Jak vybrat žehličku?

Žehlení si oblíbil asi opravdu málokdo. Ale s výběrem správné žehličky už to taková nepříjemnost být nemusí. S novou, kvalitní a výkonnou žehličkou si hravě poradíte s pánskými košilemi i jemnými halenkami, a ještě u toho stihnete sledovat váš oblíbený pořad v televizi. Na co se tedy při jejím výběru zaměřit, abyste si domů pořídili tu pravou?



Základem je zvolit správný typ žehličky

Žije si prádlo vlastním životem? Pomůže vám pára. Zaměřte se při výběru na napařovací žehličky nebo ještě lépe na parní generátory.

Napařovací žehličky

Při výběru začněte u příkonu, protože s ním jde ruku v ruce i parní výkon. Příkon ovlivňuje rychlost nahřátí žehlicí plochy na požadovanou teplotu i sílu, se kterou žehlička vypouští páru. Obecně můžeme říct, že čím vyšší příkon, tím vyšší parní výkon a tím snazší žehlení. Aby vám pára žehlení co nejvíce usnadnila, doporučujeme žehličku s příkonem alespoň 2 400 W.

Parní výkon vyjadřuje, jaké množství páry žehlička vypustí během minuty a čím vyšší parní výkon žehlička nabízí, tím lépe si u oblečení poradí se záhyby a pomačkáním. V případě obzvlášť pomačkaného prádla pak pomůže parní ráz, který vypustí jednorázově větší množství páry a tím vlákna ještě více uvolní a uhladí. Největší parní ráz, přes 200 g/min, u nás najdete u žehliček značky Philips, Tefal, Braun a Bosch.

Další rozdíly mezi napařovacími žehličkami najdete v jejich žehlicí ploše, objemu vodní nádržky, délce přívodního kabelu a hmotnosti. (prolinkovat s dalšími texty níže)

 

Systémové žehličky

Pokud pravidelně žehlíte větší množství prádla, pak vám rozhodně doporučujeme systémové žehličky s parním generátorem. Ty vynikají efektivnějším využitím páry, jednodušším ovládáním a rychlejším výsledkem. Vysokotlaké parní generátory produkují až 3x více páry než běžná napařovací žehlička a tuto páru pak pod tlakem vhání to tkanin. Tím je žehlení výrazně snazší a rychlejší. Systémová žehlička vám zkrátí čas strávený nad žehlicím prknem až o polovinu.

Systémové žehličky jsou vybaveny samostatným kontejnerem na vodu, který stačí na začátku naplnit a máte vystaráno až do konce žehlení. Nemusíte neustále odbíhat pro vodu, abyste ji doplnili do žehličky.

A co víc, u některých žehliček odpadá dokonce i nastavování teploty! Vyšší modely parních generátorů, např. Tefal a Philips, dnes disponují automatickou funkcí, spočívající v dokonalé kombinaci páry a teploty. Ta umožnuje žehlit prádlo velmi jednoduše, bez nutnosti dalšího nastavování. Žádné třídění prádla podle materiálu, žádné řešení teploty. Jen ji zapnete a žehlíte, co vám přijde pod ruku.

Předností systémových žehliček je také jejich nižší hmotnost. Vodu čerpá žehlička ze samostatné nádobky, takže vám už netěžkne zbytečně v ruce. Nevýhodou se může zdát vyšší pořizovací cena, ale uvidíte, že při častém žehlení si všechny její přednosti natolik zamilujete, že vám bude připadat k nezaplacení!


Parní napařovače oděvů

Napařovače oděvů pracují na bázi vysokého parního výkonu ve vertikální poloze, takže se skvěle hodí k žehlení jemných halenek, pánských košil, kalhot i saka.

Šaty stačí pověsit na ramínko a pomalu přejíždět napařovačem po tkanině. Pára všechny sklady krásně uhladí, osvěží barvy a oblečení příjemně provoní. Stačí napustit vodu do zabudovaného bojleru a můžete začít. K zahřátí a vytvoření páry stačí zpravidla jen minuta.

Vybírat můžete z ručních napařovačů oděvu, jejichž příkon se pohybuje nejčastěji v rozmezí 1 000-1 500 W nebo z napařovačů s integrovaným ramínkem. U nich příkon šplhá až na 2 000 W a výstup páry až na 40 g/min.


Věnujte pozornost žehlicí ploše

Velmi důležitým parametrem při výběru žehličky je také žehlicí plocha a počet parních otvorů v ní. Dnes se již v drtivé většině případů setkáte s keramickou plochou, která rychle a snadno klouže po tkanině, a navíc je odolná proti jakémukoliv poškrábání. Nepřilnavý povrch zaručí, že se při žehlení nelepí a díky vysoké odolnosti se nemusíte bát přejet ani přes kovový zip.

Na kvalitu žehlicích ploch je kladen velký důraz, proto se také výrobci předhánějí v jejich zpracování. Setkat se můžete s různým označením, např. T-ionicGlide, SteamGlide Plus, ELOXIUM či Durilium®, z nichž některé se mohou pyšnit i spoustou patentů.


U levnějších typů žehliček můžete narazit ještě i na plochu vyrobenou z nerezové oceli nebo broušeného hliníku. Tyto materiály jsou sice také odolné, ale nedosahují takových vlastností jako dnes nejpoužívanější keramické či jiné speciální plochy.

Na efektivitu žehlení mají vliv také parní otvory. Nezáleží jen na jejich počtu, i když čím více, tím lépe, ale zároveň je důležité, jakým způsobem jsou otvory uspořádány. Ideálně by měly být rozmístěné po skupinách na různých místech plochy, přizpůsobeny tak, aby byla pára do tkanin distribuována co nejpravidelněji. K tomu u některých typů žehliček slouží třeba i 3D průtisky, apod.


Nezapomeňte na funkce a údržbu

Během provozu žehličky rozhodně oceníte funkci samočištění a odvápnění, proto se při výběru dívejte i na to, jak snadné bude o žehličku pečovat.

Dnes už můžete do žehličky použít obyčejnou vodu z kohoutku, takže určitě počítejte s vodním kamenem. A k tomu právě oceníte funkci odvápnění, zvanou AntiCalc Collector, Double Active Calc Clean apod. v závislosti na modelu a výrobci.

S vodou se mohou do žehličky dostat i jiné nečistoty, proto je stále více žehliček vybaveno funkcí samočištění. Tzn. že žehlička umožňuje vypustit tyto nečistoty parními otvory spolu s horkou vodou a nezůstávají tak uvnitř žehličky.

Pokud občas žehlíte na nejnižší stupeň, mohlo se vám stát, že vám z žehličky na prádlo kapala voda. Tomu zabráníte, pokud bude vaše žehlička vybavena Anti-drip systémem, tedy zábranou proti odkapávání. Tento systém zastaví tvorbu páry při nižších teplotách, tím nedochází k jejímu srážení.

Funkce automatického vypnutí. To je moc dobrá a praktická věc. Určitě každý zná situaci, kdy po odchodu z domu přemýšlí, jestli vypnul žehličku. Pokud ne, s funkcí automatického vypnutí se nic neděje. Ve chvíli, když zůstane žehlička delší dobu nečinná, sama se vypne.

Vertikální napařování je dnes již téměř samozřejmostí, co však ještě není úplně běžné je moderní displej nebo ukazatel provozu. Díky tomu vám může vaše žehlička včas nahlásit, že potřebuje odvápnit, vyčistit nebo vám napoví, jakou máte nastavenou teplotu.


Na co se ještě při výběru žehličky zaměřit?

Na její design a ergonomické řešení rukojeti. Pokud si žehličku vybíráte v kamenném obchodě, určitě si vyzkoušejte, jak vám padne do ruky. Ergonomické řešení rukojeti, ale i hmotnost ovlivňují, jak se vám bude s žehličkou manipulovat a jak vám půjde práce od ruky. Porovnat můžete také délku přívodního kabelu a objem nádržky. Výběr žehliček je opravdu široký a každý si určitě najde to své!


Nebojte se zeptat

Běží vám hlavou další otázky, na které stále neznáte odpověď? Neváhejte se na nás kdykoliv obrátit. Jsme tu pro vás:

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz