Jak vybrat vysavač?

Vysavač je nezbytná součást každé pořádné domácnosti. Ale jaký zvolit, když jich existuje na trhu takové množství? Známé jsou hlavně ty sáčkové, bezsáčkové, akumulátorové, robotické nebo víceúčelové. Na trhu je přitom řada výrobců, kteří více či méně kombinují funkce jednotlivých modelů a na vás je pak vybrat ten správný. Nezoufejte, s výběrem toho správného vám pomůžeme, i když byste třeba rádi vysávali chlupy po domácích mazlíčcích.

Postupně vám představíme:

 


Typy vysavačů

Hledáte vysavač do rodiny s malými dětmi, kde se občas převrhne nějaká ta sklenice s limonádou, rozsypou cereálie nebo se rozšlape bláto? Nebo naopak máte doma většího domácího mazlíčka, který líná a pouští chlupy všude kam se pohne? Že to znáte z domova? My také, a proto je tu pro vás naše poradna.

Sáčkové a bezsáčkové vysavače

Pravděpodobně 2 nejznámější typy vysavačů používaných v našich domácnostech, známe je také jako podlahové vysavače.

Sáčkové vysavače sbírají veškerý nasátý odpad a nečistoty do textilních nebo papírových sáčků, přičemž zachytí vlasy, chlupy i hrubší nečistoty. V kombinaci s použitím kvalitního filtru – např. HEPA filtru jsou vhodné i do domácností s alergiky.

Tyčové a ruční vysavače

Tyčové vysavače, často i tyčové akumulátorové vysavače mají oproti klasickým vysavačům jednu výhodu, a tou je snadná ovladatelnost a jsou vždy po ruce. U modelů s akumulátorovou baterií pak oceníte zejména to, že při vysávání se vám nikdy neplete elektrický kabel. Nabíjí se pak prostřednictvím dobíjecí stanice.

Jednou z hlavních věcí, které byste měli věnovat pozornost při nákupu tyčového vysavače je krom sacího výkonu a hmotnosti také doba výdrže na jedno nabití. U prodejců pak najdete modely sáčkové i bezsáčkové.

Ruční vysavače mají už s ohledem na název malé rozměry a nízkou hmotnost. Oceníte je zejména pro vysávání drobných nečistot, jako je například rozsypaná sůl v kuchyni, nebo jako autovysavače.

Tyčové a ruční vysavače bývají často spojeny v jeden, kdy lze z tyčového modely ten ruční vyjmout a použít ho samostatně.

Robotické vysavače

Robotické vysavače rozhodně nejsou vystřižené ze stránek sci-fi románů. Naštěstí. Takový chytrý pomocník totiž odvede spoustu práce za vás; vy ho jen nasadíte, kam budete potřebovat.

Dnešní robotické vysavače jsou opravdu všestranné. Vydrhnou podlahu, dovedou se orientovat v prostoru. Jsou zkrátka designovány tak, abyste měli co nejméně práce s jejich obsluhou, a naopak jí co nejvíce udělaly za vás. Otevřete dveře do budoucnosti i u vás doma.

Pokud máte velký dům, dobrou volbou by pro vás mohly být také centrální vysavače. Ty se nejčastěji umístí do garáže, sklepa či pod schody. Při své práci nevíří prach – všechen nasáty vzduch i s nahromaděným prachem odvádí pryč skrz trubky rovnou ven z domu. Nepopíráme ovšem, že se jedná o poměrně vysokou investici. Na druhou stranu; životnost kvalitního centrálního vysavače je opravdu úctyhodná.


Vysavače pro alergiky

Pokud trpíte alergií, samozřejmě vás při výběru vysavače bude nejvíce zajímat schopnost zadržovat alergeny a jiné nečistoty.

Ta se odvíjí především od kvality filtračních sáčků. Výrobci dnes používají mnohavrstvé sáčky, které dokáží zachytit většinu mikroskopických částic – včetně alergenů. Od těch z roztočů až po pylová zrnka.

Pokud si ale filtr vašeho vysavače poradí s drtivou většinou nečistot, prakticky nezáleží na tom, jestli máte sáčkový nebo bezsáčkový typ. Záleží tady ovšem na způsobu, jakým probíhá vysypávání zachyceného nepořádku. Plné sáčky můžete z vysavače odstranit naprosto hygienicky, u bezsáčkových vysavačů ale dříve vysypání nebylo možné bez toho, abyste se nečistot dotýkali. S tím si ovšem moderní vysavače poradí – jednoduše stisknete tlačítko a obsah se vysype. I u nás najdete vysavače, které odpovídají parametrům vysavačů pro alergiky.


Víceúčelové vysavače

Máte v každé místnosti vašeho domu nebo bytu jiný typ podlahy? Přijde vám vhod moderní víceúčelový vysavač – poradí si s dřevěnými podlahami, parketami i koberci. Vysávat můžete i namokro a koberec tak snadno vyčistíte. K tomu jsou vysavače zvlášť vybaveny velkou hubicí, stejně jako odpadním kontejnerem na vodu a nádobkou na čistící prostředek. Ten je čerpadlem odváděn do sací hubice a následně tryskou vstřikován přímo do vláken koberce.

Víceúčelové vysavače jsou zpravidla vybaveny hned dvojitou filtrací – o čistotu odchozího vzduchu se společně stará vodní filtr a omyvatelný HEPA filtr. Tento filtr je vyrobený ze skleněných mikrovláken a dokáže zachytit i mikroskopické prachové částice.


Energetickecká třída

Alfou a omegou je energetická účinnost vysavače. Štítek ji zvlášť udává pro tvrdé povrchy (dřevěné podlahy, parkety) a pro koberce. Vyberete si tedy podle toho, jestli máte v bytě více koberců nebo tvrdých podlahových krytin.

1. Třída energetické účinnosti: Udává se na stupnici od A+++ do D, přičemž A+++ znázorňuje nejlepší hodnotu.
2. Průměrná roční Spotřeba energie: Tento parametr byl Evropskou unií standardizován do poměru plochy 87 m², která bude celkem 50krát vysávána.
3. Třída emisí prachu z vysavače: Tento parametr ukazuje, kolik prachu se z hadice vysavače opět vrátí do vzduchu. Opět se hodnotí na stupnici A až G, kde A označuje nejlepší hodnotu.
4. Hlučnost: Hladina hluku při vysávání. Udává se v dB.
5. a 6. Třída účinnosti vysávání: Parametr, který ukazuje kolik vysavač sebere při vysávání koberce nebo tvrdé podlahy. Procentuální výkon se znovu hodnotí na stupnici A až G.Výkon podstatným způsobem závisí také na podobě samotné hubice vysavače. Nedostatky se často projeví zejména při vysávání koberců a jiných vláknitých povrchů. K dispozici jsou dnes už naštěstí například i vysavače s přidaným turbo kartáčem, který si poradí i při čištění míst, kde se vytvořily větší chuchvalce nečistot.

V roce 2017 vstoupilo v platnost nařízení EU ohledně zákazu prodejě vysavačů s příkonem nad 900 W. Znamená to, že kvalitní vysavač už není k mání? Právě naopak! Přečtěte si více.


Jaký vysavač zvolit, když máte domácí mazlíčky

Sami dobře víme, že k bezpočtu vypadaných chlupů bohatě stačí jediný pes nebo kočka v domě.

Zvláště v koberci nebo sedačce se zvířecí chlup může usadit opravdu hluboko; a ne každý vysavač si s ním poradí. Výrobci si jsou tohoto faktu naštěstí vědomi a připravili pro vás modely, které s vypadanou srstí počítají.

 


Máte další dotazy? Nebojte se zeptat

Zajímáte se o nový vysavač a nemůžete se rozhodnout, co je pro vás to nejlepší. Potřebujete skloubit více funkcí do jednoho přístroje? Nevyznáte se v energetickém štítku? Nebo potřebujete poradit s výběrem? Neváhejte se na nás obrátit:

 

O nákupu Poradna Prodejny Kontakt

Registrace

Porovnání 0

Prodejny

577 055 777 info@euronics.cz