0 Kč
×

Jak vybrat stolní počítač?

26.06.2023

Náš život prošel nevídanou technologickou změnou – mít počítač se postupem času stalo téměř samozřejmostí. Dnes jsou počítače doslova integrální součástí našich životů. Pomáhají nám v práci, při studiu i tehdy, když si chceme odpočinout. Víte ale, jak vybrat ten správný?

Jak vybrat PC

O čem se dočtete:

Co je to počítač?
Počítač podle typu těla
Počítač podle místa využití
Počítač podle ceny
Počítač podle operačního systému
Parametry důležité při výběru počítače
Počítač podle značky

Co je počítač?

Ve světě počítačů má všechno svoji posloupnost a logiku. Můžeme říci, že se jedná o zařízení určené k řízení matematických a logických operací. Jinak řečeno – uživatelské rozhraní počítače je speciálně upravené tak, aby nám dokázalo pomoci se specifickými požadavky na výpočty, vyhledávání či produkci nejrůznějších souborů.

Samotný počítač, bez ohledu na jeho typ, tvoří dvě neodlučitelné složkyhardware a software. V prvním případě mluvíme o fyzickém (technickém) vybavení počítače, tedy o jeho komponentech. Patří sem vše, co dokážeme uchopit. Ruku v ruce s technickým vybavením jde také software. Ten chytit nemůžeme, jedná se totiž o programové vybavení počítače.

Jak vybrat PC

Pevný nebo přenosný

Kategorie počítačů zohledňuje tři základní tipy výpočetní techniky. Notebook (jinak řečeno i laptop) je z nich nejpřenosnější. Jedná se o zařízení se samostatnou baterií schopné pracovat v podstatě kdekoliv a kdykoliv. Chcete-li se dozvědět více, můžete si přečíst článek Jak vybrat notebook.

Druhou možností ke koupi jsou tzv. All in One počítače. Moderní a minimalistické podání kvalitní výpočetní techniky. V jednom zařízení – obrazovce – najdete veškeré potřebné hardwarové i softwarové vybavení. Taková sestava v konečném důsledku šetří prostor i peníze.

Jak vybrat PC

My se však dnes zaměříme na stolní počítače, klasiku, na které většina z nás začínala. Kdysi šlo o robustní skříňky plné skupiny komponentů, ale dnes už to neplatí. Moderní stolní počítač může být menší i větší, výkonnější i levnější. Vše to závisí pouze na preferencích uživatele.

V rámci stolních počítačů ještě zmiňme samostatný typ výpočetní techniky – mini počítače. Ty jsme kdysi znali i pod označením midi. Šlo o zmenšeninu běžných počítačových skříněk. Samozřejmě, vyžadovalo to určité kompromisy, související zpravidla s nižším výkonem. Dnes už to dávno neplatí. Moderní doba si žádá moderní řešení a mini počítače jedním takovým jistě jsou.

Tento typ počítače si můžete představit jako nenápadné zařízení připomínající Wi-Fi router nebo dokonce kuchyňskou váhu. Umístit jej můžete například na desku pracovního stolu či k televizoru. Díky jeho miniaturním rozměrům rychle zapomenete, že ho vůbec máte.

Jak vybrat PC

Počítač podle místa využití

Domácí počítače

Jednou z nejpočetnějších skupin počítačů jsou počítače určené pro domácí použití. Zpravidla jde o soupravu počítačové skříňky, monitoru a potřebného příslušenství, zejména klávesnice, myši či reproduktorů.

Počítače na doma obvykle nedisponují extra vysokým výkonem, protože to od nich nikdo nevyžaduje. Taková zařízení jsou vhodná především pro rychlé vyhledávání odpovědí na nejrůznější otázky, občasnou zábavu či relax, sledování filmů nebo ke studiu. Poměr cena/výkon je v jejich případech mimořádně důležitý a určuje míru rozsahu jejich možného využití.

Jak vybrat PC

Kancelářský počítač

Kancelářský počítač snad nepřekvapí nikoho. Kromě toho, že chceme, aby byl pěkný, musí správně fungovat. Výpočetní technika v office musí zvládnout práci se základním kancelářským balíčkem programů. Potřebujeme na něm vytvářet dokumenty, prezentace či občas upravit nějaký obrázek nebo logo.

Sekundárním využitím kancelářských počítačů je vyhledávání a zpracovávání informací prostřednictvím internetových prohlížečů.

Herní počítač

Herní počítač je kategorií sám o sobě. Na prvním místě je v tomto případě výkon. Komponenty jsou často špičkové a moderní, musí totiž reflektovat požadavky těch nejoblíbenějších herních titulů. Kromě vysokého výkonu a spolehlivosti kladou hráči důraz stále častěji také na design. Herní počítačové skříňky jsou tak často prosklené, podsvícené a komponenty jsou v nich úhledně uloženy.

Jak vybrat PC

Počítač podle ceny

Nebudeme si nic nalhávat, při výběru počítače rozhoduje ve většině případů i cena. Ty nejlevnější kousky si můžete pořídit v kategorii do do 10 000 Kč. Zpravidla zde naleznete základní počítačové desky vhodné pro použití doma i v kanceláři. Takové počítače zvládnou prácikancelářským balíkem programů, prohlížení internetu i přehrávání filmů. Jejich nevýhodou je, že standardně disponují staršími a méně výkonnými komponenty.

V ceně do 20 000 Kč je již možné nalézt zajímavé kousky napříč celým spektrem počítačového světa. Kancelářské, herní i All in One, ty všechny mohou být dnes vaše za méně než 30 000 Kč. Samozřejmě, občas to bude chtít nějaký kompromis – při požadavcích na rychlý SSD disk například budete muset ubrat nároky na grafiku či paměť RAM.

Jak vybrat PC

Počítače do 30 000 Kč jsou moderní, výkonné a oku lahodící. V mnoha případech již nabízí prosklená těla či podsvícené komponenty, což bude nepochybně imponovat zejména hráčům a perfekcionistům. Podstatné však je, že jejich vybavení je kvalitní a poskytuje rychlý chod v jakémkoli směru.

Dvojnásobná cenová kategorie, na úrovni do 50 000 Kč, nabízí špičkové kousky v čele s All in One sestavami z dílny kalifornského giganta Apple. Ty jsou určeny především pro profesionální použití designéry, programátory či marketéry. Na své si ovšem v této kategorii přijdou i hráči. Platí přímá úměra, že čím vyšší cena, tím jsou komponenty modernější a výkonnější.

Nad 50 000 Kč už zaplatí za počítač málokdo. Pokud tak ale učiníte, je víceméně jasné, že jste profesionál a práce na židli vás živí. Nejmodernější technologie, nejvyšší odolnost a nejkrásnější design, to vše bude nyní zdobit vaše pracovní místo.

Jak vybrat PC

Počítač podle operačního systému

Uživatelské rozhraní je důležité. Není jen o designu, ale také o možnostech celkové personalizace a využití. Operační systém do velké míry rozhoduje o tom, co na samotném počítači můžete dělat. Přestože jich je dnes na trhu dostupných hned několik, hlavní slovo mají tři z nich.

Windows od Microsoftu je ze všech operačních systémů běžnými uživateli nejvyužívanější. Není se čemu divit, disponuje jím většina výpočetní techniky dostupné na trhu, a to od tabletů přes notebooky až po počítače. Microsoft dokonce obdařil tímto OS i herní konzole Xbox One a Xbox Series X. V současnosti je jeho vlajkovou lodí systém Windows 11, ale na spoustě zařízení můžete stále najít i starší verze systémů.

Jak vybrat PC

Přímým konkurentem Windows je macOS. Jak už jistě tušíte, stojí za ním kalifornský gigant Apple. Ten ho na trh přivedl poprvé v roce 2001 a od té doby se dočkal třinácti generačních vylepšení. Doménou počítačového operačního systému od Applu je jeho uživatelská přívětivost a bezpečnost. V porovnání s Windows nabízí také vysokou míru aktualizací, a to i na starších zařízeních. Je to logické, Apple aktualizuje systém na svých počítačích, díky čemuž ho dokáže optimalizovat na většinu jejich generací.

Třetím významným hráčem ve světě OS je Linux. Patřící do rodiny operačních systémů UNIXového typu a založený na linuxovém jádru možná není volbou číslo jedna pro běžné uživatele, ale to ani není jeho cílem. Jedná se spíše o dokonalý příklad úspěšného svobodného softwaru, který je dobrou volbou například pro internetové servery. Zároveň slibuje bezproblémový přístup ke zdrojovým kódům, díky čemuž si práci s ním oblíbili programátoři.

Jak vybrat PC

Parametry důležité při výběru počítače

Výpočetní technika je pořádně náročná spleť softwarových a hardwarových součástí založených na potřebné kompatibilitě. Pokud do sebe něco nezapadne, počítač vám jednoduše „nepoběží“. I proto je jeho koupě stále strašákem pro mnoho uživatelů. Vaše obavy jsou však neopodstatněné. Jednou z možností je koupě již připraveného počítače na základě vašich požadavků. Tou druhou je poskládat si PC podle vašich představ. Jak na to a na co si dát při koupi pozor?

Procesor

Jedná se o mozek a výkonnostní centrum celého počítače. Podcenit při koupi jeho výběr se tak vůbec nevyplácí. Nejde přitom jen o značku, důležitá je například frekvence (takt), s jakou pracuje. Udává se v gigahertzech, GHz, a říká, kolik úkolů dokáže jádro procesoru zpracovat za jednu sekundu. Dnes se tato hodnota udává v rozsahu více hodnot. Horní hranici si představte jako „turbo“, speciální a dočasný mód procesoru, který dokáže jeho výkon pozvednout na danou úroveň.

Jak vybrat PC

Možná jste se už setkali s názorem, že čím více jader, tím lépe. Do jisté míry je to pravda. Počet jader totiž rozhoduje o tom, kolik operací bude procesor schopen zpracovat najednou. Pro běžné kancelářské použití vám postačí čtyřjádrový procesor. Pokud se však občas zapomenete u náročnějších renderovacích programů, případně jste hráč, neváhejte postupovat ve smyslu hesla – čím více jader, tím vyšší výkon.

V neposlední řadě sledujte v případě procesoru socket – způsob jeho upevnění do matiční desky. Každý z výrobců jej má do značné míry personalizovaný, a tak se vám může stát, že procesor Intel nezapojíte do AMD socketu a naopak. Při koupi si vždy zkontrolujte kompatibilitu se základní deskou, abyste nevyhodili stovky eur do vzduchu. A jedna důležitá rada jako bonus – procesor zakládejte klidně a pomalu. Piny vám musí přesně zapadnout. Po základní desce jím nešoupejte, mohli by se totiž snadno poškodit.

Jak vybrat PC

Grafická karta

Při výběru nového počítače je důležité si uvědomit, že všechny komponenty nemají stejnou prioritu. Pro někoho je důležitější úložiště, pro jiného výkon. V případě grafických karet hovoříme zejména o potřebách vášnivých hráčů videoher a profesionálních designérů. Obě tyto skupiny preferují co nejvíce detailů, a to i za cenu vyšších vstupních nákladů. Pokud do jedné z nich patříte i vy, výběr grafické karty nepodceňte.

Jedním z nejdůležitějších ukazatelů grafické karty je grafický čip. Obecně platí, že si můžete vybírat z výkonnějších kousků (nVidia) a dostupnějších čipů (AMD). Pokud jste fanouškem dokonalého zobrazení, a spokojíte se jen s tím nejlepším, potěšit by vás mohla karta s monstrózním čipem GeForce RTX 4080. Počítejte však s náklady na úrovni několika desítek tisíc korun.

Jak vybrat PC

Může se vám stát, že budete disponovat silným grafickým čipem, ale nízkou grafickou pamětí. To je problém. Oba komponenty by měly být v symbióze, v opačném případě grafika potenciál čipu nevyužije naplno. Standardně se můžete na trhu setkat s grafickou pamětí na úrovni 6 GB. To je ideální hodnota pro domácí a kancelářské využití. Pokud jste však profesionál, případně na počítači hrajete hry, začínejte minimálně na dvojnásobné velikosti. Zajistíte si tak bezproblémový chod na několik dalších let.

Mimochodem, pokud máte možnost, volte raději modernější typ grafické paměti – GDDR 6. Ve srovnání s „pětkou“ je až dvakrát rychlejší.

Jak vybrat PC

SSD disk

Kdysi dávno jsme jako úložiště v počítači využívali HDD – harddisk. Tyto časy jsou však už dávno pryč. Jistě, harddisk (pevný disk) nebyl špatný, ale s nástupem moderních technologií jej z trhu vytlačil rychlejší SSD. Jeho výhodou je, že je vytvořen čistě na elektronické bázi. Nedisponuje pohyblivými součástmi, díky čemuž je odolnější a nabízí delší životnost. Navíc se do takové míry nepřehřívá a spotřebuje méně elektrické energie.

Nejdůležitějšími dvěma měřítky v případě úložiště jsou rychlost zápisu a rychlost čtení. Jak už jistě tušíte, jde o hodnoty, které rozhodují o tom, jak rychle se data na disk uloží a jak rychle se k nim dostanete. Ty nejlevnější disky pracují s minimálními hodnotami přibližně 500 MB/s, což dnes není žádná sláva. Standardem jsou hodnoty pohybující se v tisících, v případě rychlosti čtení například 3 500 MB/s. Zápis bývá o něco pomalejší, chybu neuděláte při koupi disku o hodnotě 3 000 MB/s.

Jak vybrat PC

Dalším důležitým faktorem je velikost samotného úložiště. V tomto případě je však nutné zvážit vlastní potřeby a uvědomit si, co všechno budete na disk ukládat. Pokud jste studentem, případně vykonáváte kancelářskou práci a objemné soubory jsou pro vás spíše raritou, sáhněte po menším disku a ušetříte. Naopak, pokud pracujete s grafickými soubory a hrajete hry, dobrou volbou pro vás bude SSD o velikosti několika terabytů.

Jak vybrat PC

Kompatibilita s příslušenstvím

Jak jsme si již řekli, věnovat veškerou pozornost počítačové skříňce může být chyba. Pokuste se ji rovnoměrně rozložit mezi všechny komponenty vaší nové pracovní stanice, včetně příslušenství. Lehce se vám totiž může stát, že to vaše nebude s počítačovou skříňkou kompatibilní. Preferujete bezdrátovou myš a klávesnici? Ujistěte se, že počítač disponuje systémem bezdrátového Bluetooth spárování. Naopak, máte rádi kabely? V takovém případě si ověřte, že koncovka příslušenství koresponduje se „zásuvkami“ v počítači. Typickým problémem jsou konektory USB-A vs. USB-C.

Co paměťové karty? Ano, stolní počítače sloty ještě většinou disponují. Potěší zejména fotografy, kteří tak své záběry dostanou do zařízení poměrně jednoduše. Horší je to už se čtečkou CD a DVD disků. Tyto nosiče jsou dnes již prakticky zapomenuty a počítač s takovou mechanikou seženete skutečně jen sporadicky.

Jak vybrat PC

Samozřejmě, abyste mohli stolní počítač využívat, potřebujete další hardwarové vybavení jako monitor, klávesnici a myš. Zatímco výběr klávesnice a myši je hlavně o vašem pohodlí při používání, s monitorem to může být složitější. A proto vám v dalším článku poradíme, Jak vybrat monitor.

Jakou značku si vybrat?

Každý z nás má jiné preference. Vybírat počítač nemusíte jen podle parametrů, ale také podle sympatií s konkrétním výrobcem. Typické je to zejména pro uživatele zařízení z dílny kalifornského technologického giganta Apple. Loajalita je v tomto případě tak silná, že uživatelé Maců či MacBooků sahají po novějších modelech v mnoha případech skutečně instinktivně.

Pokud hledáte spíše něco levnějšího, ale poměr cena/výkon musí být zachován, zvolte například počítač z dílny HP. Kdysi se sice nevyhnuly problémům s přehříváním, ale nenechte se odradit, dnes je tato nedokonalost dávno odstraněna. Alternativou k HP počítačům je i čínská technologická značka Lenovo známá jak produkcí laptopů, tak i stolních počítačů.

Jak vybrat PC

Texaský producent Dell je označován jako globální pátá nejoblíbenější počítačová společnost. A nutno dodat, že zcela zaslouženě. Vyrábí totiž počítače s vysokým výkonem, které si nacházejí uplatnění v domácnostech, kancelářích i ve vývojářských studiích.
 

Jak vybrat PC


Související články:

Další aktuality

Trouby Mora: Jak na běžnou údržbu a čištění?

Trouby Mora: Jak na běžnou údržbu a čištění?

Chcete, aby vaše trouba Mora zářila jako nová i po letech používání? Správná péče a údržba mohou výrazně prodloužit životnost. V článku se dozvíte, jak můžete vaši troubu udržovat bez zbytečné námahy....... Celý článek
Jak vybrat bazén?

Jak vybrat bazén?

Víte, kde se nejlépe odpočívá? No přece u vody! Bazény jsou v horkých letních dnech téměř nepostradatelnou součástí každé zahrady. Na trhu najdete nespočet modelů různých tvarů, barev, materiálů… Jak ...... Celý článek
Recenze: GOOGLE PIXEL 8 PRO - Android v nejčistější podobě

Recenze: GOOGLE PIXEL 8 PRO - Android v nejčistější podobě

Pixely byly vždy skvělé telefony plné inovací a nový Pixel 8 Pro by na ně rád navázal. Nabízí skvělý fotoaparát, jeden z nejlepších displejů dneška nebo kvalitní zpracování. Od konkurence se odlišuje ...... Celý článek
Nejlepší TV pro sledování sportu

Nejlepší TV pro sledování sportu

Pokud hledáte novou televizi a rádi sledujete sport, tento článek je přesně pro vás. Ať už trávíte víkend sledováním F1, nebo čekáte na olympiádu, případně pravidelně povzbuzujete svůj hokejový nebo f...... Celý článek
Co je to API?

Co je to API?

API, neboli aplikační programové rozhraní, je pojem, se kterým se setkáváme čím dál častěji – a ne nadarmo. Tato relativně abstraktní technologie má totiž klíčovou roli v digitální éře, v níž žijeme. ...... Celý článek