Recenze gramofonu Sony PS-LX310BT: kvalita vinylu opět v plné kráse

Vzpomínáte s nostalgií na zlatou éru vinylových desek? Můžete se radovat, ta doba je zpět! Pokud jste stejně jako my na gramofonových deskách vyrůstali, oprašte svoji sbírku a těšte se znovu na ten příjemný měkký zvuk a charakteristické praskání – představujeme vám nový, stylový gramofon Sony PS-LX310BT. Minimalistický design, typický analogový zvuk vinylů a díky moderním vymoženostem dnešní doby i poslech přes bezdrátové reproduktory – na to vše jsme se podívali pěkně zblízka v naší recenzi.

Znovuzrození vinylů

Magnetofon, kazeťák, walkman, discman... přehrávače prošly v minulosti pěkným vývojem, nic si však z nejrůznějších hudebních nosičů neuchovalo svůj lesk tolik jako gramofonová deska. A nejen lesk, především kvalitu! První, co jsme udělali, když se nám do rukou dostal gramofon Sony PS-LX310BT bylo, že jsme z půdy našich rodičů, prarodičů, kamarádů a sousedů „znovuzrodili“ desky všech možných žánrů. Vyrostl nám před očima úctyhodný archiv a objevily se i hotové poklady, jako např. legendární nahrávky Pink Floyd, Rolling Stones,  Bob Dylan či Boney M. Co z toho plyne? Že desky jsou nesmrtelné – i když jsme si je neměli jak a kde přehrát, stejně je nikdo z nás nevyhodil.

A když jsme na ně s očekáváním posadili jehlu gramofonu, přesvědčili jsme se ještě o jedné věci. I 50 let staré, mnohokrát ohrané desky hrají pořád naprosto perfektně. Čas na nich nezanechal žádné stopy.

Minimalistický retro design v duchu zlaté éry

Okamžitě po vybalení z krabice na nás dýchla 80. léta. Sony totiž co se týče designu svého dítěte – gramofonu PS-LX310BT nijak zvlášť neexperimentoval. Naopak plynule navázal na dobu, kdy u nás gramofony zdobily nejeden obývací či dětský pokoj. Výsledkem je nadčasový minimalistickými design s čistými liniemi, v kombinaci černé barvy a elegantní povrchové úpravy. Sony PS-LX310BT je zkrátka stylovým kouskem, který skvěle „zapadne“ do moderního interiéru a současně přitom odkazuje na dobu své největší slávy.

Odolný protiprachový kryt je odnímatelný, desky samotné se pak umisťují na tlakem litý otočný talíř. Avšak... něco je v tomto gramofonu přece jen nové a moderní. Jednou z moderních vychytávek  je nově navržený design přenosky. Raménko díky tomu přesněji sleduje drážku vinylu a zajistí tak nejen stabilnější přehrávání, ale také čistší zvuk.

Kabel? Nebo snad raději Bluetooth

Druhou vymožeností moderní doby je podpora bezdrátové technologie Bluetooth. Ta zároveň patří mezi největší chlouby gramofonu Sony PS-LX310BT. Pro připojení k reproduktoru či sluchátkám už totiž na rozdíl od 80. let nepotřebujete žádný kabel. Vše funguje naprosto bezvadně i bezdrátově.

Párování je navíc velice snadné – stiskem jednoho příslušného tlačítka. Gramofon si už sám zapamatuje, na kterém zařízení jste zvuk přehrávali naposledy a po dalším zapnutí se k němu automaticky připojí. Samotný přenos zvuku je stabilní, při poslechu jsme nezaznamenali jediné zakolísání či dokonce výpadek. Nic takového, za nás naprostá spokojenost.

Samozřejmě, připojení gramofonu k audiosoustavě prostřednictvím kabelu nechybí, takže pokud si chcete vychutnat pravý analogový sound gramofonových desek se vším všudy jako dříve, i v tomto vám model PS-LX310BT vyjde vstříc.

Potěšilo nás, že je Sony vybaven také gramofonovým předzesilovačem, díky čemuž jej můžete použít i v kombinaci se zesilovači pouze s jedním linkový vstupem. Stejně tak je k dispozici přepínač zesílení, takže přehrajete i méně kvalitní elpíčko v čisté kvalitě bez zkreslení. Na své si tak rozhodně přijdou i náročnější posluchači.

Obsluha jedním tlačítkem

V jednoduchosti je krása. Tak přesně tímto heslem se v Sony řídili při vyvíjení a výrobě gramofonu PS-LX310BT. Kromě vložení/otočení desky se totiž jinak nemusíte vůbec o nic starat. Už žádné chytání hudební stopy, přehrávání spustíte jednoduše stiskem tlačítka „Start“. Gramofon pak už sám automaticky natočí a spustí raménko přenosky, najde drážku a v případě poslechu přes Bluetooth také rovnou spustí přehrávání přes spárované zařízení. A když deska dohraje, raménko se samo vrátí do výchozí polohy. Otáček desky tento gramofon sice ještě neumí, ale i tak nám výrobce obsluhu usnadnil, co to šlo. Velmi chytré.

A když jsme u toho přehrávání, ve výbavě nechybí ani adaptér na 45 otáček za minutu. Desky tak můžete přehrávat ve dvou rychlostech 33 nebo 45 ot./min.


A jak jsme byli s přehráváním spokojení?

Nebudeme vás dlouho napínat, jednoduše jsme si při poslechu lebedili. Vinyly jsou právem označovány za nejkvalitnější zvukové nosiče a gramofon Sony z nich onu kvalitu umí vymáčknout. Vrnět blahem budete nad měkkým zvukem, hloubkou basů i vyladěnými výškami. Přehrávání je skutečně na velmi dobré úrovni.

Sice jsme neměli možnost vyzkoušet připojení k úplně špičkové audiofilské soustavě, běžný posluchač se standardní nebo i mírně nadstandardní audio výbavou si však dle našeho názoru vychutná opravdu kvalitní hudební zážitek.

Při vkládání ohraných, několik desítek let starých desek jsme byli velmi zvědaví, zda a jak si s nimi nový moderní gramofon poradí. Výsledek nás všechny nadchnul. Přístroj s nimi neměl sebemenší problém, nedočkali jsme se žádného, pro desky tak typického zadrhávání či přeskakování. Můžete tedy směle sfouknout pavučiny i z těch nejstarších Lpček, Sony PS-LX310BT je připravený na všechno.

Závěr

Moderní technika, chytré technologie a kouzlo starých časů, taková kombinace naprosto vystihuje charakter gramofonu Sony PS-LX310BT. Díky němu u vás doma opět ožijí „staronová“ elpíčka a budete si tak moct připomenout, jak jedinečný a neopakovatelný zvuk gramofonových desek je. Sony PS-LX310BT je zkrátka velmi dobrou volbou za rozumnou cenu. Stiskem jednoho tlačítka vás obklopí kvalitním zvukem a díky Bluetooth s ním pohodlně spárujete i moderní bezdrátová sluchátka či reproduktory.

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz