Jak vybrat pračku?

Dokážete si představit život bez pračky? Dnes asi stěží, co říkáte? Pračka je nepostradatelný pomocník, který s vámi bude sdílet domácnost několik let, proto její výběr nepodceňujte. Na trhu najdete celou řadu výrobců, kteří se předhánějí v množství funkcí a chytrých technologií, kterými jejich pračky disponují. Jak ale vybrat tu pravou? Přečtěte si naše rady a tipy! Poradíme vám, co byste měli před nákupem pračky vědět.


Nepodceňujte přípravu

V první řadě si v klidu promyslete, co od nové pračky očekáváte a kolika členům domácnosti bude sloužit. Důležité je samozřejmě také to, kam hodláte novou pračku umístit a jaký je váš finanční rozpočet. Podle toho postupně nabídku „filtrujte“, až budete s výsledkem maximálně spokojeni. Připraveni? Tak jdeme na to!


Je lepší plnění pračky předem nebo vrchem?

Způsob plnění pračky by měl být základ, od kterého se odrazíte. Typ pračky závisí na tom, kam ji máte v plánu umístit a kolik prostoru máte k dispozici. Vrchem plněná pračka je užší, zpravidla kolem 40 cm. Na druhou stranu, co ušetříte na šířku, budete muset obětovat na výšku. Pračku nelze zabudovat pod pracovní desku, nelze nad ni umístit sušičku. Naopak, pro pohodlnou manipulaci budete potřebovat alespoň 50 cm prostoru nad ní.

Pokud chcete svoji novou pomocnici instalovat jako vestavnou a zároveň na ni postavit sušičku prádla, pak volte rozhodně pračku s předním plněním. Ta je sice ve většině případů až o 20 cm širší, existují však i varianty slim nebo extra slim s menší hloubkou. Zatímco klasický rozměr předem plněné pračky činí až 60 cm, v provedení slim mají nejčastěji hloubku 45 cm a extra slim dokonce jen 37 cm. Užší pračka však nemusí nutně znamenat menší množství praného prádla. I mezi slim pračkami najdete modely s různou kapacitou bubnu.Kolik prádla a jak často perete?

Pokud řešíte vnější rozměry, nezapomeňte ani na ty vnitřní, tedy na kapacitu bubnu. Perete prádlo často po menších dávkách nebo jednou za čas, ale zato ve velkém? Pro vícečlenné domácnosti rozhodně doporučujeme pračku s kapacitou 7 a více kg. Pokud jste na ni sami nebo max. 2 osoby, bude vám stačit klidně i pračka s kapacitou 5-6 kg. Myslete však na to, že i když máte pračku sami pro sebe a špinavého oblečení nemíváte mnoho, čas od času je přece jen potřeba oprat i nějaké to „velké prádlo“.

Určitě si pro své prádlo přejete tu nejlepší péči. Proto se při výběru pračky podívejte nejen na kapacitu, ale také na zpracování bubnu. Že je vyrobený z nerez materiálu je dnes již samozřejmostí, co je však rozdílné napříč výrobci, je množství a velikost otvorů pro průchod vody. Čím větší otvory buben má, tím větší vzniká riziko poškození tkaniny, která se do otvoru může během praní zachytit.


Zástup programů a funkcí u pračky – které si vybrat?

Nabídka programů je u dnešních praček velmi pestrá, stačí se zaměřit na to, co skutečně potřebujete. Vybírat si můžete z programů podle materiálů, např. bavlna, vlna, syntetika, džíny apod., které v současné době nabízí už každá moderní pračka, nebo ze speciálních programů, mezi něž patří např. šetrný a úsporný eko program, snadné žehlení i extra krátké praní.

S programem Sport/Outdoor ochráníte své funkční prádlo. Domácnosti s malými děti nebo s osobami, trpícími alergiemi zase ocení antialergenní programy, označovány také jako Baby Care programy. Ty jsou vhodné předevčím pro kojenecké oblečení, protože zahrnují speciální, někdy až trojnásobné máchání, díky čemuž dokonale odstraní zbytky pracích prostředků


Špičkové účinky parního praní

Největší boom dnes zažívá parní program. V čem jsou parní pračky tak výjimečné? Horká pára pronikne do poslední nitky každé tkaniny, díky čemuž lépe odstraní nečistoty, nepříjemný zápach a zničí až 99 % alergenů. Pro alergiky je parní pračka jako stvořená! Vadí vám cigaretový kouř? Chcete prádlo osvěžit po dlouhém pobytu v uzavřené skříni? Pára zbaví vaše šaty nepříjemných zápachů. A bez praní.


Jděte na to chytře

Na jaké další vychytávky se při výběru pračky zaměřit? Jsou to chytré technologie a systémy automatického dávkování, které uvítáte při každém praní. Zaručují šetrnou péči o jakýkoliv kousek vašeho šatníku, šetří vodu, energii, prací prostředky i čas. Označení těchto chytrých funkcí se liší v závislosti na výrobci, zpravidla jej však najdete pod názvy 6. smysl neboli 6th Sense, OptiSense, Fuzzy Logic či VarioPerfect.

Moderní technologie fungují na principu chytrých senzorů, které zváží objem prádla, snímají jeho nasákavost a tomu pak automaticky přizpůsobí množství vody, její teplotu, počet otáček a u špičkových modelů dokonce i dávkování pracího prostředku či aviváže.

Předností dnešní doby je propojení s vaším chytrým telefonem. Mobil stačí přiblížit k symbolu na pračce, vzájemně synchronizovat a najednou máte před sebou svět nekonečných možností. Prostřednictvím mobilu můžete stahovat nové prací programy, spotřebič ovládat na dálku nebo dokonce diagnostikovat menší problémy. V takovém případě totiž software sám nahlásí případné komplikace a rovnou navrhne řešení. Zdá se vám to neuvěřitelné? Ale je to tak.


Co ještě pračky umí?

Užitečné jsou např. také funkce odloženého startu, dětská pojistka, dotykové ovládání či speciální pohyby bubnu pro velmi šetrné praní všech možných materiálů. Nabídka programů se liší podle výrobců a čím novější model, tím vyspělejší technologie obsahuje. Důležité však je, aby byl pro vás ovládací panel vždy přehledný, srozumitelný a abyste se v množství symbolů snadno a rychle orientovali.


Typ motoru a hlučnost

Protože pořízení pračky není zrovna nejlevnější záležitostí, berte při jejím výběru v potaz také kvalitu motoru. Za zaručený TOP je dnes považován invertorový motor, který vyniká extra tichým chodem, nízkou spotřebou energie, a navíc je na něj často poskytována až desetiletá záruka!

Hlučnost pračky při praní i odstřeďování by měli řešit zejména ti z vás, kteří bydlí ve svém nebo pronajatém bytě. V takovém případě doporučujeme pračku, jejíž hlučnost při odstřeďování nepřesáhne 70 dB. Ideální je např. funkce Silent systém od značky AEG nebo ZEN technologie Whirlpool, které jsou tak tiché, že jsou vhodné i pro praní v noci.


Zaměřte se na energetickou náročnost pračky

Při výběru nové pračky si všímejte také energetických štítků a toho, co vám o jednotlivých spotřebičích říká. Kromě energetické náročnosti zjistíte na štítku také spotřebu vody či míru hlučnosti, takže budete mít během chvilky jasno, s jak velkým a hlasitým „žroutem“ máte tu čest.


Nebojte se zeptat

Běží vám hlavou další otázky, na které stále neznáte odpověď? Neváhejte se na nás kdykoliv obrátit. Jsme tu pro vás:

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz