Jak vybrat digestoř?

Vaříte rádi? A obtěžují vás při kuchtění oblíbených pokrmů pachy a směsice vůní, které během něj vznikají? Pak nejspíš doma nemáte kvalitní odsavač par, který by vás těchto nepříjemností zbavil. Ať už vybavujete novou domácnost nebo si chcete pořídit digestoř do již zařízeného panelákového bytu, poradíme vám, jaké odsavače par se na trhu objevují a na co se při jejich výběru zaměřit.


Jaká provedení digestoří jsou k dispozici?

Digestoře obecně jsou potřeba ve všech kuchyních, kde se pravidelně vaří. Každý, ať sebelepší kuchař, se sem tam utne a nějaký ten pokrm připálí nebo rovnou spálí. Důsledkem toho je nepříjemný pach, který má tendenci linout se celým vašim příbytkem, a proto následuje otevírání okna dokořán, někdy doprovázené také zoufalým mávání utěrkou, aby pach co nejdříve zmizel. Co když ale bydlíte v malém bytě, kde se v kuchyni okno nevyskytuje, či je dokonce tato kuchtící místnost propojena s obývajícím pokojem? V takovém případe je odsavač par přímo nutností.

Když pořizujete novou digestoř, máte na výběr z mnoha různých provedení. Samozřejmě můžete zvolit oblíbenou vestavěnou variantu, kdy se odtah propojí s horní částí skříňky. Na takovou variantu ale musí být kuchyň přizpůsobena a zdaleka ne v každé domácnosti je možné odsavač par takto elegantně skrýt. Proto se na trhu vyskytují také digestoře podvěsné. Ty jsou zpravidla obdélníkového tvaru a umísťují pod jednu z kuchyňských skříněk. Samozřejmě pod tu, která leží nad sporákem.

Pokud ale nad sporákem skříňku nemáte, nezoufejte. I s touto variantou se počítá a takové domácnosti obvykle uspokojí digestoř komínová. Ta se umísťuje mezi dvě kuchyňské skřínky ke zdi, po které se vede také komín, který slouží k odsávání par mimo místnost. Takové digestoře jsou oblíbené zejména v prostornějších kuchyních. A u takových někdy zvítězí také digestoř ostrůvková. V takovém případě se počítá s tím, že sporák je postaven někde uprostřed místnosti a nad ním je odsavač zavěšen. Jedná se o zajímavou variantu, v našich domácnostech ale ne tolik rozšířenou.


Recirkulační (filtrační) odsavače par

Ve chvíli, kdy si vyberete, který typ odsavače je pro vás ideální narazíte pravděpodobně na další otázku. Potřebujete digestoř odtahovou nebo recirkulační? Že jsou to pro vás dva neznámé pojmy? Nic se neděje. Podíváme se na oba typy podrobněji.

Recirkulační digestoř je vhodná zejména do menších bytů, ale využívá se především všude tam, kde není možné napojit odsavač par na komín, který páry následně odvede mimo dům nebo byt. Její princip spočívá v tom, že do sebe natáhne znečištěný (zapáchající) vzduch, pročistí ho a takto vyčištěný jej vrací zpátky do místnosti.

V takovém odsavači par je vždy zabudován také filtr (od toho bývá někdy označován také jako filtrační). Filtrů může být více druhů - kovový, který se snadno myje v myčce nebo v ruce a vydrží přibližně dva měsíce, nebo baffle filtr, který pohlcují více než 90 % tukových částic (taktéž cca na 2 měsíce) či nejvíce používané uhlíkové filtry. Tyto pachové filtry nejsou omyvatelné ani recyklovatelné a vydrží až půl roku. Záleží ale hlavně na intenzitě vašeho vaření, dostatečně filtry fungují až 120 hodin výkonu.


Odtahové a kombinované digestoře

Jak už i popisu digestoře recirkulační vyplynulo, odtahové odsavače se používají tam, kde je možné vzduch z místnosti odvádět ven.  Připojit se na odtahové potrubí nebo komín je tedy nezbytnou podmínkou (komínem pak není myšlen komín určený na vytápění, ale samostatný, pouze pro odsávání určený komín). Průměr odtahového potrubí se měl minimálně shodovat s průměrem vývodu digestoře, aby byl odtah účinný.

Výhoda odtahového odsavače spočívá zejména v jeho nižší hlučnosti a větším výkonu. Vše ale záleží na jeho konkrétním provedení. Pokud komín povedete různými zákoutími a bude tak mít více ohybů než je potřeba, bude lehce hlučnější než při minimu takových záhybů (ideálně je, když vede přes boční zeď přímo ven, bez záhybů).

Jeho tišší provoz je způsoben zejména tím, že v sobě nemá zabudován filtr, který by při odtahu kladl odsavači odpor. A když už jsme nakousli hlučnost, pořídit můžete odsavače s velmi nízkou hladinou hlučnosti – např. kolem 30 – 40 dB. Obecně se dá říci, že hlučnost do 58 dB je ještě snesitelná. Ale pokud by vás přeci jen obtěžovala, vždy se dají pořídit i protihlukové doplňky.

Ale také nevýhodu odsávací digestoř oproti té filtrační má. V zimě, kdy si obydlí vytápíme, abychom nemrzli, nám může odsávacím potrubím utéci také spousta tepla, což příliš ekonomické není. Proto je možná úplně nejvýhodnějším řešením (pokud je to samozřejmě možné), pořídit si digestoř kombinovanou, u které si sami volíme, zda chceme vzduch pouze recirkulovat (v zimě) a nebo je možné využít odtahu (kdykoliv v teplejších dnech).


Sací výkon a šířka digestoře

Při výběru odsavače je nejdůležitějším parametrem jeho sací výkon. Čím je větší vaše kuchyně, tím by měl být také vyšší výkon vaší digestoře, aby odsávání nepříjemných pachů bylo opravdu účinné. Obecně platí pravidlo, že digestoř by měla během hodiny vyměnit vzduch 10 – 16 krát.

Šířka digestoře je také velmi důležitá, proto ji nepodceňujte. Záleží na tom, jak široký máte sporák či varnou desku umístěnou pod ní. Nejčastěji se do domácností pořizují odsavače se šířkou 60 nebo 90 centimetrů. Uvažujte při této volbě také do budoucna. Pokud máte nyní 60 cm sporák, ale víte, že vás v budoucnu čeká rekonstrukce, kdy pořídíte sporák o větší šířce, pak raději sáhněte po variantě širší. Pokud bude digestoř širší než sporák, je to v pořádku. Opačně je to ale problém.


Na co dalšího se mám zaměřit?

Určitě si zjistěte, zda má digestoř také různé „vychytávky“. Samozřejmostí je odsavač par vybavený světlem a měl by mít také regulátor sání, alespoň třístupňový, který může být ovládán dotykově. Vychytávkou může být digestoř se zabudovaným senzorem, která sama pozná, že se kupříkladu něco připálilo a že je potřeba přidat na výkonu – jednoduše totiž sleduje proces vaření a podle toho uzpůsobuje svou činnost. Ale praktická může být také funkce označovaná jako booster, kdy ve chvíli, kdy je potřeba rychle něco odsát zapnete, ihned se zvýší odsávání a nežádoucí pachy tak rychle zmizí. Jistou variantou je také odsávačka, která během vaření odsává a po jeho skončení pomalu snižuje výkon, až se automaticky vypne.

Samostatnou kapitolou je také samotný vzhled digestoře. V obchodě narazíte na spoustu různých designů a dá se říci, že existují dvě různé kategorie uživatelů. Buď patříte mezi ty, kteří budou chtít digestoř v kuchyni zamaskovat, jak jen to bude možné nebo se s ní naopak budete chtít pochlubit, jako s platným doplňkem konceptu celé vaší kuchyně. Pro tyto případy jsou digestoře vyráběny v kombinaci kovu a skla, mohou mít také neobvyklý tvar nebo vynikají svým odstínem, který je v tomto případě jiný než klasická černá nebo bílá barva.

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz