Jak vybrat vysavač?

Vysavač je nezbytnou součástí každé domácnosti. Jaký ale zvolit, když starý model dosloužil a poohlížíte se po novém? Nejznámější jsou vysavače sáčkové, bezsáčkové, akumulátorové, robotické a víceúčelové. Na trhu je však velká řada výrobců, kteří více či méně kombinují funkce jednotlivých modelů a zůstává na vás, vybrat si ten správný. Nezoufejte, s výběrem toho pravého vám pomůžeme!

 


Jaký typ vysavače vybrat?

Hledáte vysavač do rodiny s malými dětmi, kde se občas převrhne nějaká ta sklenice s limonádou, rozsypou cereálie nebo rozšlape bláto? Nebo máte domácího mazlíčka, který líná a pouští chlupy všude, kam se pohne? Že to znáte z domova? My také, a proto je tu pro vás naše poradna.

Sáčkové a bezsáčkové vysavače

Pravděpodobně nejznámější a nejpoužívanější typ vysavače v českých domácnostech je podlahový. Sáčkové vysavače sbírají veškerý nasátý odpad a nečistoty do textilních nebo papírových sáčků, přičemž zachytí i vlasy, chlupy či hrubší nečistoty. V kombinaci s použitím kvalitního filtru – např. HEPA filtru jsou vhodné i do domácností s alergiky.

Tyčové a ruční vysavače

Tyčové vysavače mají oproti klasickým vysavačům dvě nezpochybnitelné výhody - jsou jimi snadná ovladatelnost a tzv. připravenost k akci. U modelů s akumulátorovou baterií pak oceníte zejména to, že při vysávání se vám do cesty neplete elektrický kabel. Nabíjí se pak prostřednictvím dobíjecí stanice.

Jednou z hlavních věcí, které byste měli věnovat pozornost při nákupu tyčového vysavače je kromě sacího výkonu a hmotnosti také výdrž na jedno nabití. Vybírat můžete mezi modely sáčkovými i bezsáčkovými. Ruční vysavače mají už s ohledem na název malé rozměry a nízkou hmotnost. Oceníte je zejména pro vysávání drobných nečistot, jako je například rozsypaná sůl v kuchyni, nebo jako autovysavač.

Tyčové a ruční vysavače bývají často spojeny v jeden, kdy lze z tyčového modelu ruční vyjmout a použít samostatně.

Robotické vysavače

Robotické vysavače rozhodně nejsou vystřižené ze stránek sci-fi románů. Naštěstí! Takový chytrý pomocník totiž odvede spoustu práce za vás; vy ho jen pustíte, kam budete potřebovat. Dnešní robotické vysavače jsou opravdu všestranné. Vydrhnou podlahu, dovedou se orientovat v prostoru. Jsou zkrátka designovány tak, abyste měli co nejméně práce s jejich obsluhou, a naopak jí co nejvíce udělaly za vás. Otevřete dveře do budoucnosti i u vás doma.

Pokud máte velký dům, dobrou volbou by pro vás mohly být také centrální vysavače. Ty se nejčastěji umístí do garáže, sklepa či pod schody. Při své práci nevíří prach – všechen nasáty vzduch i s nahromaděným prachem odvádí pryč skrz trubky rovnou ven z domu. Jedná o poměrně vysokou investici, na druhou stranu; životnost kvalitního centrálního vysavače je opravdu úctyhodná.


Vysavače pro alergiky

Pokud trpíte alergií, při výběru vysavače vás bude nejvíce zajímat schopnost zadržovat alergeny a jiné nečistoty. Ta se odvíjí především od kvality filtračních sáčků. Výrobci dnes používají mnohavrstvé sáčky, které dokáží zachytit většinu mikroskopických částic – včetně alergenů. Od těch z roztočů až po pylová zrnka.

Plné sáčky můžete z vysavače odstranit naprosto hygienicky, u bezsáčkových vysavačů ale dříve vysypání nebylo možné bez toho, abyste se nečistot dotýkali. I s tím si ovšem dnes moderní vysavače poradí – jednoduše stisknete tlačítko a obsah se vysype. I u nás najdete vysavače, které odpovídají parametrům vysavačů pro alergiky.


Víceúčelové vysavače

Máte v každé místnosti vašeho domu nebo bytu jiný typ podlahy? Přijde vám vhod moderní víceúčelový vysavač – poradí si s dřevěnými podlahami, parketami i koberci. Vysávat můžete i namokro a koberec tak snadno vyčistíte. K tomu jsou vysavače vybaveny velkou hubicí, stejně jako i odpadním kontejnerem na vodu a nádobkou na čisticí prostředek. Ten je čerpadlem odváděn do sací hubice a následně tryskou vstřikován přímo do vláken koberce.

Víceúčelové vysavače jsou zpravidla vybaveny hned dvojitou filtrací – o čistotu odchozího vzduchu se společně starají vodní filtr a omyvatelný HEPA filtr. Tento filtr je vyroben ze skleněných mikrovláken a dokáže zachytit i mikroskopické prachové částice.


Energetickecká třída

Alfou a omegou je energetická účinnost vysavače. Štítek ji zvlášť udává pro tvrdé povrchy (dřevěné podlahy, parkety) a pro koberce. Vyberete si tedy podle toho, jestli máte v bytě více koberců nebo tvrdých podlahových krytin.

Výkon podstatným způsobem závisí také na podobě samotné hubice vysavače. Nedostatky se často projeví zejména při vysávání koberců a jiných vláknitých povrchů. K dispozici jsou dnes  i vysavače s přidaným turbo kartáčem, který si poradí i při čištění míst, kde se vytvořily větší chuchvalce nečistot.


1. Třída energetické účinnosti: Udává se na stupnici od A+++ do D, přičemž A+++ znázorňuje nejlepší hodnotu.
2. Průměrná roční Spotřeba energie: Tento parametr byl Evropskou unií standardizován do poměru plochy 87 m², která bude celkem 50krát vysávána.
3. Třída emisí prachu z vysavače: Tento parametr ukazuje, kolik prachu se z hadice vysavače opět vrátí do vzduchu. Opět se hodnotí na stupnici A až G, kde A označuje nejlepší hodnotu.
4. Hlučnost: Hladina hluku při vysávání. Udává se v dB.
5. a 6. Třída účinnosti vysávání: Parametr, který ukazuje kolik vysavač sebere při vysávání koberce nebo tvrdé podlahy. Procentuální výkon se znovu hodnotí na stupnici A až G.

 

 

V roce 2017 vstoupilo v platnost nařízení EU ohledně zákazu prodejě vysavačů s příkonem nad 900 W. Znamená to, že kvalitní vysavač už není k mání? Právě naopak! Přečtěte si více.

 


Jaký vysavač zvolit, když máte domácí mazlíčky

Sami dobře víme, že k bezpočtu vypadaných chlupů bohatě stačí jediný pes nebo kočka v domě.

Zvláště v koberci nebo čalouněné sedačce se zvířecí chlup může usadit opravdu hluboko; a ne každý vysavač si s ním poradí. Výrobci si jsou tohoto faktu naštěstí vědomi a připravili pro vás modely, které s vypadanou srstí počítají. Koupíte je tady.

 


Máte další dotazy? Nebojte se zeptat

Zajímáte se o nový vysavač a nemůžete se rozhodnout, co je pro vás to nejlepší. Potřebujete skloubit více funkcí do jednoho přístroje? Nevyznáte se v energetickém štítku? Nebo potřebujete poradit s výběrem? Neváhejte se na nás obrátit:

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz