0 Kč
×

Jak vybrat pračku?

29.05.2023

A i když nám tento spotřebič přijde jako zcela samozřejmý, jsou mezi pračkami diametrální rozdíly. Ačkoliv prádlo vypere každá z nich, může se výsledek lišit nejenom kvalitou, ale také komfortem obsluhy a schopnostmi samotného spotřebiče. Jak vybrat tu nejlepší pračku do vaší domácnosti?

nejlepší pračky

O čem se dočtete:

Pračka s vrchním, nebo předním plněním?

Pračky plněné předem jsou nejrozšířenější variantou, jejich zásadní výhodou je obrovská variabilita, a to nejenom funkční, ale i rozměrová. Do hloubky jen 40 centimetrů, až po pračky dvojnásob hluboké, s kapacitou přes 10 kg prádla.

Cenově můžete koupit levnou pračku kolem 6 000 Kč, nejlépe vybavená modely stojí i 40 000 Kč a více.

Funkčně i zpracováním máme co do činění se zcela odlišnými produkty. V neposlední řadě si lze v omezené míře vybrat i barevnou variantu. Pokud nechcete pračku bílou, lze zakoupit modely stříbrné a černé, potkat ale můžete i odvážnější odstíny.
 

Výhody předem plněné pračky:

  • snadný přesun prádla z koše do bubnu a zpět 
  • lepší stabilita
  • velká kapacita bubnu pro prádlo

Pračka LG s predním plněním

 

  • obrovský výběr modelů (lze koupit pračku s mechanickým ovládáním, úspornou pračku s odloženým startem a kvalitní elektronikou či dokonce pračku s vlastním generátorem páry, schopností automatického dávkování pracího prostředku, grafickým barevným displejem v českém jazyce či se speciálními pohyby bubnu dle druhu praného prádla atd.)
  • možnost zakoupit modely podstavné nebo vestavné se zasazením do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku
  • je stabilnější a tedy i tišší
  • můžete na ni postavit sušičku

Vrchem plněné pračky jsou praktické hlavně proto, že před sebou nepotřebují žádné místo nutné pro otevření dvířek bubnu, čímž se perfektně hodí hlavně do menších bytů či garsonek. Na trhu je jich podstatně méně než předem plněných variant, nicméně i v tomto produktovém segmentu si lze vybrat modely za velice příznivé ceny. Není tak problém zakoupit pračku do 7 000 Kč, nejvyšší modely se opět prodávají v cenách několika desítek tisíc korun.

Také u vrchem plněných praček najdete jak základní modely, kde si uživatel manuálně volí program či teplotu, tak i typy, které po zvolení programu vše nastaví samy, disponují podsvícenými informačními displeji, umožňují volit délku programu apod. U některých modelů se můžete setkat i s funkcí automatického otevírání bubnu, resp. s aretací bubnu, díky čemu se buben zastaví otvorem nahoru a vy ho tak nebudete muset složitě hledat.


Výhody vrchem plněné pračky: 

  • díky svým rozměrům se hodí do menších koupelen
  • kvůli své výšce se hodí pro starší lidi, kteří se při plnění pračky nemusí tolik ohýbat
  • lze ji obestavět, protože před sebou nepotřebuje prostor pro otevírání dvířek

Jak vybrat vrchem plněnou pračku

Předem plněné pračky nabízejí širší výběr modelů větší buben i tišší chod, vrchem plněné pračky zabírají méně prostoru a při jejich plnění se nemusíte ohýbat. 

Kombinované pračky se sušičkou

Investice do pračky kombinované se sušičkou se hodí především v případě, že nemáte v bytě dostatek místa pro dva spotřebiče. Je ale potřeba mít na zřeteli, že kapacita bubnu pro sušení bývá často až o polovinu menší, než kapacita bubnu pro praní (nejčastěji se pohybuje kolem 4 kg). Také množství sušicích funkcí není u tohoto kombinovaného spotřebiče takové, jak u samostatných sušiček. Pro menší domácnosti však mohou být pračkosušičky praktickým a výhodným řešením.

Oblíbenou alternativou jsou také slim pračky. Ty mají oproti standardním modelům menší hloubku (cca 40 až 50 cm). Na výběr jsou dnes i úzké pračky se slušnou kapacitou až 4 až do 8 kg. 

Kombinovaná pračka se sušičkou nebo dva samostntané spotřebce? Poradíme vám tady

Programy a funkce, které vám usnadní život

Smart pračky s mobilem je praní hračka

Moderní Smart pračky už umějí komunikovat s mobilním telefonem, zpravidla přes Wi-Fi. Různí výrobci mají pro chytré praní a pokročilé funkce různé názvy – jmenujme třeba diagnostiku Smart Check, díky které ušetříte za opraváře praček, nebo produktovou řadu LG ThinQ, kde pračku můžete ovládat třeba z gauče (nebo klidně z práce) přes mobilní aplikaci. Pomocí NFC zase může uživatel stahovat nové prací programy (dětské oblečení, studené praní atd.) a následně tyto programy aplikovat jednoduchým přiložením mobilního telefonu na pračce.

U praček Bosch máte k dispozici aplikaci Home Connect. Díky ní můžete ovládat pračku pomocí vašeho smartphonu, oznámí vám, když je pračka s cyklem praní hotová nebo vám před začátkem praní doporučí optimální prací program. S aplikací máte přístup k dalším rozšířeným programům a možnostem praní. Chcete-li se dozvědět více, můžete si přečíst článek o technologii Home Connect.


i-DOS

Systém i-DOS v pračce využívá integrovaných zásobníků na prací gel a aviváž, které naplníte a pračka si už sama nadávkuje potřebné množství detergentu. Na základě hmotnosti prádla, tvrdosti vody a míry znečištění přesně odměří prací prostředek i aviváž. Díky tomu vaše oblečení po vyprání nebude mít na sobě žádné zbytky pracího prostředku. Tento způsob praní je šetrný k oblečení i vaší peněžence a umožňuje vám ušetřit až 10 litrů vody a 38% pracího prostředku na každý prací cyklus.

jak vybrat pračku; systém i-dos

Mini Load

Využijte program Mini Load, který umožňuje rychlé a úsporné praní jednotlivých kusů oblečení, například jen jeden. Pračka automaticky upraví množství vody pro menší objem prádla. Tímto způsobem dosáhnete až 70% úspory vody a až 50% úspor energie a času. Systémy i-DOS i Mini Load naleznete v nejnovějších modelech praček Bosch.


UniversalDose 

Speciální zásuvka UniversalDose, kterou disponují vybrané pračky AEG, dokáže rozpustit prací kapsli až o 60% účinněji než při umístění do bubnu. Postará se o to speciálně navržený systém trysek, které se nacházejí v této inovativní zásuvce. Samozřejmě má vyhrazené přihrádky i na ostatní typy pracího prostředku.

 

Parní praní záchrana pro alergiky

Některé modely praček obsahují navíc parní generátor (tzv. parní pračky), který může doplňovat standardní programy, případně fungovat zcela nezávisle v samostatném programu. Tyto pračky jsou vhodné pro alergiky díky výborné schopnosti horké páry likvidovat bakterie a alergeny. Horká pára navíc lépe udržuje teplotu v bubnu, a přispívá tak ke snížení energetické náročnosti pračky. Výborně odstraňuje pachy, proto se hodí i k osvěžení již nošeného, ale ne špinavého oblečení.


Dětská pojistka bezpečnost na první místě

Pokud máte doma děti, určitě se zamyslete nad pořízením pračky s dětskou pojistkou. Nestane se vám pak, že by si ratolesti mohly pračku samy zapnout nebo ji jakkoliv ovládat. 

nejlepší pračky pro alergiky

Přečtěte si více o výhodách praček a sušiček pro alergiky.

Systémy proti vytopení

Drobností se může zdát filtr umístěný ve spodní části pračky. U levných modelů chybí většinou odtoková hadička, proto se po otevření filtru může větší množství vody rozlít po koupelně. Vyšší modely mívají na přívodní hadici integrován systém Aquastop, který v případě netěsnosti pláště přívodní hadice okamžitě uzavře přívod vody. Zabrání tak obrovským škodám, jež může volně tekoucí voda do bytu způsobit. Nehledě na škody u sousedů.

Aquastop vypadá jednoduše, ale dokáže zabránit vytopení sousedů.

Jakou teplotu vody zvolit?

V dnešní době nejsou příliš potřebné programy typu Vyvářka či možnost prát na 70 °C. Důvodem je změna složení pracích prostředků, protože dnešní prostředky mají mnohem účinnější složky. Pro kvalitní vyprání tak dnes stačí teplota vody 30 – 40 °C. Důvodem jsou enzymy obsažené v pracím prášku, které pomáhají s odstraněním nečistot z prádla. Vysoká teplota praní totiž ničemu nepomůže, jelikož se detergent při teplotě nad 60 °C neprojevuje více než při teplotách nižších. Naopak nejsilnější efekt zaznamenáte okolo teploty 40 °C.

funkce Aquastop; jak vybrat pračku

Prohlédněte si i buben pračky

Dalším z faktorů, které vás ovlivní při výběru pračky je kapacita bubnu a jeho uspořádání. Výrobce sice může uvádět kapacitu bubnu 5 kg u pračky úzké 33 centimetrů, ale pokud takovou pračku otevřete, zjistíte, že buben je příliš mělký. Prádlo při jeho plnění může tedy vypadávat ven. Navíc, nikdy byste neměli plnit prádlo v bubnu až po horní okraj. Ideálně nechejte zhruba 15 centimetrů prostoru. Důvod je jednoduchý. Prádlo v takovém bubnu má prostor pro pohyb. Lépe se vymáchá, prací prášek se kvalitněji rozpustí a v konečném důsledku nebude prádlo tolik zmačkané, až jej budete z bubnu vyndávat ven.

Pokud máte možnost, kupte tedy pračku vždy s větším bubnem. Rozhodně není od věci si  buben prohlédnout. Pokud budete potřebovat, naši prodejci vám v prodejnách rádi pomohou. Rozdíl ve vnitřní velikosti je mnohdy obrovský, bez ohledu na uváděnou kapacitu v kilogramech. Rozdíl je i v materiálech – voda by na buben neměla mít nepříznivý vliv, vhodnější je proto plast, litina nebo nerez.

Taktéž buben, který má příliš velké otvory pro průchod vody, není příliš šetrný k prádlu, protože se díky tomu tvoří na prádle tzv. žmolky. Ty vznikají odstředivou silou při ždímání a vtlačení látky do otvorů v bubnu. V bubnu jsou na druhou stranu vždy tzv. unašeče prádla, které, pokud jsou uložené asymetricky, napomáhají lepšímu pohybu prádla. Za jeden z nejlepších bubnů je obecně považován voštinový buben praček Miele. Ten díky své konstrukci nenechá prádlo klouzat po povrchu bubnu, ale po tenkém filmu vody, který se na něm díky důmyslné konstrukci vytvoří.
 

Čemu se věnovat při výběru bubnu:

  • buben plňte maximálně na 80 % kapacity, zajistíte tak ideální prostor pro pohyb a mechanické tření prádla
  • kapacita kolem 4 kg je vhodná pro 2 člennou domácnost, 6 kg a více pro 4 člennou rodinu
  • velké otvory v bubnu pro průchod vody nejsou šetrné k prádlu
  • pomocí bubnů, které jsou osvětleny, můžete sledovat proces praní

buben pračky

Buben pračky ideálně naplňte jen z 80 % kapacity. Prášek se kvalitněji rozpustí, prádlo lépe vymáchá a nebude tolik zmačkané.

Automatika versus ručně nastavované programy

Nejlevnější pračky jsou vybaveny jednoduchým ovládáním, kdy se jedním voličem nastavuje daný programdruhým se vybírá teplota a třetím poté uživatel nastavuje otáčky ždímání. K dispozici jsou i další volby, jako je extra máchání, snadné žehlení apod. Tyto levné pračky postrádají jakoukoli „inteligenci“, a tak vám umožní např. navolit příliš vysokou teplotu či nesmyslně vysoké otáčky u programu na prádlo, kterému hrubší zacházení škodí.

Naproti tomu pokročilé modely, tzv. Smart pračky disponují inteligentní elektronikou a celé ovládání je pouze digitální. Ve výsledku to znamená, že u programu na jemné prádlo vám pračka nedovolí vybrat teplotu nad 40 °C či nastavit otáčky odstředění vyšší jak 800 ot./min. Důvod je prostý – ochrana prádla.

Nejlepší chytré pračky; pračky Haier

Přečtěte si, co znamenají jednotlivé symboly na pračce

Pokud u těchto Smart praček nastavíte kterýkoli program, pračka pro něj už má přednastavenou ideální teplotu i otáčky vzhledem k materiálu prádla, které se u daného programu očekává. To samé platí o automaticky zapnuté funkci přídavného máchání, snadného žehlení, automaticky aktivovaných parních trysek apod. Ve výsledku stačí vložit prádlo do pračky, vybrat odpovídající program a zahájit praní. Elektronika si vše pohlídá sama. Ovládání takové pračky je podstatně komfortnější, rychlejší a bezpečnější. Navíc se elektroniky nemusíte bát, míra poruchovosti je minimální, stejně jako u mechanických voličů – tedy téměř nulová.

Špičkové modely si navíc v závislosti na zvoleném programu a váze prádla samy nadávkují prací prášek, případně aviváž, což dovolí do domácích prací angažovat i děti. Stačí jen objevit, jak který výrobce tyto automatické funkce pojmenovává. Můžete se setkat s názvy Fuzzy Logic, 6th Sense, OptiSense, VarioPerfect a dalšími. Pokaždé se však s drobnými odchylkami jedná o přizpůsobení praní aktuálním podmínkám za účelem úspory energie, vody nebo času.

Pračka Samsung; programy na pračke

Panel špičkové pračky. Sama si nadávkuje prací prostředek a k zapnutí, nastavení a spuštění stačí jeden ovládací prvek.

 

programy na pračke; levné pračky

Typický panel levné pračky. Spousta tlačítek a programů. K zapnutí pračky je potřeba použít minimálně 5 ovladačů.​​​​​

Šetřete při praní vodu i energie

Spotřeba elektřiny je asi nejsledovanější parametr praček. Ucelenou informaci o ní dávají energetické štítky. Ty jsou povinně jednotné v celé EU. Dávejte však pozor na novinky. Od března 2021 došlo ke změně ve značení energetických tříd. Úsporné pračky a pračky se sušičkou tak mohou mít označení A (těch aktuálně je na trhu jen minimum), ty nejméně úsporné pak spadají do kategorie G.

Ovšem pozor – až do prosince 2021 se mohou doprodávat dříve uvedené spotřebiče se starým označením (až A+++). Abyste při nákupu nešlápli vedle, doporučujeme proto zkontrolovat konkrétní údaje o spotřebě, které vždy najdete na štítku.

Obecně se rozdíly ve spotřebě elektrické energie budou pohybovat ročně na úrovni několika stovek korun. Nicméně za několik let provozu se můžete u úspornějšího modelu dočkat úspory v tisících.

 

energetický štítek pračky; spotřeba vody pračky

Od 01. 03. 2021 vstoupily v platnost nové energetické štítky. O jaké konkrétní změny se jedná, se dočtete v našem článku.

Vzhledem na to, že ceny energií neustále šplhají nahoru, je dnes ještě důležitější pohlídat si energetickou třídu pračky. Aby naše informace nebyly jen abstraktní, dovolte nám několik čísel.

  Průměrná spotřeba za cyklus v kWh Průměrná spotřeba za rok (220 cyklů) v kWh Průměrná cena za kWh Roční náklad na provoz pračky v Kč Náklad na provoz pračky na 10 let v Kč
Pračka stará A+ 1,2 272 5 1360 13 600
Pračka nová 0,5 110 5 550 5 500

Za 10 let ušetříte 8 100 Kč!

Dnešní moderní pračky dokážou výborně vyprat prádlo i při nižších teplotách. Na každodenní praní vám klidně postačí program s teplotou 30 °C, či dokonce 20 °C. Díky tomu šetříte vaši peněženku, životní prostředí ale i vaše oblíbené kousky oblečení. To se při nízkých teplotách až tak neničí a vydrží vám déle.

V případě, že bydlíte v domácnosti tří a více osob, nebo máte děti, je pravděpodobné, že u vás bude pračka v provozu i každý den. Za těchto okolnostech už na spotřebě opravdu záleží, a tak jsme pro vás napsali článek o nejúspornějších pračkách. Ušetřit na energiích v domácnosti vám pomohou i další úsporné spotřebiče.

Nejúspornější pračky; pračky A

Spotřeba vody

Druhým hlídaným parametrem je spotřeba vody. Zde se můžou výrobci rozcházet v názoru na optimální množství vody u jednotlivých programů. Můžete zakoupit pračku, která bude mít uvedenou spotřebu 40 litrů, zatímco jiná bude mít na štítku uvedenu spotřebu například 50 litrů. Logika radí vzít model s nižší spotřebou vody. Ale pozor! Spotřeba vody se vypočítává pouze při programu bavlna na 60 °C. Zde tedy mohou výrobci při honbě za nižším číslem velmi jednoduše dosáhnout „požadované“ hodnoty. Při jiném programu může ale spotřeba vody vzrůst třeba i dvojnásobně.

Je tedy lepší pračka s nejnižší spotřebu vody? Ne vždy. Pokud byste celý rok prali pouze na program bavlna při deklarované teplotě, zmiňované spotřeby jistě dosáhnete. Při kombinovaném používání několika programů bude ale spotřeba vody podstatně vyšší. Jinou spotřebu vody bude mít uvedená pračka s maximální náplní na 5 kg prádla a model schopný pojmout 12 kg prádla. Přečtěte si další tipy jak na nižší spotřebu vodyelektrické energie na našem webu.

spotřeba vody pračky

Účinnost praní a odstřeďování

Dle nařízení EU nesmí přijít na trh od 1. prosince 2013 pračky s horší účinností praní než je třída A. O to více se proto sleduje účinnost odstřeďování, která může být zcela zásadní. Pokud prádlo sušíte na sluníčku venku na zahradě, je pro vás tento parametr relativně nepodstatný, prádlo uschne tak jako tak – pouze musíte počítat se skutečností, že pokud máte pračku s horší účinností odstřeďování, bude schnout déle. Nicméně pokud používáte sušičku, případně sušíte prádlo doma na sušáku, měl by pro vás být tento parametr zásadní.

Dnes můžete zakoupit pračky s účinností odstřeďování mezi D až A. Rozdíl je obrovský. Třída účinnosti je pračce udělena na základě procentuálního zbytku vody v prádle. Pokud si zakoupíte pračku například s účinností C, počítejte s tím, že vám v prádle zůstane mezi 54 – 63 % vody. Naopak pračka s účinností odstřeďování A nechá v prádle méně než 45 % zbytku vody. Prádlo poté logicky rychleji schne, případně, pokud jej vložíte do sušičky, spotřebujete méně energie na jeho usušení a uspoříte peníze i čas.

jak vybrat pračku

Jak vybrat sušičku prádla se dozvíte v našem dalším článku

Hlučnost aneb kdy je pračka tichá?

Pračky při své činnosti produkují nepřeslechnutelný zvuk, proto je i tento parametr uváděn na energetickém štítku. U levné pračky můžete najít u praní hodnotu přesahující i 60 dB, naopak kvalitní výrobek se může dostat pod 50 dB.

Kdy je pračka tichá?
50 dB
: tichá pracovna: hlučnost špičkové pračky při praní
60 dB: běžný hovor: zvuk levné pračky při praní
70 dB: puštěný televizor: hlasitost špičkové pračky při odstřeďování
80 dB: puštěný vysavač v blízkosti: hluk levné pračky při odstřeďování

Rozdíl při pracím procesu tak může být i 15 dB. Při ždímání může jedna pračka generovat hluk o síle až 80 dB, druhá se přitom vejde pod 70 dB.

Rozdíl mezi hlučnou levnější pračkou a kvalitnějším modelem může být doslova slyšitelný. Hlučnost nestoupá s počtem decibelů lineárně, rozdíl mezi 70 a 80 dB proto bude mnohem větší, než mezi 50 a 60 dB.

hlučnost pračky

Závěr

Rychlé tipy, které vám usnadní výběr pračky
Spotřeba vody se u praček uvádí orientačně.
Výbava pračky zásadně ovlivňuje její cenu.
Rozdíl v hluku u praček může činit i 15 dB.
Většina lidí upřednostňuje předem plněné pračky.
S cenou stoupá komfort a bezpečnost spotřebiče.
Sušička vyžaduje odstřeďování aspoň 1 200 ot./min.

Výběr pračky není úplně jednoduchá záležitost. Musíte se zamyslet nad tím, kde budete pračku mít umístěnou – kolik na ni máte místa. Od toho budete volit pračku s předním nebo vrchním plněním. 

Dalším faktorem při výběru je kapacita bubnu a spotřeba vody i energie. Dnešní technologie nám také umožňují vlastnit Smart pračku, která za nás může pohlídat ideální dávkování vody, pracího prostředku i aviváže, to vše na základě zvoleného programu a váhy prádla.

Také hlučnost nejlepších moderních praček je znatelně nižší, stejně jako kvalita technologického zpracování. I bezpečnostní čidla, díky kterým se nemusíte bát nechat pračku pracovat v době, kdy jste například v práci, mohou být rozhodujícím faktorem při nákupu nové pračky. Stačí pouze nastavit odložený start a máte i v případě poruchy jistotu, že se nic nemůže stát.

Jak je vidno, rozdíly v pračkách mohou být velké. Na druhou stranu, lze dnes zakoupit pračku za opravdu nízkou částku. Pokud si ale připlatíte, získáte kromě většího komfortu taktéž větší bezpečnost, mnohdy i podařenější design a v neposlední řadě nižší spotřebu vody i elektrické energie.
 

Chcem novú práčku


Související články:

Další aktuality

5 důvodů, proč chtít pračku LG

5 důvodů, proč chtít pračku LG

Zvažujete koupi nové pračky, a nevíte si rady, jakou vybrat? Co všechno by měla umět? V následujícím článku vám pomůžeme se lépe zorientovat v technologiích a funkcích, které najdete u praček značky L...... Celý článek
Jak vybrat vířivku?

Jak vybrat vířivku?

Mít doma vlastní wellness je přáním snad každého z nás. No, kdo by nechtěl přijít domů a užít si soukromý relax v bublinkách pokaždé, kdy se mu jen zachce. Jak ale vybrat tu správnou vířivku, která sp...... Celý článek
Recenze: Samsung Galaxy S24 – Přirozeně inteligentní

Recenze: Samsung Galaxy S24 – Přirozeně inteligentní

Není tomu tak dlouho, co byla slavnostně představena nová generace mobilních telefonů Samsung Galaxy S24, která přináší největší změny a inovace zejména v oblasti implementace a využití funkcí umělé i...... Celý článek
Kolik soli do bazénu?

Kolik soli do bazénu?

Správné dávkování soli do bazénu je klíčové pro udržení kvalitní a zdravé vody, která je zároveň šetrná k pokožce a očím. Sůl v bazénu funguje jako základní prvek pro elektrolytickou solnou chlorinaci...... Celý článek
Co je to API?

Co je to API?

API, neboli aplikační programové rozhraní, je pojem, se kterým se setkáváme čím dál častěji – a ne nadarmo. Tato relativně abstraktní technologie má totiž klíčovou roli v digitální éře, v níž žijeme. ...... Celý článek