Jak vybrat tablet?

Chcete si užít zábavu na větším displeji? Pak se porozhlédněte mezi moderními dotykovými tablety. Ovládají se obdobně jako chytré telefony, mají však větší displej a umožňují komfortnější užívání. A co je hlavní – jsou to skvělí parťáci při cestování. Ať už na služební cestu či na dovolenou. Nejsou těžké, nezaberou moc místa a zajistí vám neustálý kontakt se světem. Poradíme vám, na co se při jejich výběru zaměřit, aby pořízený tablet odpovídal vašim představám.

Na co se při výběru tabletu zaměřit:

  1. Velikost tabletu
  2. Operační systém Android, iOS nebo Windows?
  3. Jaký typ displeje zvolit?
  4. Procesor, vnitřní paměť, paměť RAM
  5. Výdrž baterie a další vybavení
  6. Postačí Wifi nebo vsadit na 4G/LTE?
  7. Dětské tablety
  8. Příslušenství pro tablety

Vyberte vhodnou velikost tabletu

Než začnete vybírat z široké nabídky tabletů, bylo by dobré si ujasnit, pro jaké účely si tablet pořizujete a podle toho zvolit vhodnou velikost. Pokud například používáte tablet spíše pro práci nebo ke studiu, znamená to, že jej budete mít častěji poležený na stole nebo v držáku. Pak se vám bude pohodlněji pracovat s větším tabletem a nejlépe, když si k němu pořídíte také klávesnici. Dnes už existují i pouzdra s vestavěnou klávesnicí, aby se vám dobře psalo. Ale jestli naopak chcete tablet spíše přenášet, cestovat s ním a používat jej takzvaně „za běhu“, zvolte menší úhlopříčku, aby vás nerozbolely ruce. Pro použití v autě by pak mohly přijít vhod i speciální držáky na tablet, které snadno připevníte na opěrku v autě.

Větší tablety s úhlopříčkou nad 8,5“

Větší tablet je ideální, pokud se chystáte jej používat spíše pro práci nebo ke studiu. To znamená, že jej budete mít častěji někde položený. K podobným účelům může být praktický tablet s úhlopříčkou 10“. S větším displejem se vám bude pohodlněji pracovat, a jak jsme psali výše, bude vhodné si k němu pořídit externí klávesnici. Není však nikterak vyloučeno, že jej nemůžete používat i pro zábavu. Sledování filmů na větší úhlopříčce jistě potěší vás i vaše děti. Jedním z velkých výhod moderních tabletů je i jejich silný výkon, který vám umožní například hrát nejnovější hry. Umí navíc téměř vše, co běžný smartphone, takže můžete využívat aplikace, mapy, Facebook, Skype, Youtube kanál, zkrátka vše, na co jste v digitálním světě zvyklí. Pokud vás neuspokojí velikost úhlopříčky 8,5“ ani 10“ ani 11“, ba dokonce ani 13“, nevadí. Mezi nejčastější tablety ale patří spíše ty, které mají úhlopříčku okolo 7, 8 a 10“, přičemž 1 palec se rovná 2,54 centimetrů.

• Menší tablety s úhlopříčkou do 8,5“

Menší tablety se skvěle hodí na vaše pracovní i volnočasové výjezdy. Snadno se vejdou téměř do jakékoliv tašky či kabelky a nezaberou mnoho místa. Budou vyhovovat i malým dětským ručičkám, které se s tabletem hezky zabaví. Velikost menších tabletů se pohybuje okolo 6“, 7“, 8“ či 8,5“. Jsou lehounké a přitom s nimi můžete dělat všechno, co s velkými tablety. Surfovat po internetu, číst e-booky, poslouchat muziku, fotit selfies, chatovat s přáteli a podobně. Sice se menší tablety úplně nehodí pro pravidelný gaming, zato jsou však skvělými pomocníky pro psaní poznámek, ze kterých nebolí ruka.


Operační systém Android, iOS nebo Windows?

Při výběru tabletu budete kromě velikosti, image a značky vybírat také podle operačního systému. V současné době jsou nejrozšířenější tablety s operačním systémem Android. Je to především z důvodu, že tabletů s tímto operačním systémem je na výběr velká řada, a to i pokud jde o cenové kategorie. Díky obchodu Google Play od Androidu si můžete stáhnout množství užitečných i zábavných aplikací, které vám pomohou při práci, sportu, komunikaci s přáteli apod. Díky velké nabídce her navíc zabavíte sebe i vaše děti. Kvůli staženým aplikacím pravda můžete narazit na problémy s rychlostí tabletu nebo nekorektním fungováním aplikace ve vašem zařízení, protože model od modelu se liší. Avšak aplikací na Google Play je tolik, že stačí jednoduše stáhnout jinou, která bude fungovat, jak má.

Příznivci Apple zařízení (iPad) se jistě budou přiklánět spíše k operačnímu systému iOS, protože jsou na něj zvyklí. Navíc, pokud již máte od Applu notebook či smartphone, pak bude pro vás tablet se systémem iOS vhodný už jen proto, že mezi všemi zařízeními je výborná konektivita. S množstvím aplikací v marketu App store je to podobné jako u Androidu, ba dokonce se k některým aplikacím dostanete o něco dříve. Pokud se ptáte na nevýhody systému iOS, tak těch mnoho nemá. Mínusem může být vyšší cena tabletu s operačním systémem iOS a složitější přesouvání dat do jiných zařízení, s čímž souvisí i to, že operačním systémem iOS jsou vybaveny výhradně zařízení značky Apple.


Třetí možností je operační systém Windows, který se od výše zmíněných systémů výrazně liší a mezi uživateli není tolik rozšířený. Odlišuje se dlaždicovým Metro designem a menším výběrem aplikací a her. Avšak ty nejoblíbenější aplikace i spoustu dalších si v tabletu s tímto systémem stáhnete také. Tablety s Windowsem mají obrovskou výhodu hlavně při práci. Můžete si je totiž snadno přeměnit na notebook, protože nabízí instalaci PC programů a kancelářských balíčků, a

většinou si k nim můžete snadno dokoupit externí klávesnici. Jakákoliv práce včetně studijních poznámek vám pak půjde doslova od ruky.

Jaký typ displeje zvolit?

Displej tabletu vybírejte tak, aby se vám s ním dobře pracovalo i v horších světelných podmínkách. A pokud vám hodně záleží na kvalitě filmů, které na něm budete sledovat, pak byste měli klást důraz na zobrazení barev. Ať už se však chystáte tablet používat k jakýmkoliv účelům, vždy se bude hodit kvalitní zařízení s dobrými pozorovacími úhly. Nejlepší zobrazování nabízí technologie AMOLED, Super AMOLED, IPS LCD a Retina. AMOLED i Super AMOLED jsou technologie, které nabízí vynikající kontrasty a výstižné barvy. Nejlépe to poznáte na příkladu černé, která je vskutku ryze černá! Můžete se u nich těšit také na rychlou odezvu, skvělé pozorovací úhly, a to i při čtení na slunci. Super AMOLED má oproti AMOLED ještě do vínku přidanou lepší odezvu, větší jas, zobrazení jemnějšími přechody a dotykové senzory má zabudovány přímo do displeje. Hlavní rozdíl je však v tom, že u AMOLED barvy rychleji vybledávají. IPS LCD je hojně rozšířeným typem displeje, který se vyskytuje u spousty tabletů různých cen. Pozorovací úhly jsou na dobré úrovni, takže čtení na slunci není problém. Navíc je úsporný na spotřebu energie. Pokud jde o typ displeje Retina, tak ten představuje v podstatě IPS LCD displej, se kterým se setkáte u zařízení značky Apple. Kvalitou je na tom obdobně, zejména se ale vyznačuje vysokým rozlišením.

Pečlivě dbejte na rozlišení displeje

Proč byste rozhodně neměli při výběru tabletu opomenout jeho rozlišovací schopnosti? Protože právě podle rozlišení poznáte, jak bude váš obraz ostrý. Tedy čím více zobrazovacích bodů neboli pixelů displej má, tím větší má i rozlišení. A čím větší je rozlišení, tím lepší bude mít tablet ostrost.

V současné době se u tabletů setkáte s rozlišením na spodní hranici okolo 480 x 800 bodů, přičemž horní hranice se pohybuje kolem 2560 x 1600 bodů. Dnes už se objevují i modely s ultravysokým rozlišením, a to 2732 x 2048 bodů, se kterým se od sledování filmu nebudete chtít odtrhnout.

Dbejte na výběr rozlišení už kvůli zdraví vašich očí. Abyste dosáhli určité kvality, respektive Full HD zobrazení, doporučuje se u malých tabletů rozlišení alespoň 1024 x 720 bodů a u tabletů s větší úhlopříčkou minimálně 1920 x 1080 bodů.

 


Procesor, vnitřní paměť, paměť RAM

Na trhu najdete velké množství tabletů s rozdílnými parametry procesoru, vnitřní paměti i RAM paměti. Což nejsou zrovna zanedbatelné prvky při vašem výběru. Pokud jde o procesor, který určuje výkon tabletu, tak je potřeba sledovat počet jader, ale rovněž spoustu dalších faktorů, podle toho, za jakým účelem si tablet pořizujete (např. lepší grafika pro gamery). Nepodceňte hlavně interní paměť! Té potřebuje tablet dostatek, aby pojmul multimédia v hojné míře. Paměť RAM mívá obvykle kapacitu od 512 MB do 4 GB, přičemž základní tablety mívají 1 GB a střední od 2 GB. Obecně lze toto téma shrnout do pravidla: Čím rychlejší procesor a vyšší paměť – tím lépe!. Pokud toto pravidlo chcete dodržet, je třeba také počítat s vyšší cenou.


Výdrž baterie a další vybavení (HDMI vstup, GPS modul, fotoaparát)

Není potřeba dlouze rozebírat, jak důležitá je výdrž baterie. Je zřejmé, že nároky budou vysoké. Pokud má v dnešní době tablet výdrž několik hodin, tak je to úplné minimum. Naopak tablety s výdrží více než 10 hodin jsou tou nejlepší volbou, zejména pak dosahují-li kapacity baterie až přes 18 hodin. A kdybyste třeba jeli na dlouhou cestu a přece jen vám došla v tabletu šťáva, pořiďte si zásobu energie v podobě powerbanky.

Patrně není ani potřeba u tabletů příliš rozvádět téma HDMI výstup, GPS moduly či fotoaparáty. To vše, a fotoaparát či GPS obzvlášť, je v současné době u lepších tabletů samozřejmostí.


Vystačit si s WiFi, nebo vsadit na 4G/LTE superrychlý internet v tabletu?

Nepatříte-li přece jen ke každodenním uživatelům internetu a nemusíte každou chvíli kontrolovat e-maily či Facebook, pak si nejspíš opravdu vystačíte s tabletem s možností připojení k síti WiFi. To už si dneska můžete najít kromě domova i na mnoha veřejných místech.

Pokud ale chcete být ve světě internetového dění nonstop, nebo využíváte internet kvůli práci, pak neváhejte a pořiďte si tablet s možností datového připojení přes operátora. Stačí jenom vložit SIM kartu s 4G/LTE superrychlým připojením brouzdejte kdekoliv a kdykoliv. S termínem 4G neboli LTE se už jistě spousta z vás setkala Správně je označení LTE a představuje vysokorychlostní internet. V reklamách mobilních operátorů zaznívá často i název 4G LTE. Avšak odborníci vědí, že to není tak úplně přesné. Jak se v tom tedy vyznat a co 4G a LTE znamená? LTE je zkratka pro vysokorychlostní internet s technologií Long Term Evolution, který navazuje na současnou 3G síť s mnoha vylepšeními. S LTE internetem můžeme stahovat data rychlostí až 225 Mb/s a uploudovat rychlostí 57,6 Mb/s v závislosti na kvalitě signálu a operátorovi, kterého používáme. Každopádně album své oblíbené kapely stáhneme už za 3 sekundy. A co je nejlepší? Že sekání videí, špatné rozlišení či snad sebemenší čekání s tímto „rychlý, internetem“ nehrozí. A proč nezústat u 3G, ale přejít na LTE? Protože tím získáte plynulost místo pomalého načítání. LTE má totiž ještě jednu skvělou vlastnost, kterou je nižší latence, jinými slovy zpoždění při surfování po internetu. S nejrychlejší LTE sítí se vám tak webové stránky načtou okamžitě a se vším všudy. Ať už máte jakýkoli tarif, s LTE se vám bude surfovat o poznání lépe.


Dětské tablety

Tablety pro děti a kromě toho i další dětskou elektroniku nabízí značka GoGEN. Konkrétně se jedná o výrobky, které najdete pod názvem GoGEN Maxipes Fík. K tabletům od Maxipsa Fíka jsou rovněž přichystány ke stažení zajímavé aplikace. Jsou to zábavné výukové aplikace, které pomáhají dětem s poznáváním světa okolo, kladným vztahem k hudbě, rozšiřováním slovní zásoby, abecedou, čísly a počítáním, angličtinou, orientací na silnici či při první pomoci nebo s dětmi procvičují úkoly z logopedie. To vše pomocí zábavných her, úkolů, hádanek, pexesa a obrázků doplněných o hlasového průvodce, takže si s nimi poradí i ti nejmenší. Všechny aplikace jsou samozřejmě v českém jazyce. Mezi dětskými tablety, ideálními na tyto aplikace, máte na výběr množství různých modelů, velikostí i barev.

Stáhněte dětem do tabletu aplikaci Anglická slovíčka a domluví se snadno na dovolené i za vás. Aplikace obsahuje přes 500 slovíček, která jsou rozdělená do 29 tematických celků. Ta učí děti znát pojmy a věci z denního života v angličtině. Každý výraz je namluvený rodilým mluvčím v češtině i angličtině současně se u něj zobrazuje anglický text. Celá aplikace se ovládá pomocí obrázků, takže vaši malí potomci ani nemusejí umět číst. Také aplikace Animovaná první pomoc je pro vaše děti skvělou a hlavně zábavnou formou, jak se naučit chovat třeba v krizových situacích, které mohou v životě nastat. Chcete, aby vaše děti získaly více praktických vědomostí do života? Maxipes nabízí mnoho dalších aplikací, které je obohatí.


Vyberte si z bohaté nabídky příslušenství k tabletům:O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz