Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Jak vybrat vysavač?

Ještě než se pustíte do nákupu nového vysavače, zodpovězte si pár základních otázek. Chcete vysavač sáčkový nebo bezsáčkový, vyhovuje vám spotřebič s akumulátorem nebo snad máte na úklid málo času a upřednostníte vysavač robotický? Protože pro vás mohou být rozhodujícími parametry také hlučnost, energetická třída nebo účinnost vysávání na tvrdých podlahách, podíváme se na výběr vysavače podrobněji.Vysavače s ECO motory jako současnost i budoucnost

Nejdůležitější kritéria pro správný výběr vysavače najdete energetickém štítku, kterým je od roku 2014 povinně opatřen každý vysavač jdoucí do prodeje. Nařízení vydala Evropská unie, přičemž jedním z hlavních důvodů byl stále více rostoucí zájem o úsporné spotřebiče. A s touto změnou souvisejí také přísnější pravidla pro výrobce.

Nově vyráběné vysavače se od starých vysavačů liší ECO motory s nižším příkonem pro úsporu elektrické energie. Od prvního září 2014 společnosti prodávají pouze vysavače s maximálním příkonem 1600 W, avšak v budoucnu se mají pravidla pro výrobce a prodejce ještě zpřísnit. V září 2017 nebude smět příkon vysavačů překročit 900 W. S nižším příkonem energeticky úsporného vysavače vás bude vysávání stát asi o polovinu méně v porovnání se starším typem vysavače s vyšším příkonem. Konkrétně můžete při koupi nového vysavače s ECO motorem ušetřit až několik stokorun ročně. O sací výkon se přitom obávat příliš nemusíte. Nižší počet wattů uvádí, že motor vysavače spotřebuje méně energie. To ale neznamená, že musí mít vysavač zákonitě také nižší výkon. Spotřeba motoru není klíčovým ukazatelem pro sací výkon vysavače.


Energetické štítky a hlavní kritéria výběru

Při koupi nového vysavače sledujte třídy uvedené v energetickém štítku. Jedná se o nejdůležitější kritéria pro výběr vysavače. Nejčastěji vás bude pravděpodobně zajímat spotřeba energie, a zda je vysavač dostatečně tichý. Důležitá je však také informace o tom, na jaký typ podlahy je vysavač ideální. Jak tuto informaci zjistíte? Na štítku hledejte třídu účinnosti vysávání koberců a třídu účinnosti vysávání tvrdých podlah, kde se potřebné informace dozvíte. Abyste se v energetických štítcích lépe vyznali, popíšeme si jednotlivé třídy podrobněji.

  • Energetická třída

Jeden z nejdůležitějších kritérií na štítku. Spotřeba energie zaznačena na stupnici A až G, přičemž A znamená nejmenší spotřebu, zatímco G označuje nejvyšší spotřebu energie. Takže pokud ještě máte doma starého „wattožrouta“, rozhodně se vyplatí pořídit si spotřebič s nižším příkonem a snížit tak náklady na elektřinu. Dbejte však na to, že úspornější vysavač třídy A nemusí zároveň nejlépe vysávat nečistoty. Pro efektivnost vysávání je potřeba sledovat třídu účinnosti. Teprve ta vám řekne, jak je vysavač důkladný při vysávání nečistot.

  • Hlučnost

Pokud nechcete rušit sousedy nebo spící děti pokaždé, když doma luxujete, anebo jen nemáte rádi hlučné spotřebiče, pak sledujte třídu hlučnosti na štítku vysavače. Míra hlučnosti se uvádí v decibelech. A kolik decibelů má tichý vysavač? Skutečně tichounký vysavač má asi 69 dB a méně. Pokud bude mít vysavač okolo 80 dB, je třeba brát v potaz, že bude asi dvojnásobně hlučnější než u 60 dB.

  • Třída prachových emisí

Třída prachových emisí označuje míru znečištění a funkčnost vysavače při odvádění prachu a nečistot na stupnici od A (nejlepší) až po G (nejhorší). Je to důležité kritérium zejména pro alergiky a osoby s dýchacími obtížemi. Pro tyto osoby je tak nejvhodnější vysavač třídy A s HEPA filtrem, který vyfukuje nejmenší množství prachu.

  • Třída účinnosti vysávání koberců

Pokud je třída účinnosti vysávání koberců A, tedy vysoká, znamená to jinými slovy, že účinně odstraňuje prach nečistoty z hloubky vašeho koberce a navíc pomáhá snížit množství alergenů. Avšak i třídy B a C zaručují čisté a hygienické koberce, na kterých si klidně mohou hrát vaše děti.

  • Třída účinnosti vysávání tvrdých podlah

Podobné hodnoty jako u vysávání koberců se uvádějí i u vysávání tvrdých podlah, kterými se myslí třeba dlaždice či parkety. Vysavače třídy A, B nebo C přinášejí vyšší míru účinnosti vysávání tvrdých podlah a také je s nimi luxování mnohem rychlejší. Značně s nimi tedy ušetříte čas.


Sáčkové vs. bezsáčkové vysavače

Každý z nás už se pravděpodobně někdy setkal se sáčkovým vysavačem, který patří mezi tradiční vybavení domácnosti. Takový vysavač má uvnitř své konstrukce vždy určitý druh pytlíku s předem daným objemem.

Při vysávání je vám celkem jedno, jak sáček vypadá a jak funguje, dokud váš vysavač nezačne ztrácet potřebný výkon a nečistoty zůstávají při vysávání ležet na koberci. Nejpozději v tuto chvíli je potřeba vyměnit stávající sáček za nový. Vybírat můžete z varianty látkové a papírové.

Možná si ale říkáte, že v takovém sáčku se zbytečně hromadí roztoči a nečistoty. Je to pravda. Na druhou stranu je sáčkový vysavač pohodlný na využívání, protože o sáček se postaráte jen jednou za čas. Pokud vám ale toto řešení nevyhovuje, můžete využít vysavače bezsáčkové. Tradičně jsou vybaveny speciální, omyvatelnou nádobou. Při běžném vysávání se spotřebič chová obdobně jako ten sáčkový, ale ve chvíli kdy práci dokončíte, zajdete ke koši a nádobu vysypete. Nečistot se tak zbavíte ihned a trvale.


Nejnovější technologie vysávání u bezsáčkových vysavačů využívá tzv. cyklónového odlučovače. Ten funguje tak, že díky odstředivým silám od sebe dokáže separovat větší částečky nečistot od těch menších. Předností tohoto vysávání je konstantní průtok vzduchu a také nemusíte myslet na to, že je potřeba dokoupit náhradní sáčky. Bezsáčkové vysavače jsou zpravidla vybaveny také různými typy filtrů pro dosažení perfektního výsledku, o tom ale až později.

 

Při výběru těchto typů vysavačů se každopádně nezapomeňte informovat také na objem sáčků nebo nádoby. Objem nádoby bude logicky menší než je tomu u sáčků, ale i mezi jednotlivými nádobami bezsáčkových vysavačů může být rozdíl.


Robotické vysavače pro moderní domácnosti

Pokud nepatří vysávání mezi vaše oblíbené aktivity a berete ho spíše jako ztrátu vašeho volného času, pak se může hodit investovat trošku více peněz a pořiďte si některý z robotických vysavačů. V nabídce jsou jak jednodušší a levnější typy, které při vysávání lehce naráží do nábytku a po nárazu se otočí a pokračují jiným směrem až po ty propracovanější (a dražší), které jsou vybaveny několika senzory, které zajistí, že se robot vašemu nábytku vyhne, aniž by do něj musel nezbytně narážet. Vysavače robotické navíc sami rozpoznají míru znečištění a podle ní upraví i intenzitu úklidu jednotlivých prostor.

Samozřejmostí u takovýchto typů vysavačů jsou také různé zábrany, zabezpečující, že vysavač se dostane jenom do těch prostor, které mu zpřístupníte. Například pomocí magnetické pásky můžete vyznačit prostor, kde se pohybuje váš domácí miláček a vysavač tak při úklidu jeho pelíšek vynechá. Novější typy jsou dokonce vybaveny různými doplňkovými kartáči, které nejenže umí výborně vysávat také v rozích, ale kartáčují i koberce nebo bez problémů pracují pod nízkým nábytkem, kde se vy sami obtížně dostáváte (postel, pohovka, skříně, aj.).


Vybavenější modely umí dokonce komentovat svou vlastní práci, nebo vám přehrají vaši oblíbenou hudbu. Podle jejich rytmů umí i uklízet a navozují tak dojem, že tancují. Nastavit můžete také čas začátku vysávání a uklízet se tedy bude zrovna v době, kdy se nenacházíte doma. Vracíte se tak do čistého.

Na jedno nabití vydrží vysát i více než 120 m2, a proto v pohodě vysají kterýkoliv standardní byt nebo menší dům. Jako drobná nevýhoda těchto vysavačů se může zdát fakt, že mají malé obsahy nádob na nečistoty (např. 0,4 litry) a je tak potřeba je častěji vysypávat. Oproti klasickým sáčkovým nebo bezsáčkovým vysavačům jsou také dražší, ale zase vám ušetří spoustu drahocenného času, který můžete využít příjemněji.


Tyčové vysavače

Tyčové vysavače jsou velmi dobře skladné. Můžete je bez rozmyslu postavit do kamkoliv do rohu a nemusíte se přitom starat o dlouho trubici. S tyčovými vysavači, které lze navíc sklopit, můžete ušetřit ještě víc místa. Takové vysavače jsou potom ideální do menších domácností. Tyčové vysavače se však také skvěle hodí těm, kteří se neradi zohýbají, nebo se třeba ze zdravotních důvodů zohnout nemohou.

Tyčové vysavače mohou být bezsáčkové, vybaveny cyklónovým vysáváním a jsou i akumulátorové. S těmi můžete volně pohybovat po bytě (bez přívodní šňůry) třeba i 50 minut času. Některé typy dokážou také samy stát, což oceníte třeba ve chvíli, kdy potřebujete odtáhnout křeslo a vysát pod ním - nemusíte vysavač odkládat na zem. Jsou výkonné a vydrží dlouho. Velkým bonusem akumulátorových vysavačů je, že se dokážou samy vypnout. Kdy se takováto funkce přijde vhod? Třeba tehdy, když dojde k přehřátí nebo ucpání vysavače.


Při výběru tyčového vysavače dbejte zejména na jejich hmotnost, protože čím je vysavač lehčí, tím se s ním lépe pracuje. Také se mnohem snadněji přenáší, pokud máte doma třeba schody. Pokud se rozhodnete nikoliv pro akumulátorový, ale naopak síťový tyčový vysavač, zvažte délku jeho elektrické šňůry, abyste nemuseli při přesouvání z místa na místo stále střídat zásuvky.

Akumulátorem bývají vybaveny také ruční vysavače, které jsou rovněž dobrými pomocníky do domácnosti. Většinou mají držák na zeď, který je nabíjí.  Můžete je využít při drobných domácích nehodách – třeba když se vám v kuchyni vysype mouka. Nemusíte hned vytahovat velký vysavač, ale sáhnete po této variantě, která je jednoduše vždy po ruce. Nejsou ale určeny pro delší vysávání, protože mají celkem krátkou výdrž a také nižší výkon oproti klasickým „velkým“ vysavačům.


Víceúčelové vysavače

Zamysleli jste se nad tím, z jakých materiálů jsou vyrobeny podlahy v místnostech, kde uklízíte? Zda jsou to především koberce, nebo moderní plovoucí podlahy, parkety, linoleum, kachličky, anebo všechno dohromady? Pokud jsou vaše domácí prostory vybaveny spíš v každé místnosti jiným typem podlah jako koberci, parketami i dlaždicemi, pak se zamyslete, zda by nebylo vhodné pořídit si kvalitní víceúčelový vysavač.

Víceúčelové vysavače jsou totiž velmi praktickými pomocníky právě do takové domácnosti. Jejich využití je multifunkční, protože se hodí na vysávání různých druhů podlahových krytin. Většina z nich se velice snadno ovládá, a to i v případě mokrého vysávání, které tyto vysavače s přehledem zvládnou. Mokré vysávání využijete především pro praní koberců, na které u vysavače najdete speciální velkou hubici a samozřejmě je opatřen i kontejnerem na vodu. Máte-li koberce s vysokým vláknem, pak je pro vás mokré čištění nejlepší volba. V takových případech je vysavač vybaven nádobou na saponát, který je pak čerpadlem odváděn do sací hubice a tryskou je vstřikován do koberce.

O čistotu odpadního vzduchu víceúčelového vysavače se pak postará dvojí filtrace, tedy vodní filtr a výstupní omyvatelný HEPA filtr. Díky tomu budete dýchat krásně čistý vzduch. O filtrech ale později.


Filtrování vzduchu

Dnešní vysavače nabízí různé způsoby filtrování. Třeba vodní. To, velmi zjednodušeně, utopí nečistoty ve vodních bublinách, což znamená, že z vysavače se zpátky do ovzduší vrací vodou přefiltrovaný vzduch. Tyto vysavače jsou jednoduché a levné na provoz a navíc relativně dobře filtrují. Pokud vás ale potřebujete opravdu spolehlivou filtraci, nabízí se vám také filtry Hepa.

V současné době je to nejúčinnější typ filtrace, díky kterému je možné zachytit až 99,995 % nečistot větších než 0,3 μm (tedy i plyny, plísně, cigaretový kouř, bakterie, apod.). Každý Hepa filtr je označen číslem (10 – 14) a čím vyšší je toto číslo, tím je účinnější také jeho filtrace (Hepa 10 = 85 % filtrace, Hepa 14 = 99,995 %). A z toho je patrné, že Hepa filtry jsou ideální (nejen) pro domácnosti, ve kterých se vyskytují alergici.

Filtry jsou v těle vysavače umístěny zpravidla před a za motorem. Filtr před motorem by měl hlavně ochránit motor vašeho vysavače před částicemi, které by jej mohly nenávratně poškodit. Za motorem se pak většinou nachází filtr typu Hepa, pro účinné zachycení prachu a nečistot. Oba filtry je potřeba jednou za čas vyměnit, nebo je alespoň častěji čistit.


Příslušenství k vysavačům

Jednotlivé typy vysavačů se mohou lehce lišit svým vybavením. Většina výrobců dnes k tomu základnímu (ohebná hadice zakončená co možná nejkomfortnějším držadlem a pevnou trubicí, díky které můžeme připojit k vysavači sací hubici) přidává také vychytané doplňky navíc. Jednotlivé značky se dnes a denně předhánějí v tom, kdo vymyslí nejlepší a nejpraktičtější sací hubici (nebo hubice doplňkové, jako štěrbinovou, úzkou nebo tu pro vysávání čalounění), která se dostane i do hůře dostupných rohů nebo pod nábytek. Ta pak bývá vybavena klasickými přepínači, které známe pravděpodobně všichni. Se zacvaknutým ovladačem vysáváme nejčastěji koberce a kartáč vysuneme v případě, že je potřeba vysát hladkou plochu (lino, parkety, kachličky, apod.).

Máte-li ve vaší domácnosti spíše parketové, dlaždicové nebo plovoucí podlahy, opatřete ke svému vysavači ještě hubici určenou právě k tomuto typu podlah. Nejenže usnadní a zefektivní samotný úklid, ale především je k těmto citlivým povrchům daleko šetrnější. Robustní hubice na tvrdé podlahy mají zpravidla silné přední a boční sání pro vyšší účinnost vysávání nečistot z hladkého povrchu.

Rozdíly mohou být také v samotném držadle. U vyšších modelů mohou být vybaveny dálkovým ovladačem nebo teleskopickou trubicí, která umožní variabilní nastavení délky a přizpůsobí se tak osobám s vyšším i nižším tělesným vzrůstem. V těchto držadlech může být ukryt také výsuvný kartáč, který budete mít po ruce vždy, když budete potřebovat vysát nějaké zákoutí, do kterého se klasická sací hubice nevleze a nebudete ho tak muset složitě hledat a přemýšlet, kam jste jej uložili.

příslušenství, které k vysavači můžete dokoupit, patří i různé rotační kartáče, turbo kartáče nebo třeba hubice pro vysávání mezi žebry topení, antistatická prachovka nebo speciální úzká hubice pod nábytek. A pokud jste milovníkem domácích zvířat, není problém dokoupit i kartáče vhodné pro sběr chlupů.

Vše o nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

577 055 777 info@euronics.cz