Jak vybrat kuchyňský robot?

Vaříte rádi? A říkáte si, že při přípravě složitějších pokrmů by se vám v kuchyni hodily dvě ruce navíc? Pak už vás pravděpodobně napadla myšlenka, pořídit si do domácnosti některého z chytrých kuchyňských robotů, které zvládnou spoustu nezáživných operací za vás. Poradíme vám na co se při výběru kuchyňského robota zaměřit, aby se z něj stala vaše pravá ruka v kuchyni.


Proč je dobré mít kuchyňského robota?

Odpověď na tuto otázku je nasnadě. Protože zvládne spoustu běžných kuchyňských operací za vás a ušetří vám tak čas i energii. Pořídit si můžete roboty levnější a méně vybavené nebo pomocníky kvalitnější, dražší a zároveň zvládající spoustu doplňkových činností navíc. Rozhodujte se proto i podle vašich každodenních zvyklostí.  Pokud vaříte často, rozhodně není na škodu do robota investovat větší obnos peněz. Dražší roboti bývají vyrobeni z kvalitnějšího materiálu (plast je nahrazen nerezem) a zároveň toho zvládají mnohem více (ale o tom potom).

Pokud se i přes to rozhodnete zakoupit přístroj levnější, jehož většina částí (kromě ostří) bude patrně vyrobena z plastu, počítejte s tím, že postupem času vám takový robot možná nebude dostačovat a jeho životnost nejspíš též nebude taková jako u robotů kvalitnějších a dražších. Uvidíte, že multifunkčního robota se spoustou doplňkového příslušenství (které se dá u dražších robotů v budoucnu také dokoupit) si oblíbíte snadno, budete ho využívat pravidelně a najdete mu také trvalé místo přímo na vaší kuchyňské lince.


Příkon a provedení kuchyňského robota

Každý kuchyňský pomocník může být vybaven jinak. V zásadě je důležité si zkontrolovat, jaký je jeho příkon. Hodnota by měla být alespoň 500 Wattů, aby se jednalo o opravdového pracovníka a ne jen simulanta pomoci. Ideální výkon motoru se ale pohybuje přibližně na 1000 W, takový robot už zaručí rychlejší a lepší výsledky a zvládá také mlít maso. S nižším příkonem to možné není, protože motor se nedostane na takový výkon, který by to umožňoval.

Určitě v nabídce narazíte i na roboty s hodnotou kolem 1400 Wattů. To už jsou ale profesionální zařízení, která zvládají pracovat s velkým množstvím surovin a jen těžko je v běžné domácnosti využijete. Pokud vám ale nedělá problém zainventovat více peněz, váš robot může být vybaven také senzorem, který sám rozpozná zaplnění nádoby a podle toho určí potřebný výkon i rychlost šlehání (nebo činnosti, kterou chcete provádět).

V sortimentu malých domácích spotřebičů najdete dva typy konstrukce kuchyňských robotů. Nabízí se jednak pohon zespodu, kdy nádobu se surovinami ze shora nasunete na nadstavec a robot je připraven k použití. Tato konstrukce ale ubírá místo přímo v nádobě a hůře se myje. Druhý, více frekventovaný typ využívá k pohonu vlastností sklopeného ramene. Které je využíváno také jako nadstavec pro různá doplňková ramena, mlýnky, apod.


Co by měl kuchyňský robot zvládnout?

Zajímejte se také o to, jaké funkce roboti zvládají. Základem je pět věcí – strouhání (mohou být oboustranné či jednostranné, s různou hrubostí strouhání nebo síly plátku při krájení), sekání, hnětení, šlehání a míchání. Pokud něco z toho robot, který jste si vyhlédli, nezvládá, dříve nebo později vám to určitě bude chybět. Příslušenství by mělo být vybaveno také mlýnkem na maso (ideálně s možností volit si hrubost namletí) a samozřejmostí je také dostatečně velká nádoba. U robotů kolem 1000 Wattů většinou najdete nádobu s objemem dostačujícím potřebám běžné čtyřčlenné domácnosti.

Také si promyslete, zda vám záleží na tom, jestli se bude váš nový pomocník ovládat mechanicky nebo knoflíkově. Každopádně by měl zvládnout několik rychlostních stupňů tak, abyste si při přípravě různých pokrmů mohli sami vhodně zvolit jakou rychlostí má robot pracovat. A prozkoumejte také, jakým způsobem robot pracuje – zda otáčí pouze metlou kolem její osy, nebo dokáže využít také kruhové nebo eliptické míchání (které kopíruje pohyb planet ve sluneční soustavě) a nemá tak problém promíchat také suroviny na hůře dostupných místech (dno, okraje).


Doplňkové (důležité) funkce

Při výběru kuchyňského robota, si určitě ověřte také informaci, zda má v sobě zabudovanou pojistku proti přehřátí. Každému se totiž někdy stane, že do nádoby vloží více surovin, než je robot schopný utáhnout a tomu se tak může stát, že naložené množství nezvládá. V takovém případě je vynikající, když vám pojistka činnost robota zastaví a nedojde k přehřátí jeho motoru, které může vést až k nenávratnému porouchání vašeho pomocníka.

Další pojistka, kterou jsou zejména dražší roboty vybaveny, je pojistka proti spuštění. Ta funguje jednoduše tak, že pokud máte příslušenství špatně nasazeno, nenasazeno vůbec nebo není kupříkladu zavřená nádoba na suroviny, robot se vůbec nezapne. Toto oceníte, zejména pokud máte doma děti, které mají nenechavé ruce a zkouší pomačkat kdejaké tlačítko.

A ještě se chvíli zastavme u robotů, ke kterým se dá dokoupit příslušenství. V hlavní výbavě nemusíte vždy najít mlýnek na ořechy,mák nebo různá koření. Nevěšte v takovém případě hlavu, jen si ověřte, že je možné tyto doplňky kdykoliv zakoupit. U dražších modelů je to totiž více než pravděpodobné, což oceníte také ve chvíli, kdy omylem některou část poškodíte nebo dokonce ztratíte. Pořídit můžete i strojky na zmrzlinu, nadstavce pro výrobu zmrzliny, kotouč na hranolky, ale i „vychytávky“ jako je plnič na jitrnice a klobásky.


O co se mohu dále zajímat?

Většina moderních kuchyňských robotů zvládá v pohodě odšťavňovat také ovoce, i když některé roboty nedokážou oddělit dužinu od šťávy úplně a pak si vytvoříte spíše ovocné pyré než čirý džus, každopádně zdravý a osvěžující nápoj v nich připravíte. V krabici většinou najdete také lisovač na citrusové plody, takže i tento drobný domácí pomocník může z vašeho šuplíku zmizet, protože o vymačkání citrusů se odteď postará robot.

Pokud máte domácnost vybavenou také myčkou na nádobí, pak se zajímejte i možnost mýt kuchyňský robot v myčce. Většinou je totiž možné ho rozmontovat na několik umyvatelných částí a zbude vám jedna, ve které je motor a veškeré důležité „vnitřnosti“ přístroje, která většinou zůstává neomyvatelná v myčce. Každopádně i tak si ušetříte spoustu práce ručním drhnutím nádoby a jednotlivých nadstavců.

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz