Jak vybrat přenosný DVD přehrávač?

Stejně jako se proměňuje například svět televizní, proměňuje se i svět přenosných přehrávačů. Před několika lety se z nich staly jakési univerzální stanice schopné na relativně rozměrném displeji přehrát nejen DVD disky, ale zároveň i pomalu jakýkoli další multimediální obsah. Ten byl dříve typicky vypalovaný, v současnosti je nejčastěji využívána USB paměť a nově pak i paměťové karty.

Novinkou jsou rovněž vyspělejší přehrávače Blu-ray disků, čemuž pochopitelně odpovídá i cena, a stále častěji se objevuje i doplněk v podobě televizního tuneru pro příjem pozemního digitálního vysílání DVB-T. Jak vidíte, i v tomto segmentu se něco děje, i když 3D tu zatím nečekejte.

Svět přenosných DVD a Blu-ray přehrávačů je rozmanitost sama. Od doslova pár tisíc můžeme dospět k cenám i přes 10.000 Kč a určujícím je v tomto okamžiku podpora formátu Blu-ray (BD). Zatímco stolní BD přehrávače cenově výrazně poklesly a seženete je i poměrně hluboko pod tři tisíce, jejich přenosných bratříčků se to zatím moc netýká.


Požadujete multimédia?

Jestliže vyžadujete, aby váš přenosný miláček fungoval například i pro prohlížení fotografií či videí, musíte na to myslet ještě před nákupem. Ne všechny přehrávají pochopitelně všechny formáty a ne každý je vybaven mechanikou odpovídající například vašemu fotoaparátu. V každém případě máte následující možnosti:

  • fotografie: typicky v JPG, málokterý přenosný přehrávač umí jiný formát, ale to platí zcela obecně např. i o stolních přehrávačích či televizorech;
  • hudba: typicky MP3, někdy WMA, tu a tam objevíte něco s AAC či WAV; na bezeztrátový formát FLAC jsme zatím nenarazili nikde;
  • video: opět typicky jde o formáty DivX či XviD, které mají koncovku AVI, někdy můžete narazit na přístroj, který umí i HD video ve formátu H.264, jenž se typicky umisťuje do souboru s koncovkou MKV – není jich však mnoho.

O nahrávkách z televizního vysílání zachycených na SD kartu či disk (paměť) připojené přes USB ani nepřemýšlejte. Ty si na cesty vzít nemůžete, protože televizor si vše speciálně formátuje a médium si zároveň spáruje přímo s konkrétním televizorem, takže záznam nikde jinde nepřehrajete.

K přehrávání multimédií slouží u starších modelů přenosných přehrávačů typicky rozhraní USB, u nových bývá doplněno o mechaniku paměťové karty. U novinek se to však stává módou a je to pochopitelně zcela ideální. Zvláště na dlouhé dovolené, kdy stačí jen vytáhnout kartu z fotoaparátu a prohlédnout si snímky na pomalu třikrát větším displeji (kvalitnější přehrávače mají úhlopříčku nad 20 cm).

Pokud chcete multimédia – a teď už mluvíme obecně – využívat právě tímto způsobem, dejte si pozor na druh podporované paměťové karty. Například většina dnešních fotoaparátů používá kartu typu SD, takže z jejích fyzického rozměru nemusíte mít obavu. Má však tři základní podoby související s řadičem karty a je tak vždy kompatibilní pouze shora dolů a nikoli obráceně. K tomu se ale ještě vrátíme.

U USB se ničeho takového obávat nemusíte. Stejně ale doporučujeme, jak paměťovou kartu, tak uvažovanou USB paměť nejprve ve vašem přenosném přehrávači v klidu domova vyzkoušet. Jistota je jistota. Pokud jde o paměťové karty, platí zásada „nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci“. Rozhodně doporučujeme využívat dražší karty SanDisk nebo Panasonic, což jsou vlastně tytéž, pouze s jinou značkou. Obě firmy jsou ostatně tvůrci formátu SD.


Jak je to s SD kartami?

Základem je SD karta s kapacitou od 128 MB do 2 GB, následuje karta typu SDHC, což znamená „High Capacity“, pro 4 až 32 GB a konečně SDXC, tedy „eXtended Capacity“. Karta v tomto případě může dosahovat kapacity až 2 TB, tj. 2 048 GB. Kartě vždy na straně přístroje odpovídá příslušný řadič, který se stará o její činnost. Proto například SD kartu nepřečtete v mechanice SDHC ani v SDXC. Obráceně to problém není a to samé platí nejen u DVD/BD přehrávače či fotoaparátu, ale i o veškeré další podobně vybavené elektronice.

Přenosné Blu-ray přehrávače

Na českém trhu mnoho výrobků tohoto typu není a moc se jich zatím neprodává. Je to především kvůli jejich vysoké ceně obvykle přes deset tisíc korun. První vlaštovkou, která by mohla prolomit hráze, je už zmiňovaný přehrávač Blu-ray disků od LG za šest a půl tisíce. Pravdou je, že do našeho povědomí se ještě zcela nedostaly ani samotné Blu-ray disky, rovněž zatím díky jejich ceně. Přenosný Blu-ray přehrávač můžete pochopitelně použít i jako stolní, protože jim nechybí obvyklá výbava v podobě dálkového ovladače a HDMI rozhraní.


Přenosné DVD přehrávače

Nabídka přenosných DVD přehrávačů na českém trhu je nesrovnatelně širší – jsou jich doslova desítky a desítky. Dají se rozdělit do skupin podle několika hledisek. Například podle velikosti LCD (zpravidla 18 cm, 23 cm, i nové modely s 25 cm), podle toho, zda je displej pevný či otočný, zda mají USB nebo i mechaniku paměťové karty a mimo jiné i podle vybavení či nevybavení televizním tunerem. Výrobků všech druhů je na trhu už více než dost a v podstatě je doma můžete používat namísto DVB-T set-top boxu. Ani tady totiž nechybí dálkový ovladač.

Zcela unikátními přenosnými přehravači jsou modely se dvěma obrazovkami určené primárně do auta, pročež jsou často bez akumulátoru. Jako například Philips PD9122. Ten je složen ze dvou širokoúhlých displejů s úhlopříčkami 23 cm, které se propojují dodávaným A/V kabelem a vedle všemožných CD a DVD disků zde najdete i certifikované přehrávání filmů v DivX.

V ceně dostanete připevňovací popruhy do auta (na hlavové opěrky) a velice příjemnou vlastností, o které jsme se zmiňovali i u přenosného Blu-ray přehrávače, je to, že si zapamatuje, kde jste ukončili sledování filmu na DVD, a přesně tam bude v přehrávání pokračovat. Dokonce i tehdy, jestliže disk z přehrávače vyndáte či vám vypadne napájení. Třeba při vypnutí klíčku v zapalování.


Levná přenosná klasika

Tou jsou nepochybně přenosné DVD přehrávače bez televizního tuneru a v základní výbavě prodávané do nějakých třech tisíc korun. Výbavu typicky představuje displej s úhlopříčkou 18 cm, tedy alespoň u těch levnějších modelů, rozhraní USB a dnes už také u nejnovějších modelů i mechanika paměťové karty. Typicky jde o SD, někdy kombinovanou s MemoryStick, a je to další cesta, jak přehrávat multimédia.

Stupeň kompatibility většinou bývá stejný. Své výrobky má v této kategorii jak LG, Panasonic, Philips a Sony, tak například Hyundai či Gogen. Obraz je odpovídající ceně a v této kategorii nečekejte nic jiného. Například při závěrečných titulcích vidíte jejich znatelný posuv a pohledové úhly jsou minimální, zvláště zespoda a shora. Ale pro děti, aby se zabavily v autě, či pro nenáročného diváka je to bohatě dostačující přenosný přehrávač za velice příjemnou cenu. Líbilo se nám i to, že zabudovaný akumulátor byl už bez paměťového efektu (lithium polymer).

Jinak i v této třídě najdete výrobky s většími displeji a pochopitelně s vyšší hmotností. Dražší a drahé modely, jako například Philips PD7030, nabízí především kvalitnější displej a tudíž i kvalitnější obraz díky lepší elektronice. Nicméně počítejte spíše s tím, že vyšší kvalitu najdete buď u speciálních verzí pro automobily nebo u verzí s DVB-T tunerem.


Televize v DVD

Poslední dobou je trendem vybavovat přenosné DVD přehrávače DVB-T tunery. Jasně to například vidíme u značky Hyundai – ze sedmi nových letošních modelů jsou DVB-T vybaveny čtyři. Většina z nich má v ceně i externí prutovou anténu, všechny mají celou řadu doplňků.

Nejvyšší model – Hyundai PDP 10809 DVBT, který můžete vidět i na fotografii, má displej s úhlopříčkou plných 25 centimetrů, vysoké rozlišení 800 x 480 bodů, rozhraní USB, čtečku pro karty typu Memory Stick a SDHC. Multimediální podpora, na kterou u této značky bývá spolehnutí, zahrnuje v podstatě všechno možné s výjimkou HD videa, tedy formátu AVCHD (H.264). V ceně dostanete vedle uchycení do auta i brašnu.

Z těch běžnějších a obecně dostupnějších přístrojů půjde nejspíše o úhlopříčku 18 cm, rozlišením 480 x 234 bodů. U rozměrných LCD ale počítejte s menší výdrží při provozu na akumulátor. A ještě drobnost – modely s DVB-T přijímačem mají i EPG, tedy programového průvodce pořady. Nečekejte však nějaký velký luxus – typicky ukazuje program pro jednu stanici. I to se však může někdy hodit a můžeme být rádi, že na to výrobci při tak malých displejích vůbec mysleli.


Jaký si vybrat?

Rozdíly mezi dražšími a levnějšími přenosnými přehrávači DVD a BD disků dnes nejsou ani tak v podpoře jednotlivých diskových formátů (pochopitelně s výjimkou Blu-ray) či v podpoře multimedií. Spočívají především v displeji. V jeho úhlopříčce, rozlišení a zejména v jeho kvalitě. Levnější modely používají jednoduchý 18centimetrový displej s většinou horšími pohledovými úhly ve vertikálním směru, což ale lze kompenzovat naklopením displeje.

Pochopitelně u některých modelů přenosných přehrávačů můžete očekávat horší kvalitu videa samotného (barevnost, překreslování obrazovky při švenku kamery ze strany na stranu) a nízká může být i kvalita samotného výstupu na televizor. Proto si v prodejně nechte takový přehrávač důkladně předvést a vyberte si ten, který vám bude vyhovovat cenově i svými schopnostmi.

Pokud však není zabudována mechanika typu Blu-ray, stejně se bavíme o videovýstupu bez HDMI, tj. typicky kompozitním (tzv. cinche – jeden pro video, dva pro stereozvuk), což je ten nejhorší z možných způsobů. Zapomeňme proto v této kategorii na nějakou extra kvalitu. Na cestách vždycky trocha té mateřštiny potěší, takže nakonec je našinec stejně rád, že s sebou má něco českého. A to tyhle často velice levné přenosné DVD přehrávače dokážou zařídit hravě.


Jak hodláte přehrávač využívat?

  • Potřebujete DVD/BD přehrávač opravdu jen na cesty? Pak vás nemusí zajímat kvalita výstupu na televizor, ale měli byste se více dívat po propojovací kabeláži, abyste mohli filmy sledovat přes televizor třeba v hotelu.
  • Rozhodně nezapomeňte dokoupit redukci z audio/videokonektorů (cinch) na SCART. Kvalitě to sice nepomůže, ale snadno na cestách narazíte na absenci kompozitního videovstupu (cinch) nebo naopak na plochý televizor sice s HDMI, ale bez konektoru SCART. Nebo s ním, ale natěsno přimontovaným na stěně.
  • Pokud chcete přenosný DVD přehrávač využívat jen v autě, podívejte se na specializovaná dvoudisplejová řešení. I o takových se zmiňujeme. V ceně i těch běžných pak často dostanete autonapáječku a někdy i popruhy pro montáž za sedačku.
  • Cestujete často? Pak nezapomeňte na výdrž baterií nebo přikupte jednu náhradní. Nezapomeňte také na správné zacházení s nimi. Často mívají ještě paměťový efekt, což platí zvláště o levnějších přenosných DVD přehrávačích.
  • Cestujete ve dvou? Pak se vám možná hodí dva sluchátkové výstupy.
  • Blu-ray, nebo DVD přehrávač? Pokud nejste omezeni financemi, pak rozhodně Blu-ray! Ale je to zatím velmi drahá záležitost.

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz