Digitální fotoaparáty Nikon

Fotografie

Digitální fotoaparát Nikon 1 J2 + 11-27.5MM oranžový
Digitální fotoaparát Nikon 1 J2 + 11-27.5MM oranžový Digitální fotoaparát Nikon 1 J2 + 11-27.5MM oranžový Digitální fotoaparát Nikon 1 J2 + 11-27.5MM oranžový Digitální fotoaparát Nikon 1 J2 + 11-27.5MM oranžový Digitální fotoaparát Nikon 1 J2 + 11-27.5MM oranžový Digitální fotoaparát Nikon 1 J2 + 11-27.5MM oranžový Digitální fotoaparát Nikon 1 J2 + 11-27.5MM oranžový

Celkové hodnocení: 88%

Provedení (1J2): 95%

Vlastnosti (1J2): 85%

Cena/výkon (1J2): 85%

Přečtěte si kompletní hodnocení

Máme tu pro vás jednu pravou zrcadlovku a jednu nepravou, tedy bez zrcátka. Podíváme se nejen na jejich vlastnosti, ale zaměříme se také na to, pro koho je ten který fotoaparát vhodný. Částečně to vyplývá už z jejich rozměrů a koncepce, jindy vás možná podobné vlastnosti naopak překvapí.

Jiné a přece podobné

I pokud byste je neměli vedle sebe jako my, základní rozdíly by vám uniknout nemohly a teď nemáme na mysli jen prostý rozdíl ve velikosti a hmotnosti. Tam, kde je J2 uhlazený a decentní (možná až trochu moc), je D3200 typicky zrcadlovkový, zaoblený a pochopitelně také mohutnější. Možná proto nás hned úvodem napadlo, že se vlastně velice dobře doplňují a že J2 – vlastně jako kompakt – doplňuje D3200 takřka ideálně.

Co mají společného

Pochopitelně především systém výměnných objektivů – N1 J2 používá bajonet systému Nikon 1, D3200 bajonet Nikon F s AF kontakty. V J2 však s použitím redukce FT1 můžete použít i ty „dospělé“ objektivy (F) a nejlepší je na tom podle výrobce to, že nedochází ke zhoršení světelnosti.

Oba přístroje mají výborné a rychlé ostření, i když D3200 je přece jen nepatrně rychlejší, čemuž se nelze divit. Oba používají snímací čip CMOS, ale zatímco D3200 je postaven na formátu Nikon DX o rozměru 23,2 x 15,4 mm (ekvivalent vůči kinofilmu asi 1,5x), u J2 je to CX s ekvivalentem 2,7x (13,2 x 8,8 mm).

Citlivost ISO začíná vždy na obvyklých 100 a je škoda, že se ani v jednom případě nejde ještě níž. Fotí se do JPG či do RAW, nebo do obojího současně. HD video pracuje s formátem QuickTime (MOV) a kodekem H.264 s rozlišením až 1 920 x 1 080 bodů. Liší se jen ve snímkové frekvenci, která je u J2 ve Full HD na 30 neprokládaných snímcích nebo 60 prokládaných. U D3200 je to 24 nebo 25 neprokládaných snímků za sekundu. Pokud jde o zvuk, J2 má zabudovány stereomikrofony, D3200 mikrofon monofonní a konektor pro externí stereomikrofon.

Vlastností, nad kterou asi nebudete jásat a kterou mají oba foťáky společnou, je velmi špatné vymazávání. Jde o to, že se volba „smazat“ potvrzujete týmž tlačítkem, kterým mazání vyvoláváte, a to je nejen proti všem ergonomickým zásadám, ale i proti selskému rozumu. A ještě něco mají společné: systém zpracování obrazu Expeed 3 a v řadě situací je vysoká rychlost opravdu znát. Místy se dokonce konstruktéři drželi zbytečně při zemi (panorama).


Nikon 1 J2: patrná vylepšení

Hned v úvodu narazíte na jednu zajímavost: foťák totiž můžete zapnout obvyklým tlačítkem, nicméně pak jste vyzváni, abyste ještě ručně vysunuli objektiv. Nakonec zjistíte, že to lze udělat rovnou přes něj, což je pohodlné, protože i samotné zoomování provádíte kroužkem objektivu.

Pokud jde o rozdíly oproti předchozí verzi J1, jsou dosti zásadní, i když snímač a procesor zůstaly stejné. Především jde o zavedení motivových programů (panorama, protisvětlo atd.), i když z nepochopitelných důvodů mezi nimi chybí zejména sportovní režim a režim sníh a pláž. Změnily se mj. i ovládací prvky Nikonu 1 J2 a displej má nyní vyšší rozlišení.

Ne vše ale bylo dotaženo. Video sice má samostatnou videospoušť, ale natáčet nelze kdykoli, jak je dnes obvyklé, nýbrž pouze po navolení příslušného režimu. V tomto okamžiku také fungují obvyklé volby včetně manuálních, ale nepracuje inteligentní automatika, tedy výběr z motivových programů. Zajímavou funkcí Nikonu 1 J2 – a teď jsme zpět u fotografování – je inteligentní výběr snímku. Ten jich nafotí dvacet a k výběru vám jich nabídne pět (dokáže posoudit např. mrknutí oka, zavřené oči a také kompozici).

Panoramatický režim pracuje tak, že zmáčknete spoušť a „panorámujete“ scénu, což můžete dělat na všechny strany. Bez cviku (a možná ani potom) ale neuděláte takový výřez, jaký byste chtěli, protože fotoaparát Nikon 1J2 vás nutí jet tak dlouho, dokud chce snímat. Jeho zpracování je i při plných 180 stupních bleskurychlé. Výsledek má ovšem jen asi 1,5 MB, zatímco jednotlivé snímky mají plných 6,5 MB. Sekvenční focení se vyvolává pouze z menu a pracuje jen v režimu prosté automatiky (Auto). Nafotí asi třicet snímků, které následně zpracovává, což je taktéž hodně rychlé.

Nikon 1 J2 je vynikající foťák a také vynikající doplněk „dospělé“ zrcadlovky, i když dobře poslouží jako kvalitní rodinný kompakt s výbornou reakční dobou prakticky za všech situací (dovoluje často okamžitě namáčknout další snímek), výtečným ostřením a solidním režimem inteligentní automatiky, na které je vylepšení detekce scény znát. Vedle úpravy mazání bychom přivítali zejména možnost naprogramovat si jedno tlačítko podle svého.


Nikon D3200: hodně šikovná

Digitální jednooká zrcadlovka se vším všudy, tedy i s opravdovým zrcátkem, se chlubí nebývale vysokým rozlišením snímacího čipu, který má efektivních 24,2 nebo jak říká volba přímo na fotoaparátu 24,1 mil. pixelů. Je určena pro začátečníky a v lehkém těle (jsme u zrcadlovky!) budícím ovšem příjemný dojem bytelnosti, je ukryta hodně zajímavá technologie. Jednak je Nikon D3200 kompatibilní se zařízeními s Androidem a umí do nich – přes volitelný bezdrátový Wi-Fi adaptér WU-1 přenášet snímky. Software by už měl být k dispozici, ale v době testu ještě na tržišti aplikací Google Play nebyl.

I když fotoaparát Nikon D3200 nemá klasický režim scénických programů, vedle těch, které nastavíte rovnou na kolečku fotorežimů, je tu i řada dalších, které jsou dostupné právě šikovnou funkcí zvanou Průvodce. A z něj lze rovnou fotografovat či třeba mazat. Vymazávání snímků je v tomto okamžiku uděláno správně, což znamená, že pro potvrzení volby musíte přehmátnout na další tlačítko.

Inteligentní automatika, která podle druhu scény vybírá z motivových programů, pracuje pouze v režimu živého náhledu a s fotoaparátem epnutým na automatiku. Do sekvenčního focení se u Nikon D3200 vstupuje vyhrazeným tlačítkem a jede tak dlouho, dokud stačí kapacita karty. Po nějakých dvaceti snímcích s konstantní rychlostí 4 sn./s se vše usadí do proměnlivého rytmu, fungujícího podle toho, jak D3200 stíhá zpracovávat onen obrovský objem dat, který při nastavení nejlepšího JPG představují zhruba 10MB snímky v rozlišení 6 016 x 4 000 bodů. A Expeed 3 to stíhá výtečně!

Blesk se sice vyklápí automaticky, ale stačí pootočit kolečkem fotorežimů a okamžitě máte po ruce volbu, která ho nechá schovaný.


Pro koho jsou?

Pokud abstrahujeme od tradičních „nikonistů“ a vezmeme si fotografický lid obecný, resp. vyspělejší a tudíž tíhnoucí možná už k zrcadlovkám, pak samozřejmě pro kohokoliv z tohoto ranku. Nikon 1 J2 je pak pochopitelně především pro ty, kteří chtějí něco à la zrcadlovka, ale nechce se jim s sebou nosit poněkud bytelnější tělo. S Nikonem 1 J2 získávají tělo velmi kompaktní a možnost využít celou řadu objektivů. Přechod mezi oběma přístroji pak kupodivu žádná velká „rána“ není, i když si možná řeknete, že trochu více tlačítek by neuškodilo.

Oba přístroje výtečně fotí a natáčejí, což se ale už netýká – s dodávaným objektivem – zvuku. Samotné zoomování je totiž v nahrávce slyšet, a pokud tomu chcete zamezit, je třeba podle výrobce zakoupit speciální objektiv. Na obou přístrojích je pokrok ale patrný a potěší i svou operativností a často zanedbatelnou reakční dobou.


Kompakt s výměnnými objektivy Nikon 1 J2:

 • objektiv: 1 Nikkor, 2,5x optický zoom (30–74 mm), světelnost 3,5–5,6, bajonet Nikon 1
 • rozlišení CCD, citlivost: CMOS, 10,1 mil. pixelů, ISO 100 až 3 200 (max. 6 400)
 • formát fotografií a videa: JPG a RAW, HD video QuickTime (H.264, MOV), 1 920 x 1 080 bodů, 16:9
 • paměť: mechanika pro karty SD (HC)
 • napájení: akumulátor Li-Ion, 1 020 mAh
 • vstupy/výstupy: mini HDMI, miniUSB
 • rozměry (švh); hmotnost: 106 x 61 x 30 mm; 280 g (včetně akumulátoru)

Kompletní informace o digitálním kompaktu s výměnnými objektivy Nikon 1 J2 najdete zde.


Digitální zrcadlovka Nikon D3200:

 • objektiv: AF-S DX Nikkor, 3x optický zoom (18–55 mm), světelnost 3,5–5,6, bajonet Nikon F
 • rozlišení CCD, citlivost: CMOS, 24,2 mil. pixelů, ISO 100 až 6 400 (max. 12 800)
 • formát fotografií a videa: JPG a RAW, HD video QuickTime (H.264, MOV), 1 920 x 1 080 bodů, 16:9
 • paměť: mechanika pro karty SD (HC)
 • napájení: akumulátor Li-Ion, 1 030 mAh
 • vstupy/výstupy: miniHDMI, A/V (spec. konektor), stereomikrofon (jack), GPS
 • rozměry (švh); hmotnost: 125 x 96 x 77 mm; 510 g (včetně akumulátoru)

Kompletní informace o digitální zrcadlovce Nikon D3200 najdete zde.


Závěrečné hodnocení

Nikon 1 J2: Znatelný pokrok oproti předchozí verzi, při zachování příjemných rozměrů a krátké reakční doby. J2 výborně fotí a je velice operativní. Bohužel zoomování je ve zvuku videa slyšet.

Nikon D3200: Pohotová zrcadlovka nejen pro začátečníky přichází se solidní doplňkovou výbavou, velice vysokým rozlišením snímacího čipu a příjemně nízkým šumem při vyšší citlivosti. Bohužel zoomování je ve zvuku videa slyšet.

Provedení (1J2): 95%

Vlastnosti (1J2): 85%

Cena/výkon (1J2): 85%

Celkové hodnocení: 88%

+ plusy

Nikon 1 J2: pohotový a prakticky za všech okolností, design, kompatibilita s dalšími objektivy Nikonu, výborné sekvenční focení, ale…

Nikon D3200: velmi, velmi vysoké rozlišení, pohotový, výborné sekvenční focení, nízký šum i za vyššího ISO

mínusy

Nikon 1 J2: ...ale zapínat se musí v menu a pracuje pouze v režimu Auto, chybně dělané mazání, zoomování je s daným objektivem v nahrávce slyšet.

Nikon D3200: chybně dělané mazání, zoomování je s daným objektivem v nahrávce slyšet

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz