Jak vybrat počítač?

Výběr počítače se řídí obdobnými pravidly, jako u každého jiného výrobku. Tedy především cenou a účelem, ke kterému má být určen. Cena i účel spolu souvisí, takže je potřeba najít ten nejvhodnější kompromis a tomu se říká právě dobrý výběr. Drobnou výhodou výběru stolního počítače je to, že zde nijak podstatně nerozhoduje vzhled. Jde nám především o parametry, přesněji řečeno o výkon a vyváženost sestavy.


Vybíráme stolní počítač

Stolní počítač, případně notebook, je dnes v domácnostech naprostou samozřejmostí a slouží nám jak pro práci, tak pro zábavu. Klasický PC oproti notebookům nabízí stále výhody především v podobě vyššího výkonu a možnostech rozšiřování. Výběr stolního počítače limitují především finanční prostředky každého z nás a ovlivňuje ho, nebo by měl, také účel, ke kterému bude sloužit. Běžně se stolní počítače podle zaměření dělí na počítače kancelářské, neboli pro domácí účely, multimediální a herní. Zásadní rozdíl je v jejich výkonu a tedy i použitých komponentách.

Není časté, že byste si pořídili počítač a zjistili, že jste si nevybrali dobře. Vše funguje dostatečně rychle jak má, takže jste spokojeni. Váš soused ale má za stejné peníze mnohem lepší počítačovou sestavu, případně stejně výkonnou za menší peníze a to proto, že se při výběru zaměřil na podstatné věci.


Počítač pro domácnost i kancelář

Dostatečně výkonný stolní počítač pro běžnou práci, surfování na internetu, prohlížení fotek a třeba přehrávání filmů pořídíte v ceně okolo 8000,- Kč a samozřejmě výš. A co by vás mělo zajímat především? Při procházení parametrů jednotlivých počítačových sestav se nezapomeňte podívat, zdali je součástí také operační systém minimálně Windows 7 Home, protože v nabídce jsou i sestavy právě bez OS.

 • Procesor: Běžně se setkáte s procesory AMD a Intel. Jednoznačně nelze říci, které jsou lepší, ale pokud je to možné, snažte se základním verzím Intel Celeron nebo AMD s označením Zacate vyhnout.
 • Paměť: Hned další na řadě je operační paměť RAM, která je u základních sestav 2GB, ale dá se narazit i na 4GB. Paměť je snadno rozšiřitelná, takže ji můžete později přikoupit. Pohlídejte si také typ a chtějte rozhodně paměti DDR3, které pracují na vyšší frekvenci.

 • Pevný disk: To nejpodstatnější pak končí u harddisku. Kapacita kolem 300 – 500 gigabajtů bohatě stačí. Ostatní vyřeší externí harddisk, případně optická média. Rychlost pevného disku je ovlivněna počtem otáček. Běžně 5400 otáček za minutu, v lepším případě však 7200. Na tuto hodnotu se také zaměřte.
 • Grafika & Zvuk: Co se týká grafické a zvukové karty, pak bohatě stačí integrované zařízení – zde není co vybírat. Sem tam narazíte také na sestavu, která má oproti jiné třeba čtečku paměťových karet. Nenechte se ale za každou cenu zlákat, protože kdykoliv můžete koupit externí. Prioritu a pozornost věnujte především komponentám, které jsou srdcem počítače (procesor, paměť, HDD). O zvuk se starají audio kodeky a toto řešení je již součástí základní desky.

Stolní počítač zvládne běžné denní úlohy. Co se týká cen základních sestav, pak nejsou daleko od cen, za které můžete mít výkonnější multimediální počítač, který vám svým výkonem vydrží mnohem déle. Proto zvažte, zdali nejste ochotni připlatit 2 – 3 tisíce. Rozdíl je opravdu znatelný.


Multimediální sestava

Počítač pro domácnosti, který pokryje s přehledem veškeré vaše potřeby. Zvládne svižně práci s grafikou, ale i hry vašich dětí. Zvládne i nové hry, ovšem ne ty nejnáročnější v plném rozlišení. U těchto výkonnějších sestav je vhodný operační systém Windows 7 Professional. Tento typ sestav se pohybuje okolo 10 – 12.000,- Kč. Cenově se levnější multimediální sestava od dražšího počítače určeného především pro kancelář a domácnost nemusí výrazně lišit, ale výkonově to poznáte.

 • Procesor: Standardně založen na technologii 2 jader, ať už Intel, nebo AMD. U prvního zmiňovaného výrobce pak v nabídce naleznete dvoujádrové procesory, které mají 2, nebo 4 thready (vlákna). Více je zde samozřejmě lépe. Můžete narazit i na 3 a 4 jádrové, takže pozorně sledujte, protže pouze frekvence uváděná v GHz není vše.
 • Paměť: Rozhodně paměť typu DDR3 alespoň o velikosti 4GB, lépe však 6 nebo 8GB. Vhodné je prozkoumat, na kolik GB můžete paměť rozšířit a v kolika slotech je paměť umístěna. Výhodnější je paměť 1x4GB, tedy v jednom slotu, než 2x2GB. Počítač je tak lépe rozšiřitelný do budoucna.

 • Pevný disk: Kapacita disku okolo 750GB je zcela dostačující. Na velké množství dat je lepší ještě druhý disk, klidně i externí, kdy tak oddělíte systém a velké množství dat. U konvenčního disku by otáčky měly dosahovat hodnoty 7200 za minutu. S disky SSD se u těchto sestav zatím moc nesetkáte, protože jejich cena je vyšší a kapacita obvykle výrazně nižší.
 • Grafika & Zvuk: Tyto výkonnější sestavy jsou obvykle již vybaveny externí grafickou kartou ATI (AMD), nebo nVidia. Grafické karty mají vlastní paměť obvykle v rozmezí 1 – 2GB. U multimediálního počítače nemusíte až tak podrobně zkoumat samostatnou grafickou kartu. Pokud vás ale bude zajímat více, zkuste si podle jejího označení najít recenze na internetu. Zvuková karta je součástí základní desky a tedy není potřeba vybírat.

Multimediální počítačová sestava vám nabídne opravdu dostatečný výkon pro vaši každodenní činnost a práci i s náročnějšími aplikacemi. Rozdíly v jednotlivých sestavách mohou být celkem výrazné. Pohlídejte si především procesor a operační paměť. Rozdíl několika set korun se může ve výsledné konfiguraci opravdu promítnout. Opět si jednotlivé sestavy podrobně porovnejte.


Výkonný herní PC

Herní počítače jsou samostatnou kapitolou. Především jejich cena je vyšší a to od nějakých 18.000,- Kč až po několik desítek tisíc. Zároveň je nevýhodou to, že vzhledem k nejnovějším hrám a jejich požadavkům tyto sestavy velice rychle stárnou. V podstatě se dá jednoduše říci, že čím dražší počítač, tím lépe. Výběr herní sestavy je opravdu hodně vázán na cenu. Vhodnou alternativou herního počítače může být herní konzole PlayStation, Xbox, nebo Nintendo.

 • Procesor: U počítače určeného pro hraní her by určitě neměla chybět high-end varianta čtyř nebo šesti jádrového procesoru ať už Intel (Core i5 nebo i7), nebo AMD (Phenom X4 nebo X6). Každý prosazuje jinou značku, ale ani jedna z variant není rozhodující pro finální výkon a vyváženost sestavy.
 • Paměť: Operační paměť by měla být 8GB a vyšší. Samozřejmě DDR3 alespoň na frekvenci 1333MHz. Opět je vhodné mít obsazeno co nejméně paměťových slotů pro budoucí rozšíření.

 • Pevný disk. Ideálním, ale dražším řešením je kombinace SSD disku a klasického pevného disku. SSD pro systém kvůli své rychlosti a druhý disk, především kvůli mnohem vyšší kapacitě, pro data. Případně zvolte klasický pevný disk, který má 7200 otáček za minutu a v lepším případě vyrovnávací paměť – cache 64MB, místo běžné hodnoty 32MB.
 • Grafika & Zvuk: Pokud procesor je mozkem herního počítače, pak grafická karta je srdcem. Nebo naopak? Volba grafické karty je někdy hlavolam. Měli byste ale vědět, že nerozhoduje pouze velikost vlastní paměti, která se pohybuje v rozmezí od 1 do 4 GB. Podstatné je, aby paměť byla typu DDR5. Další rozhodující vlastností je frekvence čipu. Než se rozhodnete pro konkrétní grafickou kartu, případně pokud mezi vybranými favority váháte, je dobré najít si na internetu výkonnostní testy a recenze těchto karet.

Při výběru herního počítače je nutné věnovat velkou pozornost celkové vyváženosti sestavy a mnohdy si zjistit další informace a třeba výsledky testů grafických karet, u kterých jsou jejich jednotlivé parametry opravdu důležité. Při tom všem byste měli zohlednit náročnost her, které budete hrát a cenu, která je pro vás přijatelná. Užitečné informace a zkušenosti naleznete na mnoha fórech sdružující hráče. U herního počítače je vhodné věnovat pozornost také výkonu zdroje vzhledem k napájení výkonných dílčích komponent.


Další varianty stolních počítačů

Mimo klasické počítače, jak jste zvyklí, se můžete setkat i s níže uvedenými počítači, které mohou nabídnout výhody díky svému neobvyklému řešení.

 • All-In-One PC: Jedná se o počítač, kdy LCD panel je sloučen v jeden celek s počítačem. Hlavní výhodou může být úspora místa. Nevýhodou ovšem je menší výkon, než u klasického PC a nemožnost rozšíření, nebo updatu konfigurace počítače. Navíc v případě závady například obrazovky cestuje do servisu vždy celý počítač. Rozumnější volbou už může být 17“ notebook.
 • Mini PC: Jedná se o domácí i multimediální počítače v kompaktním provedení. Výhodou je opět úspora místa, ovšem na úkor možného rozšiřování sestavy. Ve stejné cenové hladině vám nenabídnou stejný výkon, jako klasické PC.

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz