozor.
  • Grafická karta: Grafickou kartu u levnějších notebooků naleznete ve většině případů sdílenou, v opačném případě u těch výkonnějších a dražších samostatnou. Pokud nehodláte hrát náročné hry a pracovat výrazněji s grafikou, potom sdílená grafická karta nepředstavuje žádný problém a dokonce je energeticky úspornější, což při napájení z baterie přináší delší provoz notebooku.

  • Pevný disk – prostor pro vaše data: U pevného disku je to snadné. Čím vyšší kapacita, tím lépe, ale... Neměli byste dělat kompromisy kvůli kapacitě disku například před pamětí RAM. Pokud naleznete dva téměř shodné notebooky a u jednoho bude vyšší operační paměť, než kapacita disku, pak volte ten s vyšší operační pamětí. Obecně, pokud pracujete s velkým množstvím dat, tak vám nikdy jeden systémový disk nebude dostatečně velký a rozdíl desítek GB je zanedbatelný. Navíc svá data můžete ukládat na optická média, nebo externí zařízení. A hlavně dnes na internetu je vážně vše a při jeho rychlosti snadno dostupné.
  • Rozhraní, komunikace a multimédia: USB, přes které připojíte ke svému notebooku téměř vše, jsou samozřejmostí. Měly by být alespoň 3. Jejich nedostatek případně snadno vyřeší rozbočovač. Rozhodně byste na svém novém notebooku měli najít HDMI pro snadné připojení např. televize, kamery, nebo digitálního fotoaparátu. Pohlídejte si také webkameru, pokud ji hodláte využívat. Pokud ale plánujte komunikaci s webkamerou ve větší míře, určitě si dříve či později pořídíte mnohem kvalitnější připojitelnou.

Na co dalšího se zaměřit?

Dobré je při výběru sledovat, jaký operační systém notebook má, případně zdali vůbec. Pokud ano a vy ho tam chcete, měl by notebook mít Windows 7 Home, nebo Professional. Běžný uživatel v podstatě nepozná rozdíl. Je ale možné, že máte vlastní legální operační systém a pak je pro vás nabídka notebooku bez systému výhodná.

Ať už preferujete nějakou značku, nebo ne, vyfiltrujte si notebooky podle velikosti displeje a následně ceny. Podle možností buď zadáním ceny „od do“, nebo alespoň seřazením od nejlevnějších. V daném zúženém výběru si již prohlídneme parametry jednotlivých notebooků. Pozorně si všímejte již zmíněného operačního systému. Procesory budou velice podobné, takže zde není až tak co pokazit. Důkladně se ale dívejte na co nejvyšší paměť RAM a také na to, zdali je LCD displej lesklý, nebo matný. Lesklý s LED podsvícením nabízí mnohem lepší podání barev, ale mohou v něm být vidět odrazy při nevhodném dopadu světla.

U pevného disku se zaměřte na jeho velikost, ale také na otáčky. Ty rychlejší disky mají 7200 ot./min-1 a u výkonnějších a dražších notebooků byste měli na této hodnotě trvat (u konvenčních disků). Nezapomeňte také na prvky rozhraní a komunikace. Podívejte se, zdali má notebook webkameru, kolik má USB portů, zda má čtečku paměťových karet, nebo HDMI port.

Pokud budete často mimo dosah zásuvky, pak i výdrž baterie hraje roli. Nejlepší je vybrat alespoň 3 notebooky, které splňují vaše základní požadavky a následně si jejich parametry pečlivě porovnat. Tak vám nejlépe vyniknou přednosti, nebo naopak nedostatky mezi těmito vybranými. Pokud nebudete zbytečně pospíchat, pečlivě si projdete parametry a budete se držet těchto rad, pak váš výběr bude ten nejlepší.

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz