Jak vybrat televizi?

Výběr televize není nikterak složitý, ale určitě je vhodné mít přehled v aktuálních trendech. A protože chcete za své peníze získat co nejvíc, měli byste se v některých parametrech a značeních vyznat, aby výběr vaší nové televize byl bezchybný. Také je potřeba zvážit, co od televize očekáváte, jak často ji sledujete, nebo hodláte sledovat a hlavně kolik chcete utratit.


Velikost a cena televize

Cena s velikostí televize roste přímo úměrně. Velikost televize je potřeba zvolit s ohledem na prostory místnosti, ve které má být umístěna. Přesněji z jaké vzdálenosti ji budete ve většině případů sledovat. Základní pravidlo říká, že velikost úhlopříčky by měla odpovídat vzdálenosti sledování televize podělené třemi.

Jistě se ohlížíte také na peníze, které u televize „prosledujete“. Na provozu moderních televizorů se dá oproti starým typům značně ušetřit. Jejich spotřebu můžete snadno zjistit na energetických štítcích, které jsou pro nové televize v současné době povinné. V Česku nyní naleznete pouze televizory energetické třídy A a lepší. Při výběru televize o úhlopříčce nad 100 cm je možným parametrem dokonce energetická třída A+, která má až o 75 % nižší spotřebu, než běžný televizor třídy C.


LCD, LED, nebo OLED?

Tyto zkratky představují typy televizorů, které se mezi sebou liší technologií výroby a způsobem podsvícení obrazovky. U LCD televizorů se pro podsvícení používá trubicové katodové světlo. LED televize jsou v podstatě LCD televize, liší se pouze ve způsobu podsvícení, s nímž pak také souvisí spotřeba energie. LED televize pro podsvícení používají LED diody, které mají nižší spotřebu, velmi jasný a ostrý obraz (kontrast), menší tloušťku a široké spektrum zobrazovaných barev, díky kterým může být sledování autentickým zážitkem. Vylepšenými LED panely o nanokrystalové technologie jsou pak Triluminos, SUHD, SUPERUHD s vysokou propustností světla a speciálními LED diodami pro ještě dokonalejší nebo spíše ucelenější obraz způsobený větším množstvím barem a lepším jasem.

Zajímají-li vás OLED televize, pak se připravte na poněkud vyšší cenu. Avšak připlatíte si za vynikající podívanou. Zakřivený displej vás vtáhne do děje a můžete očekávat i rychlejší reakce na změny obrazu. Navíc OLED využívá miniaturní organické diody, které po zavedení elektrického proudu vyzařují světlo, jež způsobuje oproti LED TV lepší jas, barvu i kontrast a přitom šetří energii. Vynaložené investice do OLED televize se vám tedy částečně vrátí. A pokud jde o design, tak jsou OLED televize elegantně štíhlé a lehké – jdou ruku v ruce s trendy moderní doby.


S jakými rozlišeními obrazovky se můžete setkat?

Rozlišení displeje u televizorů představuje počet pixelů, který může být zobrazen na obrazovce (počet sloupců x počet řádků). Obecně platí, že čím větší je toto číslo, tím je lepší kvalita obrazu. A čím vyšší je rozlišení displeje, tím je možné mít menší pozorovací vzdálenost. S jakými rozlišeními se tedy můžeme setkat?

Rozlišení HD neboli HD Ready (1366 x 768) je nižší rozlišení obrazu. Pokud má televize toto rozlišení, doporučujeme ji koupit s maximální 32", abyste měli relativně hezký obraz.

Standard pro kvalitní sledování filmů a hraní her na televizní obrazovce představuje rozlišení Full HD neboli Full High Definition (1920 x 1080). Toto rozlišení nabízí při úhlopříčce obrazovky 16:9 zobrazení 1920 x 1080 bodů a znamená vysoce detailní a ostrý obraz, který uspokojí i náročné diváky. A to i při sledování z malé vzdálenosti!

Naprostou špičkou je rozlišení Ultra HD (4K) neboli Ultra High Definition. Tato technologie umožňuje unikátní rozlišení obrazu, a to v nevídaných parametrech 3840 x 2160 obrazových bodů. Je to jako byste spojili 4 Full HD televize k sobě. Rozlišení Ultra HD tak dokáže zobrazit i ty nejjemnější detaily, a to i tehdy, když se na televizi díváte zblízka.


Tunery neboli přijímače

Existují různé typy tunerů neboli přijímačů v televizorech. Nejspíš budete znát externí krabičky DVB-T, ze kterých se postupně přešlo na kabelové televize s DVB-C příjmem, nebo satelitní tuner DVB-S2. U těch nemusíte mít nikde žádné krabičky, ale stačí vám pouhý ovladač k přepínání množství programů získaných právě díky satelitu. Televizní satelitní tuner S2 obohacuje portfolio již existujících tunerů – pozemního a kabelového. Ocení jej především uživatelé, kteří preferují jednoduchost a nechtějí se zabývat samostatným „přístrojem navíc“. Představuje praktické řešení pro diváky, kteří chtějí především sledovat své oblíbené programy a nepotřebují nadmíru přídavných funkcí.


Co vyjadřuje frekvenční index, uváděný v Hz?

Frekvenční index televizoru se uvádí v hodnotách Hz (50 Hz, 100 Hz, 200 Hz), které vyjadřují počet snímků zobrazených za jednu vteřinu. Výrobci však na obrazovkách uvádějí kromě těchto hodnot také imaginární hodnoty jako 1000 Hz CMR, 800 HZ MCI apod. Co tyto hodnoty vyjadřují? Jedná se o čísla, která výrobci připočítávají za dodatečné technologie sloužící k vylepšení obrazu. Tyto technologie využívají vyšší výkonost a rychlost procesoru + technologie podsvícení panelu. Velmi zjednodušeně řečeno díky těmto dodatečným technologiím umí televize dopočítávat snímky a rychleji je střídat, čímž zajistí vyšší plynulost zobrazení a ostřejší obraz.


Smart TV

Chytrým televizím (smart TV) se věnujeme více v samostatné kategorii. Při připojení k internetu umožňuje používání různých webových služeb a internetových aplikací, jako je například internetový prohlížeč, YouTube, Facebook, HbbTV adt. Zároveň tyto televizory mají dokonalejší a intuitivnější uživatelské rozhraní.

HbbTV (anglicky Hybrid Broadcast Vroadband)  kombinuje klasické TV vysílání s obsahem z internetu. Stačí stisknout červené tlačítko a vybrat si z aktuální nabídky akcí, ať už procházení archivu vysílání, informace ze zpravodajství i pořady navíc.


Rady na závěr

  • Pohlídejte si výkon reproduktorů televize. Minimálně by měl dosahovat 2x10 Wattů. Pro špičkový zvuk je vhodné pořídit nějaký systém 5.1, nebo 7.1.
  • Zajímejte se o rozhraní. Sem patří především USB a HDMI, přes které můžete snadno připojit například digitální fotoaparát, nebo kameru.
  • Pečlivě vybírejte televizor podle rozměrů a místo, na které jej doma umístíte. Při nákupu je dobré zrovna pořídit držák, díky kterému vaši televizi jednoduše umístíte na zdi.

Pokud se budete držet určitých pravidel a pečlivě porovnáte v dané kategorii jednotlivé televizory, pak jistě vyberete ten nejvhodnější. Soustřeďte se na jednotlivé parametry a ujasněte si, co skutečně potřebujete. Rozmyslete si také velikost obrazovky. Větší neznamená vždy lepší, a pokud vám to prostory neumožní, pak sledování zbytečně velké televize z nepřiměřené vzdálenosti je vážně nepříjemné.

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz