Kávovar DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900

Fotografie

Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné

Přehrát videorecenzi

Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné Espresso DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM6900.M černé/stříbrné

Celkové hodnocení: 90%

Technické provedení: 90%

Nabídka nápojů: 95%

Ovládání: 85%

Subjektivní testy: 90%

Přečtěte si kompletní hodnocení

My, kteří milujeme nejrůznější nápoje z kávy, zpravidla máme espreso kávovar doma, ale přesto občas zajdeme vychutnat svoji oblíbenou kávu, preso, latte, kapučíno, macchiatto a další pochoutky do kavárny. Nový kávovar pod značkou DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900 zvládá stejně širokou škálu nápojů, jejichž recepturu si můžeme upravit podle své chuti, a navíc slibuje i přípravu čokolády. Uvidíme, zda zvládne totéž jako dobrý barista.

Kávička přesně podle přání

Krabice, o poznání větší, než jsem očekával, ukrývá kromě přístroje dva další boxy s příslušenstvím. Obsahují nádobu na mléko a jeho pěnění, nádobu na přípravu čokolády, trysky pro mléko i páru, čisticí a odvápňovací roztok, filtr na čištění vody a návody v mnoha jazycích.

DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900 na první pohled zaujme řadou tlačítek i velkým barevným displejem, na kterém zobrazuje všechny důležité informace a komunikuje s uživatelem. V horní části pod poklop sypeme zrnkovou kávu pro mletí. Zde můžeme nastavit hrubost mletí ve třinácti stupních, ale pochopitelně jen když mlýnek právě mele. Pod vedlejší poklop lze nasypat jednu porci zrnkové kávy, pokud ji chceme využít a zbylá horní plocha slouží pro nahřívání šálků na kávu.

Zepředu kávovaru DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900 vysouváme nádobu na vodu, do které lze umístit filtr pro úpravu její kvality. Pod středním panelem je přístupný zásobník na kávovou sedlinu, který je uložen na odnímatelném spodním dílu, do něhož odkapává voda při proplachování, a je tedy nutné ji občas vylít. Zde se ukrývá i srdce přístroje – spařovací jednotka, kterou můžeme vyjmout a případně očistit.

Espreso

Pravé espreso z italského kávovaru DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900 je opravdovým zážitkem. Na displeji můžeme zvolit množství vody (čtyři stupně 30–120 ml) i sílu kávy, podle které se automaticky nadávkuje. Pak postačí stisknout tlačítko pro jeden nebo dva přistavené šálky a přístroj vše provede sám. Navíc si až šest členů rodiny může přednastavit osobní profil, ve kterém si určí množství vody (20–180 ml), mléka a sílu pro své nápoje. Káva je vždy namleta pro každý nápoj čerstvá, což poznáte podle zvuku jinak poměrně tichého mlýnku. Káva lungo, tedy dvojitá káva s dvojnásobkem vody i kávy, je připravována jako dvě kávy těsně po sobě při stisku tlačítka Long. Zvolit lze také teplotu kávy pomocí nastavení v menu ze čtyř voleb teploty – nízká, střední, vysoká a maximální.

Mléčné nápoje

Pro přípravu kapučína, latte macchiatto, caffe late nebo mléka využijeme přídavnou termonádobku na mléko, ve které můžeme mléko i krátkodobě skladovat v chladničce. Nádobu musíme správně zasunout do přístroje DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900, pokud ne, přístroj to ohlásí. Nepozná však, pokud do nádoby nevložíme trubičku nebo trysku mléka, takže toto je nutné zkontrolovat. Přímo na nádobě můžeme nastavit množství pěny.

Zkusil jsem připravit caffe latte s nastavením na nejméně a nejvíce pěny. Výborné je, že se hladina v nádobě nelišila, jen se změnil poměr mléčné pěny a mléka, takže můžete použít stejnou nádobu, aniž by přetekla. Podobně se chová nastavení pěny i u ostatních nápojů. Po přípravě mléčného nápoje přístroj DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900 vyzve k otočení nastavovacího knoflíku pěny do polohy proplach a propláchne trysku mléka, což je výborné opatření proti jejímu zanesení a zkažení mléka.

Při přípravě nápoje s mlékem použijte vždy přiměřenou sklenici. Caffe latte je objemově největší, následuje teplé mléko, latte macchiatto a kapučíno. Množství mléka i kávy je možné individuálně naprogramovat.

Mléko lze také napěnit párou z trysky výdejníku horké vody a páry, který zasuneme místo nádoby na mléko nebo čokoládu. Výdej páry můžeme využít například při ohřevu jiného nápoje. Viděl jsem takto připravovat svařené víno nebo grog. Výdej horké vody můžeme využít k přípravě čaje nebo horkých rozpustných nápojů. Obě volby lze po zasunutí trysky výdejníku spouštět tlačítky na ovládacím panelu DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900.

Čokoláda

Skvělou čokoládu jsem na DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900 připravil z mléka a instantního nápoje. K tomu je potřeba využít nádobu na přípravu čokolády, u které jsem chvíli přemýšlel, jak vlastně funguje. Míchací vrtulka nemá nikde žádný viditelný pohon, přesto se po zapnutí výroby čokolády roztočí. Je totiž poháněna magnetickým polem pod dnem nádoby. Vrtulka mléko napuštěné v nádobě rozmíchává s práškovým nápojem a pára přiváděná pod hladinu mléko míchá a ohřívá. Na displeji nastavená hustota čokolády má vliv na délku přípravy. Čím delší je příprava, tím je čokoláda hustší.

Čištění a údržba

Již po prvním zapnutí je vhodné nastavit tvrdost vody, kterou používáme, protože podle toho bude přístroj DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900 vyžadovat odvápnění. To provedeme jednoduše po vyprázdnění zásobníku na vodu a jeho naplnění odvápňovacím přípravkem a vodou podle rysek a spuštěním programu. Po instalaci vodního filtru a jeho zaregistrování pomocí menu se nutnost odvápňování sníží.

Nutnou údržbou je také vyprazdňování nádoby na kávovou sedlinu, kterou je nutné vysypat minimálně jednou za tři dny. Přitom otevíráme přední dvířka DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900 a je tady vhodné vyčistit také spodní díl s kovovou mřížkou a nádobkou na proplachovací vodu. Pokud je nutné vyprázdnit nádobu dříve, vysune se v předním otvoru mřížky červený plovák.

Vyčistit lze i spařovací jednotku, ale jen čistou vodou, abychom nevymyli maziva. Vytahujeme ji za červená madélka, které přitom obě tlačíme k sobě. Po vyčištění jednotku zasadíme do držáku DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900 a mírným tlakem zamáčkneme za nápis „push“, až zaklapne na svoje místo. Pokud je třeba vyvíjet větší tlak, je spařovací jednotka chybně nasazena a je třeba ji nejprve správně usadit!


DeLonghi PrimaDonna Exclusive ESAM 6900:

  • Mlýnek na kávu: ano, s regulací hrubosti mletí
  • Druhy nápojů: espreso, kapučíno, latte, macchiatto, caffe latte, long (lungo), horká čokoláda, mléko
  • Tlak: 15 barů
  • Zásobníky: voda 1,4 l; zrnková káva, kávová sedlina, šachta pro použití zrnkové kávy, zásobník na mléko, nádoba na výrobu čokolády
  • Příkon: 1 350 W
  • Ovládání: barevný displej s dotekovými tlačítky

Kompletní parametry kávovaru DeLonghi PrimaDonna ESAM 6900 najdete zde.


Závěrečné hodnocení

Jestliže máte rádi kávové nápoje všeho druhu, je tento kávovar ideálním pomocníkem. Vyrobit lze pochopitelně i další nápoje na obdobném základě. Digitální panel s ovládáním poskytuje řadu možností a nastavení téměř všeho co si lze u kávy představit. Vyráběné kávy jsou velmi chutné, což závisí i na kvalitě vstupních surovin. Počet vyráběných nápojů lze jistě ještě rozšířit například přidáním alkoholu do sklenic před přípravou. Nenašel jsem nic, co bych mohl vytknout i poměrně vysoká cena odpovídá tomu, co kávovar umí.

Technické provedení: 90%

Nabídka nápojů: 95%

Ovládání: 85%

Subjektivní testy: 90%

Celkové hodnocení: 90%

+ plusy

technické provedení

široký výběr nápojů

jednoduché čištění včetně nádobky na mléko

široké možnosti nastavení pro až šest uživatelů jednotlivě

mínusy

cena

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz