Jak vybrat čističku vzduchu?

Výběr správné čističky vzduchu není jednoduchý. Ne každá se hodí kamkoliv a záleží zejména na tom, na jaký typ nečistot se chcete zaměřit především. Podívejme se tedy na základní parametry, kterých si při výběru vaší nové čističky všímat.

Možnost pořádně pročistit vzduch přijde vhod zejména v domácnostech s větší pravděpodobností výskytu vyššího podílu polétavých částic, tedy zejména kuřáků a milovníků zvířat. Není tedy nepostradatelným partnerem pouze pro alergiky a astmatiky.

Podle jakých parametrů čističku vzduchu vybírat:


 


V jaké místnosti bude čistička umístěna?

Už na obalu každého modelu je uveden jeho vzduchový výkon. Ten ukazuje, jaké množství vzduchu dokáže čistička přefiltrovat za 1 hodinu provozu. Uvádí se v m³. Pokud má čistička pracovat efektivně, měla by tato hodnota alespoň 2krát až 3krát převyšovat velikost místnosti, ve které bude pracovat. U alergiků nebo astmatiků se pak doporučuje i čtyřnásobné převýšení kapacity. Je to jednoduchá matematika. Čím vyšší vzduchový výkon bude čistička mít, tím rychleji kompletně přefiltruje celou místnost. V menších místnostech tak samozřejmě bude dostačující i model s menším výkonem.

Do těchto výpočtů vstupuje ještě skutečnost, že všechny čističky vzduchu mají k dispozici několik programových stupňů. Vybereme si jednoduše podle toho, jak rychle chceme vzduch profiltrovat. Pokud se v místnosti například kouří, je vhodné zvolit maximální výkon, v noci naopak stačí ten nejnižší, aby čistička pracovala co nejtišeji.


Kolik čistička stojí?

Asi první otázka, která vás napadne. Cena by ovšem při výběru neměla hrát roli rozhodujícího kritéria. To se samozřejmě snadno řekne (tedy napíše), ale opravdu v prvé řadě doporučujeme vybírat podle vzduchového výkonu a dalších funkcí. Pokud byste automaticky sáhli po nejlevnějším modelu bez ohledu na výkon, mohlo by se snadno stát, že si s danou velikostí místnosti vůbec neporadí. A vy byste tak zbytečně vyhodili peníze.

 


Po jaké variantě filtrace sáhnout?

Na tuto otázku je těžké obecně odpovědět. Každý výrobce používá jinou sestavu filtrů a nelze jen tak vybrat tu nejlepší. Moderní čističky vzduchu využívají několikastupňové filtrace, při které je využíváno hned několika odlišných technologií. Společně by měly odstranit téměř 100 % všech nečistot, alergenů a jiných nežádoucích částic. V příbalových materiálech u každého modelu najdete seznam konkrétních filtrů a na jaké typy nečistot jsou určeny.Jak je to s hlučností?

Udává se v decibelech dB(A) a pochopitelně souvisí přímo s výkonem, na který je čistička právě nastavena. Čím vyšší výkon, tím hlučnější provoz. Za dne to obvykle příliš nevadí, v noci, kdy slyšíte každé zachvění, je to už horší. Tichý režim by obecně neměl převyšovat hladinu 30 dB(A).


Máte další dotazy? Nebojte se zeptat

O čističkyy vzduchu neustále roste zájem, zejména díky kladným referencích spoojených zákazníků. Pokud chcete poradit s výběrem,a byste nešlápli vedle, neváhejte se na nás obrátit:

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz